دسترسی سریع
   بازدید : 1757
تاریخ انتشار : 3 تیر1399
تقویت ارتباط با جامعه و صنعت در اولویت برنامه‌های پردیس مهریز
تقویت ارتباط با جامعه و صنعت در اولویت برنامه‌های پردیس مهریز
با هدف تقویت ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، دو نشست پی‌درپی روز پنج شنبه 29 خرداد با حضور جمعی از مسئولان و کارشناسان ذی‌ربط در شهرستان مهریز برگزارشد.

رییس پردیس مهریز با اعلام این خبر گفت: تقویت ارتباط با جامعه و صنعت در اولویت برنامه‌های پردیس مهریز قرار دارد. دکتر علی یزدانی‌راد با اشاره به برگزاری نشست‌هایی که تاکنون با مسئولان بخش‌های مختلف اجرایی و صنعتی برگزار شده، ابراز امیدواری کرد حرکت این مجموعه به سمت کارآفرینی و ارتقای نقش اجتماعی آن شتاب بیشتری بگیرد. 

 به گزارش دریافتی از پردیس مهریز در نشست نخست، که به میزبانی شهرداری مهریز برگزار شد، امیرحمزه زارع‌زاده شهردار مهریز از چالش هایی که شهرداری مهریز با آن مواجه است و به ویژه از مسائل و مشکلات مالی این شهرداری سخن گفت و از مشارکت دانشگاه در رفع چالش ها استقبال کرد. 

در ادامه، دکتر ولی درهمی معاون پژوهش و فناوری و دکتر احمدرضا فقیه مجری طرح مرکز انتقال فناوری نیز با تأکید بر برنامه ریزی و هدف گذاری دانشگاه یزد برای اثربخشی در سطح جامعه و صنعت، از آمادگی این دانشگاه برای همکاری و هم اندیشی با شهرداری مهریز به منظور یافتن راه حل مسائل شهرداری مهریز و نیز فعلیت بخشیدن به ظرفیّت های عظیم شهرداری در توسعه پایدار شهر مهریز سخن گفتند.

در این نشست همچنین مهندس احمدشهاب ارکان- مدیر بخش مهندسی کامپیوتر پردیس مهریز- به بیان مهمترین زمینه های بالقوه همکاری میان دانشگاه و شهرداری پرداخت. 

در پایان این نشست، پیشنهاد شد شهرداری مهریز نیازهای پژوهشی خود را به دانشگاه یزد و مشخصاً پردیس مهریز اعلام کند تا از ظرفیت های موجود برای رفع این نیازها استفاده شود. همچنین مقرّر شد شورایی مرکب از اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد، مدیران و کارشناسان شهرداری و نیز دیگر سازمان های مرتبط، تشکیل شود تا به عنوان بازوی فکری و خلاق شهرداری مهریز در رسیدگی به مسائل شهر فعایت کند.

بنابر همین گزارش نشست دیگری نیز در محل دفتر مدیر عامل شرکت شهرک صنعتی مهریز و به میزبانی محمد بشارت مدیر عامل این شرکت برگزار شد. 

در این نشست نیز دکتر ولی درهمی و دکتر احمدرضا فقیه از رویکردهای جدید دانشگاه یزد برای گسترش و تعمیق ارتباط میان دانشگاه و صنعت، و از جمله فراهم آوردن امکان حضور مؤثر اعضای هیأت علمی در صنعت با هزینه دانشگاه، مشارکت علمی و مالی دانشگاه در رفع نیازهای پژوهشی شرکت های دانش بنیان، و نیز طرح کارورزی دانشجویان و ظرفیت های آن سخن گفتند.

 در ادامه حمید بشارت نیز با تأکید بر ضرورت ارتباط صنعت با دانشگاه، از تجربه های گذشته و برخی ناکامی ها در این رابطه سخن گفت و ضمن استقبال از رویکرد جدید دانشگاه یزد، به بیان برخی از مسائل و دغدغه های شهرک های  صنعتی مهریز و کارخانجات مستقر در آنها پرداخت. 

نمایندگان دانشگاه یزد هم در این نشست بر آمادگی و توان این دانشگاه در حل این مسائل و از جمله در بهینه سازی مصرف انرژی، رسیدگی به مشکل پساب کارخانجات و دغدغه های محیط زیستی، مونیتورینگ اطفای حریق، و نگهبانی هوشمند تأکید کردند.

 در پایان این نشست مقرّرشد با فعّال کردن دفتر ارتباط با صنعت مستقرّ در شهرک صنعتی مهریز، هماهنگی های لازم برای بازدیدهای تخصصی و با رویکرد حلّ مسأله از صنایع مستقر در شهرک های صنعتی مهریز برای اعضای هئیت علمی دانشگاه یزد فراهم شود و در عین حال شرکت های علاقه‌مند به همکاری با دانشگاه شناسایی و معرفی شوند.