لینک های ضروری
  بازدید : 1125
تاریخ انتشار : 10 اسفند
در پی شیوع ویروس کرونا؛
بیانیه کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد
بیانیه کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد
کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد، در خصوص شیوه مدیریت بیماری کرونا بیانیه ای صادر نمود.

ایران ما، باز هم یکی از برهه های دشوار را تجربه می کند. ویروس کورونا که مردم ده ها کشور را به دردسرهای جدی انداخته، اغلب استانهای ما را نیز درگیر کرده است.

اگر به تاریخ بلند کشورمان نگاه کنیم، پدران و مادران ما در مواجهه با بیماری های همه گیر همچون وبا و طاعون، دست یار یکدیگر بوده اند. در این دوره های بحرانی، جز عده قلیلی از محتکران بدطینت، مردمان و خیراندیشان و خیرخواهان از هیچ کمکی به یکدیگر دریغ نداشتند؛ حتی گروهی از تاجران نیک خو دارایی ها و سرمایه های خود را به مردم می بخشیدند؛ چراکه به نوع دوستی - نه در حد زبان - که از اعماق وجود ایمان داشتند. 

دوره های بحران، دوره های تمرین همدلی و مشارکت جمعی در سرنوشت جمعی و زمانه نشان دادن انسانیت، دیگردوستی و پایداری اجتماعی است. ما اعضای «کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد» مانند شما مردم خوب، بر این باوریم که جامعه ما را باید خود ما نجات دهیم. 

ما باور داریم که ایران، هیچ گاه بدون مراقبت «مردم ایران» برقرار و پایدار نخواهد ماند. در این شرایط، درخواست ما از همه هموطنان عزیزمان، پرهیز از هراس های بی دلیل، خودداری از بازنشر اخبار نادرست در شبکه های اجتماعی، مراقبت، افزایش آگاهی و کمک کردن به همه افراد و مراکزی است که در این بحران، مسئولیت دارند؛ چراکه این خود نوعی مسوولیت اجتماعی است.

این بحران تنها در صورتی هزینه های اندکی برای کشور ما خواهد داشت که پیوندهای عمیقی میان دولت و مردم وجود داشته باشد. ما در زمانه ای به  این وضعیت رسیده ایم که شاخص های سرمایه اجتماعی و از جمله اعتماد عمومی در سطح پایین تری نسبت به دهه های گذشته  قرار دارد و بی تفاوتی اجتماعی در جامعه ما وضعیت نامناسب تری نسبت به قبل پیدا کرده است.

ما عمیقاً بر این باوریم که همدلی میان دولت و مردم و افزایش اعتماد عمومی جامعه، می تواند از طریق «صداقت در گفتار»، «اطلاع رسانی شفاف و به موقع»، «قاطعیت در مدیریت بحران» و «افزایش مشارکت اجتماعی» محقق شود. توصیه اکید ما این است که ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کورونا لازم است همزمان با در نظر گرفتن همه تمهیدات لازم در زمینه تامین امکانات بهداشتی و درمانی مردم، تا برطرف شدن کامل بحران، در اطلاعیه های منظم و پیوسته همه آگاهی های مورد نیاز مردم از شیوه های علمی و به روز پیشگیری و نحوه مواجهه دقیق با بیماری گرفته تا آمار شفاف افراد درگیر و از دست رفته به تفکیک شهرستانها و همچنین نحوه انجام فعالیت های اجتماعی و شغلی مردم در روزهای آینده را به مردم ارائه دهد. درخواست ما از مردم نازنین، همکاری با دولت و درخواست ما از دستگاه های دولتی، شفافیت و قاطعیت در برخورد با بحران است. 

       درختی که اکنون گرفته‌ست پای                                              به نیروی شخصی برآید ز جای
      و گر همچنان روزگاری هلی                                                    به گردونش از بیخ بر نگسلی
      سر چشمه شاید گرفتن به بیل                                                چو پر شد نشاید گذشتن به پیل