لینک های ضروری
  بازدید : 488
تاریخ انتشار : 8 تير
در دومین دوره آموزشی اصول مدیریت مطرح شد:
نظام آموزشی کشور، ماشین تولید کارمند است
نظام آموزشی کشور، ماشین تولید کارمند است
دکتر علیرضا رجبی‌پور میبدی عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری در دومین دوره آموزشی اصول مدیریت که ویژه مدیران دانشگاه یزد در تالار فرهنگ برگزار شد، گفت: متأسفانه نظام آموزشی کشور، ماشین تولید کارمند شده است و این وضعیت باعث شده تا از اهداف و اولویت های اصلی آن دور شود.

 وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم آموزش عالی باید تولید نیروی انسانی کارآفرین باشد، اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون دانش‌اموختگان اکثر قریب به اتفاق رشته‌های دانشگاهی به جای این که مولّد اشتغال باشند، خود به دنبال کار می‌گردند. دکتر رجبی‌پور افزود: طنز تلخ ماجرا این است که دانش‌آموختگان رشته‌ کارآفرینی نیز از دیگران تقاضا می‌کنند که برایشان کار پیدا کنند. وی راه‌حل این مشکل را آسیب‌شناسی دقیق مسایل نظام‌های آموزشی و اقتصادی کشور توسط متخصصان دانست.

دکتر رجبی‌پور با اشاره به تعریف صحیح متخصص گفت: لزوما هر فردی که دارای اطلاعات و دانش زیاد است متخصص نیست بلکه شرط اساسی برای هر متخصص، توانمندی او در ایده‌پردازی و ارایه راه حل برای مسأله‌های مختلف است. استادیار مدیریت بازرگانی دانشگاه یزد همچنین با انتقاد از تأخیر در حل مشکلات و فرافکنی در کشف علل پیدایش آن‌ها خاطرنشان کرد: مشکلات و مسائل هر سازمان به مثابه بیماری و دردهای جسمی و روانی انسان است که خوددرمانی و تحمل درد یا فرافکنی آن‌ به پیچیده‌تر شدن مشکل و دشوارشدن درمان آن منجر خواهد شد.

دکتر رجبی‌پور در ادامه با تأکید بر اینکه سازمان واقعی هنگامی محقق می‌شود که از مدیران واقعی بهره‌مند باشد به تشریح برخی از ویژگی‌های مدیریت صحیح پرداخت. وی رفتارهای اخلاقی در یک سازمان را نیز به مثابه «آبشارِ اخلاق» توصیف کرد که پرآبی و گستره این آبشار در سطوح میانی و در بین کارمندان مشروط به این است که سرچشمه آن که همان مدیران ارشد سازمان هستند تا چه حد به مبانی و اصول اخلاقی پایبند باشد.

اولین دوره آموزشی اصول مدیریت ویژه مدیران دانشگاه یزد آذرماه سال گذشته برگزار شده است.