لینک های ضروری
  بازدید : 1453
تاریخ انتشار : 7 خرداد
با انتشار یک گزارش تشریح شد
مهمترین اقدامات دانشگاه یزد در ایام شیوع بیماری کووید19
مهمترین اقدامات دانشگاه یزد در ایام شیوع بیماری کووید19
دانشگاه یزد مهمترین اقدامات انجام گرفته در دوران شیوع بیماری کووید19 در حوزه های مختلف علمی و اجرایی این دانشگاه و همچنین مشارکت فعالانه دانشگاهیان در کمک به نیازمندان و آسیب‌دیدگان این بحران را در قالب یک گزارش تشریح کرد.

متن گزارش بدین شرح است:

دانشگاه یزد در چنین برهه ای حساس و به محض آگاهی از شرایط ویژه و تأثیر سرعت عمل در چنین مواردی در بعد از ظهر روز جمعه دوم اسفندماه ۹۸ اضطراری تشکیل داد و با هم اندیشی و تبادل نظر هیئت رئیسه و دیگر مدیران و مسؤولان به ارائة راهکار برای رویارویی با پدیده ای به نام «کووید-۱۹»برآمد. در این جلسه بر لزوم همکاری کلیه معاونت ها و واحدهای اداری به منظور اطلاع رسانی و اقدامات پیشگیرانه تاکید شد. همچنین اقدامات مشترک دانشگاهها ، مراکز بهداشتی و دیگر ارگانهای ذیربط  به منظور هماهنگی، پیشگیری از موازی کاری، استفاده از امکانات و توان حدّ اکثری سازمانها و مراکز یاد شده مدّنظر قرار گرفت.

رئیس دانشگاه به طور منظم در شوراهای استانی حضور یافت و به بیان راهکارهای مدنظر این دانشگاه در پیشگیری از شیوع این بیماری، کمک به کادرهای درمان و فرهنگ‌سازی برای رعایت بهداشت فردی و عمومی پرداخت. 

اهم اقدامات دانشگاه یزد 

- در اولین اقدام، به رغم اعلام قبلی و تدارکات لازم برای برگزاری همایش «نکو داشت دکتر شاهی به میزبانی دانشگاه یزد و مدیریت بنیاد ملی نخبگان» و «همایش تعلیم و تربیت اسلامی از دیدگاه اخلاق» لغو گردید.

- به منظور پیشگیری از ورود ویروس کرونا و گسترش آن،  کلاسهای آموزشی از شیوه تشکیل حضوری به آموزش مجازی تغییر یافت تا از گسترده ترین تجمعات ( در کلاس های درس و خوابگاهها ) جلو گیری به عمل آید.

- به دانشجویان خوابگاهی اطلاع داده شد به مدت دو هفته می توانند به شهرهای خود باز گردند و تصمیم گیری ها در باره ادامه کلاسها متعاقبا اعلام خواهد شد. 

- به کارمندان توصیه شد با رعایت کامل موارد پیشگیری( استفاده از ماسک و دستکش)در محل کار حضور یابند؛ همچنین با مرخصی استحقاقی آن دسته از کارمندان که تمایل به استفاده از مرخصی داشتند،(بانوان باردار و کارمندان با سابقه بیماریهای زمینه ای) موافقت شد. 

- ضدعفونی کردن سطوح، روشویی ها ، دستگیره درها و دکمه های آسانسورو جایگزین ساختن استفاده از کارت پرسنلی به جای اثر انگشت به منظور اقدامات ایمنی و پیشگیرانه، با جدیت تمام انجام گرفت.

- نامگذاری یکی از خیابان‌های اصلی دانشگاه به نام «مدافعان سلامت».

- سایر اقدامات انجام شده از سوی معاونت ها و دوایر دانشگاهی به شرح زیر است: 

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی: 

-تعطیلی کلاسهای آموزشی، کارگاههای آموزشی و آزمایشگاهها

- لغوبرگزاری جلسات دفاع تا فروردین ماه و اطلاع رسانی پس از دریافت دستور العمل وزارت «عتف»

-فعال سازی سامانه جدید آموزش مجازی، ایجاد زیرساخت های لازم برای تشکیل بر خط ( آنلاین کلاسها)

- قرار دادن فیلمهای آموزشی برای استفاده  استادان و دانشجویان به منظور آگاهی از استفاده از کلاسهای مجازی

-برنامه ریزی کلاسها و تاکید بر تشکیل آنلاین با هر تعداد دانشجو 

- قرار دادن فیلمهای کلاس های آموزشی برای استفاده دانشجویانی که به دلیل عدم دسترسی نتوانسته اند از کلاسهای آنلاین استفاده کنند.

معاونت اداری و مالی:

- تشکیل کار گروه آموزشی برای خود مراقبتی و نحوه صحیح ضد عفونی کردن سطوح برای نیروهای خدماتی

- با توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا در ایام نوروز هیچ قراردادی به منظور اسکان مسافرین نوروزی با دستگاههای اجرایی در استان منعقد نگردید.

-توقف سرویسهای ایاب و ذهاب دانشجویی 

- توقف سرو چای در آبدارخانه ها 

- واگذاری و موافقت با دور کاری افراد در مواردی که امکان انجام امور در منزل وجود داشت.

- عدم حضور افراد خدماتی در اتاق کارکنان به منظور نظافت میز و وسایل.

 - تهیه ماسک - دستکش و مواد ضدعفونی به میزانی که قابل تهیه بوده است .

- برنامه ریزی در خصوص حضور حداقل نفرات به منظور انجام خدمات رسانی به امور محوله .

-تاکید بر رعایت بهداشت فردی و عمومی شامل الزام کارکنان به استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده. توقف توزیع چای و جایگزینی آن با روش تهیه چای در لیوان شخصی و توسط شخص، نظافت مداوم دستگیره ها و میز و تلفنهای دفتر و ...

- تاکید بر دورکاری کارشناسان و استفاده از سامانه های اینترنتی برای اطلاع از وضعیت پروژه های عمرانی و ارائه راه حلهای مربوطه و استفاده از سامانه های مربوطه برای جلوگیری از مراجعات حضوری ارباب رجوع.

- انجام توصیه های بهداشتی و تذکر در خصوص عدم مراجعه به محل کار همکاران.

- ارسال منظم اطلاعیه ها ی سازمانها و مراکز مختلف در باره ویروس کرونا ا طریق اتوماسیون اداری برای کلیه دانشگاهیان؛ از جمله:

-راهنمای تغذیه کرونا

-راهنمای اختصاصی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا

-بسته آموزشی ویروس کرونا در محیط های کاری( ادارات –صنعت)

- عقد قرار داد با شرکت بازرگانی بازار گام، ایجاد اپلیکیشن نشانی همکاران دانشگاهی وتحویل اقلام ویژه نوروزی از طریق پیک، به منظور جلوگیری از تجمع دانشگاهیان و انتشار یا گسترش ویروس کرونا

-ارسال سریع بخشنامه ها و اطلاعیه های وزارتی به منظور اطلاع رسانی

 معاونت پژوهش و فناوری:

اقدامات انجام شده در حوزه پژوهشی در زمینه مقابله با ویروس کرونا

* اقدامات شاخص:

1- فعالیت های تحقیقاتی مشترک مرکز پژوهشی مطالعات رفاه اجتماعی دانشگاه یزد و مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در همه‌گیری کووید19 تحت عنوان ترجمان دانش.

2- اقدام مشترک دانشگاه یزد و دانشگاه علوم ژزشکی شهید صدوقی یزد در ترجمه و چاپ کتاب دستورعمل پیشگیری و درمان کووید19 

*کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک علمی:

1- تعطیلی خدمات حضوری کتابخانه مرکزی

 2- تمدید سیستمی مدارک امانتی

3- بخشودگی جریمه های دیرکرد کتاب ها

4- پاسخگویی تلفنی و ایمیلی جهت تسویه حساب دانشجویان

5- پاسخگویی تلفنی و ایمیلی جهت امور پایان نامه ها

6- اطلاع رسانی مکرر در زمینه خدمات کتابخانه

*امور پژوهشی:

1- موافقت با مرخصی و دورکاری همکاران

2- برگزاری جلسات پژوهشی به صورت مجازی

*امور فناوری:

1- تعطیلی خدمات آزمایشگاه مرکزی

2- موافقت با مرخصی و دورکاری همکاران

*مرکز فناوری اطلاعات و خدمات رایانه ای:

1- خرید سه سرور و اجاره سه سرور برای راه اندازی بستر آموزش مجازی

2- موافقت با مرخصی و دورکاری همکاران

*دفتر کارآفرینی و ارتباط با صنعت:

1- موافقت با مرخصی و دورکاری همکاران


معاونت دانشجویی:

-انجام ضدعفونی محوطه های خوابگاههای دانشگاه، سرویس های ایاب و ذهاب و اتوبوس های دانشگاه، ضد عفونی سلف سرویس های دانشجویان، اعضای هیءت علمی و کارمندان.

-پیگیری امور دانشجویان خارجی با همکاری واحد امور بین الملل و استرداد پاسپورتهای دانشجویان خارجی ساکن خوابگاهها برای بازگشت به کشور شان. 

-پیگیری روند درمان یکی از دانشجویان خارجی و همسر وی که مبتلا به ویروس کرونا شده بودند و ایجاد تمهیدات و تسهیلاتی برای مراقبت از فرزندان آنان در غیاب پدر و مادر.

- تعطیلی استخر سرپوشیده دانشگاه و کلیه سالنهای ورزشی

-تعطیلی درمانگاه های پژشکی و دندانپزشکی دانشگاه. 

معاونت فرهنگی و اجتماعی:

با هدف پیشگیری از شیوع بیماری کرونا،معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد با صدور بخشنامه ای دستور لغو کلیه مراسم و گردهمایی های دانشجویی را در اسفندماه امسال صادر کرد.

- لغو هرگونه تجمع و گرد همایی های مذهبی از جمله لغو برنامه هفتگی زیارت عاشورا و...

-تشکیل ستاد دانشجویی مبارزه با کرونا


-تولید محلول ضدعفونی: از اواسط اسفندماه که مشکل کمبود مواد ضدعفونی پیش آمد دانشجویان بسیجی به کمک یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان که در زمینه تولید محلول ضدعفونی فعالیت می‌کرد، شتافتند. در این طرح، روزانه بیش از ده نفر از دانشجویان بسیجی در این شرکت کردند و توانستند تولید را بیش از هزار لیتر در روز افزایش دهند و با این کار نقشی در تامین مواد ضدعفونی مورد نیاز مردم استان ایفا کنند.

-یکی از مهم‌ترین نقش آفرینی‌های دانشجویان بسیجی استان یزد در بحران کرونا، حضور و خدمت‌رسانی در بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌های نگهداری از بیماران کرونایی و روحیه‌بخشی به بیماران و کادر درمان بود. پس از گسترش این بیماری در استان و اعلام نیاز بیمارستان شهید صدوقی(ره) یزد، گروه جهادی فاطمه الزهرای دانشگاه یزد در این بیمارستان مستقر شد و با استفاده از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف استان، طلاب و سایر نیروهای داوطلب جهادی به حل مشکلات بیمارستان و کمک به کادر درمان پرداختند.

- اقدام مشترک ستاد دانشجویی برای راه اندازی سایت «سدک» بود تا بتواند مرجعی برای اطلاع رسانی و آموزش در زمینه مقابله با کرونا باشد. علاوه بر راه اندازی سایت در پیام‌رسان‌های مختلف هم این ستاد فعال بود و توانست مخاطبان گسترده ای را تحت پوشش فعالیت‌های خود قرار دهد.

- فعالیت شاخص دیگر این ستاد تولید مستمر برنامه ای با عنوان «رادیو کرونوک» بود که با استقبال گسترده مخاطبان همراه شد. این ستاد همچنین در زمینه تامین لباس ایزوله برای کادر درمان و ... نیز فعالیت‌های خوبی انجام داده است.

تولید برنامه‌های مذهبی در فضای مجازی: در شهرستان اردکان هم دانشجویان بسیج دانشگاه آزاد مسئولیت فرهنگی نقاهتگاه این شهر را به عهده گرفتند و با مولودی خوانی در اعیاد شعبانیه و توزیع حزر و ادعیه برای کمک به شرایط روانی بیماران و کادر درمان، تلاش کردند. «موکب دانشجویان حسینیه ایران» مجموعه دانشجویی دیگری بود که برای مقابله با کرونا به میدان آمد. این دانشجویان که از تاسیس موکب در پیاده روی اربعین دور هم جمع شده بودند در اعیاد شعبانیه در فضای مجازی به صورت زنده به برگزاری جشن، مولودی خوانی و خاطره گویی پرداختند تا علاوه بر زنده نگه داشتن ذکر اهل بیت عصمت و طهارت بتوانند به خانواده‌ها برای در خانه ماندن کمک کنند. این موکب همچنین در نظر دارد به مناسبت شهادت اولین شهید مدافع سلامت استان یزد، شهید محمود شمس الدینی با برگزاری مراسم ترحیم مجازی، به بزرگداشت این شهید بپردازند.


مدیریت طرح های عمرانی

- کنترل کارگاههای عمرانی جهت حداقل شدن تراکم کارگران و پرسنل اجرایی و تاکید و نظارت بر غربالگری پرسنل توسط پیمانکاران.

- ارائه خدمات مخابراتی مناسب و منحصر به فرد به مدیران و کارمندان دانشگاه جهت استفاده از تلفنهای داخلی خود از محل سکونتشان که شامل خدمات انتقال مکالمه و نصب نرم افزار هوشمند تلفن و یا انتقال سخت افزار تلفن به محل سکونت کارکنان بوده است.

- تشکیل منظم جلسات ستاد پدافند غیر عامل دانشگاه و برنامه ریزی در خصوص اقدامات لازم برای کنترل شیوع بیماری شامل تعطیلی فعالیتهای آموزشی و اسکان دانشجویان، ضد عفونی نمودن اتوبوسهای سرویس، ضد عفونی نمودن فضاهای خدمات عمومی دانشگاه مانند سلف سرویسها و آشپزخانه ها، تعیین و آموزش پروتکلهای بهداشتی به پرسنل خدماتی دانشگاه برای رعایت مداوم و ...

اطلاع‌رسانی و تبلیغات

-تنظیم و انتشار منظم اخبار و رویدادهاو فعالیت های انجام شده درباره ویروس کرونا

-اطلاع رسانی موارد مهم از طریق سیستم پیامک، سامانه‌ها و شبکه‌های مجازی به کلیه دانشگاهیان

-پوشش خبری و تبادل اخبار کووید-19 با کلیه رسانه ها

- طراحی و نصب پوسترها  ونمودارهای آگاهی بخش 

- مستندسازی فعالیت‌ها و تولید نماهنگ‌ها

اقدامات خود جوش و داوطلبانه

- پویش همراهی و همدلی از سوی استادان دانشگاه و اعلام شماره حساب برای دریافت کمک های اعضا به منظور کمک به مشاغل آسیب دیده از کرونا

- تهیه و توزیع اقلام بهداشتی برای اقشار  کم برخوردار   

 اقدامات مشترک با سایر ارگانها و مراکز آموزشی:

- کارگاه تولید گان‌های ایزوله و محافظتی پزشکان و پرستاران به همّت دانشکده نساجی دانشگاه یزد و کارگاه دوخت دانشگاه امام جواد (ع) در دانشگاه یزد در حال فعّالیّت است. این کارگاه در پی شیوع بیماری کرونا و اعلام نیاز دانشگاه علوم پزشکی یزد برای تأمین پوشش‌های ایمنی کادر درمانی در محل دانشکده نساجی دانشگاه یزد دایر شده است.تولیدات این کارگاه جهت پرتودهی به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای یزد ارسال شده و به تأیید مرکز پرتونگاری انرژی اتمی و بیمارستان شهید صدوقی می‌رسد. این لباس‌ها به صورت کاملاً رایگان و در قالب یک فعّالیّت خیریه در اختیار کادر درمانی استان قرار خواهد گرفت. این کارگاه فعالیت خود را از ۵ فروردین ماه آغاز کرده است و تاکنون ۵۰۰ عدد لباس گان تولید کرده است. توانایی تولید این کارگاه، روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ دست از گان‌های بیمارستانی است که در روز‌های آینده با بسیج تمام امکانات موجود، به حداکثر ظرفیت خواهد رسید.

- رونمایی از ربات پرستار: در جلسه کمیسیون شهر هوشمند و بهبود روش‌ها که عصر شنبه با حضور معاون دانشگاه علوم پزشکی، شهردار و مدیران شهرداری یزد برگزار شد برای نخستین بار از ربات پرستار از سوی تیم تحقیقاتی دانشگاه این شهر رونمایی شد. این ربات پرستار قابلیت خدمات توزیع دارو، ضد عفونی و اطلاع‌رسانی به بیماران را دارد. همچنین این تیم تحقیقاتی با ترکیبی از رشته‌های کامپیوتر، مکانیک و برق موفق به ساخت رباتی شدند که قابلیت کار در فضای بیمارستانی و مراکز خدماتی را داراست و برای هر بخش با نرم افزار مجزا و تجهیز بر حسب سفارش قابل استفاده است. این ربات با دوربین و نرم‌افزار متصل به شبکه کنترل قادر است با  انتقال دارو به تخت بیمار، نکته‌های پزشک را از طریق مانیتور به  بیمار انتقال دهد. همچنین این ربات بهترین وسیله برای محیط‌های ایزوله خواهد بود تا در کنار کادر درمان خدمات مناسب‌تری به بیماران ارائه شود.

مهمترین اقدامات دانشگاه یزد برای کمک به اقشار آسیب دیده از بحران کرونا

- تهیه 300 بسته معیشتی برای خانواده های بی بضاعت به ارزش ریالی هر بسته 2میلیون و 500هزارریال در چارچوب رزمایش همدلی از طریق جمع آوری کمک های نقدی دانشگاهیان دانشگاه یزد و طلاب استان.

- ارایه خدمات مشاوره ای و روان پزشکی به دانشگاهیان و خانواده های آنان به منظور پیشگیری و درمان صدمات روحی و روانی ناشی از این بحران.

-پیگیری امور دانشجویان خارجی با همکاری واحد امور بین الملل و استرداد پاسپورتهای دانشجویان خارجی ساکن خوابگاهها برای بازگشت به کشورشان. 

-پیگیری روند درمان یکی از دانشجویان خارجی و همسر وی که مبتلا به ویروس کرونا شده بودند و ایجاد تمهیدات و تسهیلاتی برای مراقبت از فرزندان آنان در غیاب پدر و مادر.

- پویش همراهی و همدلی از سوی استادان دانشگاه و اعلام شماره حساب برای دریافت کمک های اعضا به منظور کمک به مشاغل آسیب دیده از کرونا

- تهیه و توزیع اقلام بهداشتی برای اقشار  کم برخوردار   

- کارگاه تولید گان‌های ایزوله و محافظتی پزشکان و پرستاران به همّت دانشکده نساجی دانشگاه یزد و کارگاه دوخت دانشگاه امام جواد (ع) در دانشگاه یزد در حال فعّالیّت است. این کارگاه در پی شیوع بیماری کرونا و اعلام نیاز دانشگاه علوم پزشکی یزد برای تأمین پوشش‌های ایمنی کادر درمانی در محل دانشکده نساجی دانشگاه یزد دایر شده است.تولیدات این کارگاه جهت پرتودهی به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای یزد ارسال شده و به تأیید مرکز پرتونگاری انرژی اتمی و بیمارستان شهید صدوقی می‌رسد. این لباس‌ها به صورت کاملاً رایگان و در قالب یک فعّالیّت خیریه در اختیار کادر درمانی استان قرار خواهد گرفت. این کارگاه فعالیت خود را از ۵ فروردین ماه آغاز کرده است و تاکنون ۵۰۰ عدد لباس گان تولید کرده است. توانایی تولید این کارگاه، روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ دست از گان‌های بیمارستانی است که در روز‌های آینده با بسیج تمام امکانات موجود، به حداکثر ظرفیت خواهد رسید.

- تولید محلول ضدعفونی: از اواسط اسفندماه که مشکل کمبود مواد ضدعفونی پیش آمد دانشجویان بسیجی به کمک یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان که در زمینه تولید محلول ضدعفونی فعالیت می‌کرد، شتافتند. در این طرح، روزانه بیش از ده نفر از دانشجویان بسیجی در این شرکت کردند و توانستند تولید را بیش از هزار لیتر در روز افزایش دهند و با این کار نقشی در تامین مواد ضدعفونی مورد نیاز مردم استان ایفا کنند.

- یکی از مهم‌ترین نقش آفرینی‌های دانشجویان بسیجی استان یزد در بحران کرونا، حضور و خدمت‌رسانی در بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌های نگهداری از بیماران کرونایی و روحیه‌بخشی به بیماران و کادر درمان بود. پس از گسترش این بیماری در استان و اعلام نیاز بیمارستان شهید صدوقی(ره) یزد، گروه جهادی فاطمه الزهرای دانشگاه یزد در این بیمارستان مستقر شد و با استفاده از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف استان، طلاب و سایر نیروهای داوطلب جهادی به حل مشکلات بیمارستان و کمک به کادر درمان پرداختند.

- اقدام مشترک ستاد دانشجویی برای راه اندازی سایت «سدک» بود تا بتواند مرجعی برای اطلاع رسانی و آموزش در زمینه مقابله با کرونا باشد. علاوه بر راه اندازی سایت در پیام‌رسان‌های مختلف هم این ستاد فعال بود و توانست مخاطبان گسترده ای را تحت پوشش فعالیت‌های خود قرار دهد.

- جمعیت دانشجویی امام حسن(ع) مجموعه دیگر فعال در زمینه مقابله با کروناست که از مدتها قبل فعالیت‌های خود را روی یکی از مناطق حاشیه شهر یزد –حسن آباد- متمرکز کرده بود؛ در این دوره به پخش ماده ضدعفونی، گندزدایی و توزیع بسته های غذایی و بهداشتی در منطقه حسن آباد پرداخت.