دسترسی سریع
   بازدید : 3064
تاریخ انتشار : 29 بهمن1398
با حضور دانشگاهیان، خانواده و بستگان برگزار شد:
مراسم یادبود دکتر محمد حسین ابویی در مسجد دانشگاه یزد
مراسم یادبود دکتر محمد حسین ابویی در مسجد دانشگاه یزد
مراسم یادبود دکتر محمدحسین ابویی، عضو هیأت علمی گروه مهندسی صنایع دانشگاه یزد، با حضور دانشگاهیان دانشگاه یزد، اعضای خانواده و بستگان ظهر روز دوشنبه 28 بهمن جاری در مسجد دانشگاه یزد برگزار شد.
پس از قرائت آیاتی چند از قرآن کریم و مداحی اهل بیت(ع)، حجت‌السلام و المسلمین دکترمحمدحسین فهیم‌نیا ضمن عرض تسلیت ضایعه درگذشت دکتر ابویی به جامعه دانشگاهی دانشگاه یزد  و نیز خانواده و بستگان وی به دسته‌بندی آیات قرآن به لحاظ موضوعی پرداخت.
وی اظهار داشت: بخش مهمی از قرآن کریم در بیان مسائل اعتقادی اختصاص داده شده است و دسته‌ای دیگر از آیات به  بایدها و نبایدها اخلاقی می‌پردازند. آموزش احکام محور بخش دیگری از آیات هستند کما آن که دسته‌ای دیگر تمثیل‌ها  را در برگرفته‌اند تا برای تمامی انسان با هر سطح سواد و درک مطالب قابل فهم باشد و دسته‌ دیگر به بیان تاریخ می‌پردازد، بدین صورت که قرآن نکات و مطالب برجسته و حساس و عبرت ‌آمیز تاریخ را برای انسان بیان می‌کند.
حجت‌السلام و المسلمین دکتر فهیم‌نیا با اشاره به سرگذشت و زندگی حضرت نوح(ع) و دو وظیفه انذار و بشارت پیامبران الهی در توضیح این که انسان بیشتر به انذار احتیاج دارد یا به بشارت؟‌ گفت: گاهی جوی بر جامعه حاکم می‌شود که بعضا گفته می‌شود بیان آیات قهر و عذاب خداوند موجب ترساندن مردم می‌شود؟ اما انذار به معنای ترساندن نیست بلکه به معنای هشدار است و به نظر می‌رسد که  با توجه به وسوسه‌های شیطان،‌ غفلت‌ها و خطاها انسان به هشدار بیشتر نیاز دارد و اصل دعوت انبیا نیز همین است.
وی  در خاتمه سخنان خود به سنت‌های الهی اشاره کرد و گفت: خدواند چندین سنت دارد که اولین آن سنت امتحان کردن است  و پس از آن اگر فرد یا جامعه‌ای به سمت گناه رفت خدواند به آنها مهلت توبه و برگشت می‌دهد و این دومین سنت خداست ولی اگر نافرمانی آن قدر ادامه داشت که امیدی به بازگشت نبود، مشمول سنت استدراج خداوند می‌شود به گونه‌ای که فرد چنان در کار و مشغله و گناه غرق می‌شود که فرصت توبه و فکر کردن به آخرت پیدا نمی‌کند.
در این مراسم همچنین دکتر سیدمحمود الهام‌بخش عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد سروده خویش در وصف  ویژگی‌های اخلاقی و علمی دکتر ابویی را برای حاضران قرائت کرد.