لینک های ضروری
  بازدید : 508
تاریخ انتشار : 23 دي
حکمرانی هوشمند در دستور کار کانون تفکر شهر هوشمند
حکمرانی هوشمند در دستور کار کانون تفکر شهر هوشمند
کانون تفکر شهرهوشمند دانشگاه یزد نشست اخیر خود با محوریت حمل و نقل هوشمند را روز دوشنبه مورخ 22 دیماه 1398 برگزار کرد.
در این نشست که به منظور جمع بندی مباحث حمل و نقل هوشمند و تعیین دستورکار جدید این کانون برگزار گردید دکتر امیر جهانگر دبیر کانون تفکر شهر هوشمند با تشریح دستورکار جلسه اظهار داشت: به طور خلاصه می توان گفت حمل و نقل پایدار گرچه به عنوان نیازهای اولیه ی محسوب نمی گردد لیکن از جمله نیازهای غیرمستقیمی می باشد که حوزه ی وسیعی از نیازها و خواست های شهروندان را تحت پوشش قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه در رویکردهای سنتی حمل و نقل، بیشتر توجه به افزایش زیرساخت های حمل و نقلی مورد نظر بوده در حالیکه در حال حاضر به این مبحث به عنوان یک فرآیند پیوسته توجه می شود از دکتر مهدی فلاح تفتی عضو هیأت علمی دانشگاه یزد که محوریت ارائه مباحث حمل و نقل هوشمند را به عهده داشت، خواست توضیحات تکمیلی خود  در راستای جمع بندی سلسله مباحث حمل  ونقل هوشمند را ایراد کند.
جمع بندی مباحث حمل و نقل هوشمند
دکتر فلاح تفتی عنوان کرد: باتوجه به سلسله مباحث مطرح شده باید اذعان کرد در حال حاضر این نیاز در کشور و استان ما وجود دارد که رویکردهای کشورهای توسعه یافته در زمینه ی حمل و نقل را مورد توجه و دستور کار قرار دهیم. این در حالی است که متأسفانه هنوز مسأله ی ما در این حوزه بسترسازی برای روان سازی خودروهای شخصی می باشد و هم چنان در سطح سیاستگذاری و اجرا، سیاست های غلط قرن بیستم کشورهای غربی دنبال می شود در حالیکه این کشورها خود در سیاست های گذشته شان تجدید نظر کرده اند.
وی افزود : باتوجه به اینکه هنوز هم نسبت به کشورهای توسعه یافته مالکیت خودروهای شخصی در کشور ما کم تر است و دیرزمانی از فرهنگ پیاده روی و استفاده از لوازم نقلیه ای چون دوچرخه نمی گذرد این شانس برای ما وجود دارد که در صورت اتخاذ سیاست های درست در زمینه ی حمل و نقل بتوانیم به موفقیت های چشمگیری دست یابیم.
دکتر فلاح تفتی تصریح کرد : در این نشست ها بیش تر مباحث پایه ای حمل و نقل هوشمند و هم چنین رویکرد کشورهای توسعه یافته به این موضوع مورد بررسی قرار گرفت ولی در صورت لزوم می توان به ابعاد دیگری از این حوزه ازجمله سیستم حمل‌ونقل هوشمند (Intelligent Transportation System ) بپردازیم.
وی اضافه کرد: ITS هم از لحاظ ترافیک شهری و هم ترافیک بین شهری قابل استفاده می باشد و  به مجموعه‌ای از ابزارها، امکانات و تخصص‌ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک، تکنولوژی‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مخابراتی اطلاق می‌شود که به صورت هماهنگ و یکپارچه به منظور بهبود کارآیی و ایمنی در سیستم حمل‌ونقل  به منظور آگاهانه تر کردن و بهره ورانه تر کردن سفر به کار گرفته می‌شود.      
مهندس مجید بیگی، رئیس سازمان فاوا شهرداری یزد اظهار کرد: این مبحث می تواند به ما در زمینه ی مدیریت تقاطع ها، دست یابی به شاخص هایی از جمله تعداد سفرهای روزانه و عدد ترافیکی معابر کمک کند.
دکتر فلاح تفتی یادآور شد: مباحث مربوط به ITS در برنامه ی جامع حمل و نقل یزد(مدون 1388) موجود می باشد که با بازنگری و بروزرسانی جزئی می تواند جوابگوی نیازها در این زمینه باشد.
مهندس حمیدرضا قمی  ، عضو شورای شهر یزد ، فقدان مدیریت یکپارچه ی شهری را از جمله چالش های اساسی در این حوزه دانست و عنوان کرد: حتی اگر ما بتوانیم ناوگان حمل و نقلی را به این سیستم ها مجهز کنیم تا تعامل اساسی و کارساز میان دستگاه های زیربط برقرار نشود راه به جایی نخواهیم برد.
در ادامه دکتر جهانگرد با اشاره به اینکه در چارچوب رسالت و رویکرد کانون تفکر شهر هوشمند به نظر مباحثی که تاکنون در اراتباط با حوزه ی حمل و نقل هوشمند انجام گرفته جوابگوی اهداف  این کانون باشد از حاضران در جلسه خواست نظرات خود در ارتباط با موضوع بعدی مورد بحث در کانون را ابراز کنند.
مهندس امیرشریف یزدی از مرکز پژوهش های خورشیدی، الگوبرداری از اولویت ها، شاخص ها و سایزهای شهرهای مدرن را یکی از موضوعاتی دانست که می تواند در جلسات آتی کانون به بحث گذاشته شود.
دکتر جهانگرد با اشاره به این که موضوع مطرح شده چندبعدی و بسیار تخصصی می باشد و مسائلی از جمله شهرسازی،برنامه ریزی شهری و جامعه شناسی شهری را تحت پوشش قرار می دهد عنوان کرد: این موضوع نمی تواند به نحو مؤثر در ذیل مباحث شهرهوشمند مورد بررسی قرار گیرد.
دبیر کانون تفکر شهر هوشمند اظهار داشت: با توجه به این که تقریباً به طور جامع مباحث زیرمجموعه تحرک پذیری هوشمند مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته است برای جلسات آینده حوزه ی " حکمرانی هوشمند" از جمله مباحث جالب و مهمی می باشد که می تواند در دستور کار این کانون قرار بگیرد و منشأ اثرات خیری در استان گردد.
دکتر جهانگرد افزود : در ذیل جلسه ی مشترک کانون های تفکر دانشگاه یزد و نیروی انتظامی استان، برگزاری نشست مشترک شهر هوشمند با معاونت فاوا نیروی انتظامی و پلیس فتا به تصویب رسید که این موضوع نیز برای جلسات آینده پیگیری و در دستور کار یکی از جلسات کانون تفکر شهرهوشمند قرار خواهد گرفت.
در انتهای نشست موضوع " حکمرانی هوشمند" با اجماع نظر حاضران به عنوان دستور کار جلسه ی آتی کانون شهر هوشمند مصوب شد.    
لازم به ذکر است  در این نشست مهندس محمدعلی عاقلی مدیرعامل شرکت سیکاس،مهندس مهدی پارسائیان رئیس گروه فاوای استانداری،دکترمحمدرضا پژوهان از اعضاء هیأت علمی دانشگاه یزد، مهندس حمیدرضاقمی از اعضاء شورای شهر یزد،مهندس احسان فرشادی از سازمان نصر یزد و نوش آفرین عزیزی کارشناس پژوهشی کانون های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.