دسترسی سریع
   بازدید : 785
تاریخ انتشار : 22 بهمن1398
مژده به دانشجویان دانشگاه یزد:
آغاز ارائه واحدهای مهارت افزایی دانشجویان در اسفندماه جاری
آغاز ارائه واحدهای مهارت افزایی دانشجویان در اسفندماه جاری
دکتر عنایت‌الله امامی، مجری پروژه آموزش‌های مهارتی دانشگاه یزد از ارائه دروس مهارت‌افزایی دانشجویان در اسفندماه جاری خبر داد.
به گفته وی این پروژه که با هدف ارتقای توان اشتغال‌ پذیری دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته از سوی وزرات علوم، تحقیقات و فناوری به دانشگاه‌های زیر مجموعه وزرات عتف ابلاغ شده، دارای چهار محور است که یکی از آنها ارائه دروس عمومی و تخصصی مهارت‌افزایی است.
دکتر امامی افزود: دروس مهارتی عمومی پروژه  شامل 5 سبد بسیار متنوع  است که چهار درس از سبدهای مختلف آن در اسفندماه جاری برای کلیه دانشجویان کارشناسی پیوسته از سال دوم تحصیلی آنها (ترم سوم) قابل اتخاذ است. این دروس شامل دوره فنون مذاکره، مصاحبه شغلی و رزومه نویسی به مدت 24 ساعت، آشنایی با بازار بورس به مدت 30 ساعت، جستجوی شغل مناسب و برنامه توسعه فردی به مدت16ساعت و نیز 12 ساعت آشنایی با قانون کار و تأمین اجتماعی است. دوره آشنایی با فنآوری نانو به عنوان یک فناوری جانبی و بسیار پرکاربرد در کنار رشتههای تخصصی و دارای آینده بازار کار مناسب و رو به رشد نیز به عنوان یک مهارت عمومی ارائه شده که شامل کارگاهی دو روزه و به مدت 16 ساعت و توسط مدرسین ستاد نانو کشور ارائه خواهد شد.
به گفته مجری طرح، دروس مهارتی تخصصی بر مبنای اعلام پردیس ها و دانشکده ها تا سقف 6 واحد درسی برای هر رشته و گرایش منظور شده و در این رابطه سه درس تخصصی ویژه دانشجویان رشته‌های مهندسی معدن (مدلسازی در مهندسی معدن)، مهندسی برق (درایوهای الکتریکی AC) و اقتصاد، مدیریت و حسابداری (نرمافزار حسابداری سپیدار سیستم) نیز در اسفند ماه ارائه می شود  و اگر سایر رشته‌ها نیز درخصوص ارائه دروس مهارت افزایی تخصصی خود اقدام کنند، متعاقبا اعلام خواهد شد.
دکتر امامی در ادامه در خصوص مزایای دوره های مهارت افزایی برای دانشجویان گفت: خروجی محور بودن دوره‌ها مهمترین کارکرد مدنظر است و مقرر شده تا دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه که متولی مدارس کسب و کار است دانشجویانی که در این دوره‌ها شرکت و دارای گواهی هستند را در قالب معرفی به واحدهای صنفی متقاضی برای گذراندن دورههای تخصصی حمایت کنند تا آمادگی بیشتر برای ورود به بازار کسب و کار فراهم شود.
وی ادامه داد: هزینه‌های تمام شده شرکت در دوره‌های آموزشی دانشگاه برای دانشجویان به مراتب کمتر از هزینه‌های است که مؤسسات آموزشی آزاد در خارج از دانشگاه برگزار می‌کنند و از طرف دیگر دانشگاه درصدی از هزینه‌های دانشجویان برای شرکت در دوره‌های مهارت‌افزایی را پرداخت می کند. براین اساس بنا به مصوبه هیأت رئیسه دانشگاه در دروس عمومی 50% هزینه شرکت در دوره و در دروس تخصصی 70% هزینه توسط دانشگاه پرداخت خواهد شد. نحوه تخصیص این اعتبار به این گونه است که برای هر دانشجوی مقطع کارشناسی اعتباری تخصیص داده خواهد شد که برای شرکت در دوره های مختلف مهارت آموزی بسته به عمومی و یا تخصصی بودن این دوره این درصد کسر خواهد شد. این مبلغ معادل 10 واحد دروس مهارتی شامل 4 واحد عمومی و 6 واحد تخصصی خواهد بود.
دکتر امامی افزود:  از آنجا که این دوره‌ها تحت نظارت دانشگاه و با مشاوره اعضای هیأت علمی برگزار خواهد شد و با در نظر داشتن این مهم که افراد شرکت کننده در آن قشر دانشجو هستند لذا آموزش‌ها به صورت کاملا کاربردی و تخصصی برگزار و از پرداختن به مطالب تکراری، ساده و کلی و وقت گیر که جنبه عمومی داشته باشد برای دانشجویان پرهیز می‌شود.
برگزاری دوره‌ها به صورت گروهی با همکاری استادان دانشگاه و افراد متخصص و صاحب نظر در صنعت با استادان سایر مراکز و مؤسسات آموزشی نظیر فنی و حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی و در کل نهادها و سازمان‌ها و افرادی که در ارتباط با بخش‌های صنعت و جامعه هستند، اعطای گواهی معتبر به شرکت‌کنندگان و لحاظ شدن معدل این دروس در معدل ترم دانشجو از دیگر مزیت‌های شرکت در دروس مهارت‌افزایی است که وی به آنها پرداخت.
درباره نحوه ثبت نام برای اخذ دروس مهارت افزایی نیز دکتر امامی توضیح داد:  به منظور تأمین زیرساخت مورد نیاز برای ثبت نام در دورههای مهارتی، دفتر آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه از چند ماه قبل ماژولی را در نظر گرفته که در نهایت در وب سایت دانشگاه بارگزاری خواهد شد. مراحل طراحی و تستهای مختلف عملکرد این بخش انجام شده و در مرحله راه اندازی است. از طریق این ماژول که برروی وب سایت دانشگاه قرار خواهد گرفت دانشجویان می توانند تمامی مشخصات دوره ها اعم از عناوین دوره ها، میزان اعتبار تخصیص یافته به دانشجو، سرفصل، برگزار کننده دوره، استاد دوره، زمانبندی برگزاری و .. را مشاهده و در دوره مورد نظر ثبت نام کنند.