لینک های ضروری
  بازدید : 435
تاریخ انتشار : 29 ارديبهشت
برنامه‌ی پیش رو کانون تفکر اقتصاد ؛
 بررسی چالش‌های اقتصادی استان با تاکید برتفاهم‌نامه های دانشگاه و ارگان‌های دولتی و نگاه ویژه به شرایط اقتصادی ناشی از کرونا
بررسی چالش‌های اقتصادی استان با تاکید برتفاهم‌نامه های دانشگاه و ارگان‌های دولتی و نگاه ویژه به شرایط اقتصادی ناشی از کرونا
کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد چهل و نهمین نشست خود را به تعیین مهم‌ترین اولویت‌های این کانون جهت تدوین برنامه‌ی یکساله‌ی خود اختصاص داد.
در این نشست که به صورت مجازی برگزار گردید دکتر حبیب انصاری سامانی دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد در نظر گرفتن نکات زیر جهت دستیابی به برنامه‌ای عملیاتی‌تر را ضرورری دانسته و عنوان کرد: در برنامه‌ی پیش‌رو موضوعات باید به گونه‌ای انتخاب و مورد بررسی قرار گیرند که  نتیجه‌ی کار در زمانی معقول  حاصل گردد و از طولانی شدن جلسات باید پرهیز کرد. وی هم‌چنین کاربردی تر شدن و استانی‌تر شدن موضوعات مورد بررسی در کانون تفکر اقتصاد را از مواردی دانست که می‌تواند به ثمربخش تر شدن نقش کانون در حل چالش‌های استانی کمک کند.
دبیرکانون تفکر اقتصاد در راستای موارد فوق  الذکر استفاده از تفاهم‌‌نامه‌های منعقد شده بین دانشگاه یزد و  سازمان ها و ارگان‌های استانی را امکان مناسبی برای استخراج موضوعات درخورتوجه بررسی در کانون مذکور دانست.
تامل بر تفاهم‌نامه‌های دانشگاه و ارگان‌های دولتی 
دکتر محمد مبارکی سرپرست معاونت پژوهشی پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یزد، با اشاره  به سند تحول ارتباط دانشگاه با صنعت، از عمده‌ترین اهداف دانشگاه یزد را حرکت به سوی دانشگاه مولد و کارآفرین و  ارتباط و تعامل بهتر میان دانشگاه و جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: در همین‌راستا برنامه‌های عملیاتی از جمله ایجاد مراکز پژوهشی در دانشگاه یزد صورت گرفته که در ذیل این مهم تفاهم‌نامه‌هایی از جمله با ارگان‌هایی مانند کمیته امداد امام خمینی  و سازمان تعاون و رفاه اجتماعی منعقد شده است و به صورت کلی گرچه اکثریت  سازمان‌های استانی در وادی نظر، تمایل زیادی برای همکاری با دانشگاه دارند اما در وادی عمل ما به موانع و چالش‌های متعددی برخورد می‌کنیم که از عملیاتی شده این تفاهم‌نامه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.
دکتر مبارکی با اشاره به اینکه موضوع اصلی این تفاهم‌نامه‌ها در حوزه‌ی مرتبط با کانون تفکر اقتصاد بحث اشتغال می‌باشد آسیب‌شناسی تفاهم‌نامه‌ها و ارائه راهکارهای اجرایی در این رابطه را از جمله اقداماتی دانست که کانون مذکور در آن می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.
دکتر کاظم یاوری عضو هیات علمی دانشگاه یزد، با تاکید براینکه بسیاری موانع اجرایی تفاهم‌نامه‌ها جنبه‌ی ساختاری و کلان دارند ورود کانون تفکر به این حوزه را چندان اثربخش ندانست و گفت: علاوه براین باید توجه داشته باشیم که کانون تفکر نباید دغدغه های خود را فارغ از جامعه تعریف کند بنابراین پرداختن به موضوعاتی مانند بیکاری که به دلایل مختلف ازجمله کم‌شدن درآمدهای دولت و شیوع بیماری کرونا جنبه های حادتری به خود گرفته می‌تواند از اساسی‌ترین موضوعاتی باشد که کانون باید به آنها بپردازد.
دکتر انصاری با تایید صحبت‌های دکتر یاوری تاکید کرد: موضوعاتی در ذیل تفاهم‌نامه‌ها استخراج و مورد بررسی قرار می‌گیرند که بیش‌تر با شرایط عینی اقتصاد کشور هم‌خوانی داشته باشند.
مهندس امیر شریف یزدی مدیر مرکز پژوهش های خورشیدی یزد، عنوان کرد: باتوجه به اینکه کشور درحال حاضر درگیر شرایط بقا می‌باشد باید بیش‌تر به استراتژی های غیره‌پولی که از جنس آموزش می‌باشند توجه کنیم.
چه درس‌های اقتصادی می‌توان از بحران کرونا گرفت؟
دکتر سعیدعطار دبیر کانون‌های تفکر دانشگاه یزد با اشاره به شرایط ناشی از بحران جهانی کرونا و تقسیم بندی کنش کشورهای مختلف در شرایط بحران به سه دسته یادگیرنده، درجازن و خودتخریبگر، برگزاری نشست‌هایی ذیل این عنوان که چه درس‌هایی می‌توان از بحران کرونا گرفت؟ را قابل تامل توصیف کرد و افزود: در پاسخ به این پرسش می توان به بررسی دولت در برش استانی، کسب و کارهای خصوصی و... پرداخت و به این ترتیب هم درچارچوب مسائل روز و هم تفاهم نامه ها ایفای نقش کرد.
دکتررضاتقی زاده عضو هیات علمی دانشگاه یزد تعیین چارچوب مشخصی برای فعالیت های کانون تفکر اقتصاد را خواستار شد و افزود: اعضاء کانون باید بدانند تا کجا امکان ابراز نظر دارند و اصولا  نگاه کانون تفکر به مسائل کوتاه مدت است یا بلند مدت؟
دکتر مهدی حاج امینی عضو هیات علمی دانشگاه یزد اظهار داشت: با توجه به مباحث مطرح شده اگر قصدما این باشد که در کوتاه مدت به خروجی مشخصی در ارتباط با موضوعات مورد بررسی دست یابیم بهتراست در ذیل تفاهم‌نامه ها و با استفاده از دانسته های قبلی اقدام کنیم ولی اگر محدودیت زمانی را لحاظ نکنیم می توان با دعوت از افراد و ارگان‌ها بخواهیم آسیب ها یا فرصت‌هایی که به واسطه بحران کرونا برآنها وارد شده تشریح کرده و ما در ادامه به راه حل بیندیشیم.
دکتر عباس علوی راد عضو هیات علمی دانشگاه آزادیزد، با اشاره به اینکه اگر کانون تفکر بخواهد فلسفه‌ی وجودی‌اش را حفظ کند باید با جامعه احساس نزدیکی کند و دردها و چالش‌های مبتلابه جامعه را نادیده نگیرد افزود: آسیب‌شناسی مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا برای یزد در مقایسه با سایر استان‌ها و کل کشور می تواند موضوع خوبی باشد که اهداف مطرح شده را نیز تأمین کند و در ذیل این موضوع می‌توان به مواردی از جمله آسیب‌های مشاغل غیره رسمی پرداخت.
دکترمحمد دهقان معاون اداره کل اقتصاد و دارایی استان، ورود دانشگاه به مباحث روز را از جمله توقعات جامعه و سازمان‌های استان از دانشگاه و کانون‌های تفکر عنوان کرد.
مهدی حجازی مهریزی رئیس گروه آمایش سازمان برنامه و بودجه استان، نقد سیاست‌های اجرایی و چگونگی ایجاد تناسب میان حوزه سلامت و اقتصاد جامعه  در شرایط کرونا را  از جمله مواردی دانست که می باید در کانون تفکر به آن‌پرداخته شود.
در انتها دکتر انصاری جمع بندی به صورت زیر از نششت فوق ارائه داد:
1. از پتانسیل‌های تفاهم نامه‌های دانشگاه و سازمان‌های دولتی برای کانون‌ اقتصاد استفاده خواهدشد ولی موضوعات محدود به تفاهم‌نامه ها نمی‌شوند.
2. به صورت ویژه به بررسی اقتصاد زمان کرونا خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است در این نشست دکترعیسی محمودی معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد  و نوش آفرین عزیزی کارشناس پژوهشی کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.