دسترسی سریع
   بازدید : 2532
تاریخ انتشار : 9 دی1398
به یاد استاد پیشکسوت گروه جغرافیای دانشگاه یزد:
برگزاری مراسم یادبود دکتر محمود احمری در مسجد دانشگاه
برگزاری مراسم یادبود دکتر محمود احمری در مسجد دانشگاه
مراسم یادبود دکتر محمد احمری عضو هیأت علمی پیشکسوت گروه جغرافیای دانشگاه یزد ظهر روز دوشنبه 9دی‌ماه از ساعت 11تا 12 با حضور دانشگاهیان در مسجد دانشگاه یزد برگزار شد.
پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و مداحی اهل بیت(ع) حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدحسین فهیم‌نیا با استناد به آیات قرآن بیان داشت: به نظر می‌رسد مراتب و درجات افراد از روی خطاب قرار دادن آنها از سوی خداوند در قرآن قابل فهم است.
وی افزود: با توجه به خطابات قرآن، درجات و مراتب مختلفی برای انسان مطرح می‌شود که پایین‌ترین آن خطاب «یا ایها الناس» است که خداوند عموم انسان‌ها را برای منظورهای خود در قرآن مورد خطاب قرار می‌دهد و بعد در درجه بالاتر خطاب قرآن به اهل کتاب«یا اهل الکتاب»  و در درجات بالاتر از آن قرآن خطاب به اهل ایمان با جمله «یا ایها الذین آمنوا» است.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر فهیم‌نیا در ادامه با بیان این که در قرآن 10واژه به معنای «ترس» آمده که هر کدام به معنای یک نوع ترس است، از کلمه خشوع به ترسی که همراه با معرفت و علم است اشاره کرد و گفت: مرحله چهارم خطابات قرآن به کسانی است که به خاطر معرفت به خدواند نسبت به وی ترس و خشوع دارند.
وی با اشاره به مناسبت یوم‌الله 9 دی، روز بصیرت و آگاهی ملت ایران، گفت: بصیرت به معنای آن است که فرد از میان افکار به هم تنیده شده، بتواند سره را از ناسره تشخیص دهد و خطاب پنجم خداوند به این افراد در قرآن به صاحبان بصیرت با عنوان «یا اولی الابصار»است.
 حجت الاسلام و المسلمین دکتر فهیم‌نیا در پایان سخنان خود گفت: بالاترین خطاب خدواند با عنوان«یا ایها الرسول» به ساحت مقدس پیامبراسلام (ص) است که خالص‌ترین و بالاترین خطاب به انسان به حساب می‌آید.
زنده یاد دکتر محمد احمری، جغرافیدان و عضو هیأت علمی بازنشسته دانشگاه یزد روز سه‌شنبه سوم دی‌ماه جاری در سن 77سالگی به رحمت ایزدی پیوست.