لینک های ضروری
  بازدید : 1944
تاریخ انتشار : 21 شهريور
دویست و سی و سومین نشست شورای دانشگاه
تجلیل از استادان نمونه در شورای دانشگاه
تجلیل از استادان نمونه در شورای دانشگاه
نشست شورای دانشگاه همراه با مراسم تجلیل استادان نمونه سال 1398 و تقدیر از طلایه داران آموزش مجازی برگزار شد.

در آغاز این نشست، که همزمان به صورت حضوری و مجازی برگزار می شد، حجه الاسلام والمسلمین حرزاده، مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، ضمن قدردانی از تلاش های ارزنده استادان نمونه، با اشاره به سخنان سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، به بیان رسالت مهم استادان و هدف خلقت انسان پرداخت. امام حسین (ع) فرمود: «یاایّهَا النّاسُ! إِنّ اللّهَ جَلّ ذِکْرُهُ مَا خَلَقَ الْعِبَادَ إِلاّ لِیَعْرِفُوهُ، فَإِذَا عَرَفُوهُ عَبَدُوهُ فَإِذَا عَبَدُوهُ اسْتَغْنَوْا بِعِبَادَتِهِ عَنْ عِبَادَةِ مَا سِوَاهُ»"اى مردم! خداوند بندگان را آفرید تا او را بشناسند، آن‏گاه که او را شناختند، پرستش کنند و آن‏گاه که او را پرستیدند، از پرستش غیر او بى‏ نیاز شوند". ایشان افزودند بی نیازی از خلق، مهمترین نعمتی است که خداوند در سایه شناخت به بندگانش عطا می کند. امید است استادان ما در کنار آموزش درسی، به تدریس معرفت الله و معرفت نفس نیز اهتمام ورزند.  
در ادامه جلسه، دکتر  محمد صالح اولیاء، استاد گروه مهندسی صنایع، که توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب شده، مورد تقدیر قرار گرفت و در جمع همکاران بیان داشت: معرفت ارتباط مستقیمی با مسئولیت استادان دارد؛ پیش زمینة معرفت حق، معرفت نفس است و ما در سایه آن می توانیم با جهان هستی، مخلوقات و بویژه دانشجویان ارتباط بهتری  برقرار کنیم. وی همچنین اظهار داشت با توجه به شرایط دشوار معیشتی مردم، وظیفه ما به عنوان الگوهای جامعه مضاعف می شود. 
سپس لوح تقدیر استادان نمونه دانشکده ها در سال 1398 توسط ریاست دانشگاه و اعضای هیأت رئیسه اهدا شد.

استاد نمونه کشوری:
دکتر محمد صالح اولیا؛ استاد گروه مهندسی صنایع.
پردیس علوم انسانی و اجتماعی:
دکتر سید علیرضا افشانی؛ استاد دانشکده علوم اجتماعی.
دکتر علیرضا رجبی پور میبدی؛ استادیار دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری.
دکتر کاظم برزگر بفرویی؛ دانشیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی.
پردیس علوم:
دکترمحمد فرشی؛ استادیار دانشکده علوم ریاضی.
دکترمحمد علی  امراللهی؛ استاد دانشکده شیمی.
دکتر محمد مهدی حیدری؛ دانشیار گروه زیست شناسی.
پردیس فنی-مهندسی:
دکتر ولی درهمی؛ استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر.
دکتر عباس مزیدی؛ دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک.
دکتر نصرت الله امانیان؛ استادیار دانشکده مهندسی عمران.
دانشکده منابع طبیعی و کویر شناسی:
دکتر علی طالبی؛ استاد گروه مرتع و آبخیز داری.
دانشکده هنر و معماری:
دکتر محمد رضا نقصان محمدی؛ دانشیار گروه شهر سازی. 

 

در این نشست، با اهداء لوح تقدیر از تلاش های آقایان دکتر علیرضا گرجی و دکتر امیر جهانگرد رفسنجانی به دلیل همکاری موثر و مسئولانه در برگزاری آموزشهای مجازی قدردانی شد.

استماع گزارش عملکرد پردیس علوم بخش دیگری از برنامه های شورای دانشگاه بود. دکتر نوربالا، رییس پردیس علوم پس از معرفی اجمالی این پردیس، دستاوردها و شاخص های آموزشی، پژوهشی و پشتیبانی دانشکده ها و گروه ها زیرمجموعه و تغییرات آن در سالهای اخیر را تشریح کرد. تغییر تعداد دانشجویان، اعضای هیأت علمی، شاخص های پژوهشی و انتشارات و فعالیت های پژوهشی و فناوری اعضای هیأت علمی، بودجه و هزینه ها بخش دیگری از این گزارش بود که به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر قاسم بریدلقمانی، رییس دانشگاه، ضمن تشکر از گزارش جامع فعالیت های پردیس علوم، اظهار داشت: متاسفانه جایگاه علوم پایه متزلزل شده و بهترین راهکار این است که به سمت جذب دانشجویان بین المللی برویم، فعالیت های بین رشته ای را افزایش دهیم و با جذب دانشجوی محدود،  فارغ التحصیلان  فاضل و قوی تر تحویل نظام اجتماعی دهیم.
دکتر ولی درهمی، معاون  دانشگاه، نیز ضمن اشاره به تغییر شاخص های پژوهشی و فناوری پردیس علوم در سالهای اخیر، اظهار داشتند، جذب دانشجویان قوی، تعریف طرح های تقاضامحور و کاربردی و ارتباط بیشتر با جامعه و صنعت می تواند در این زمینه راهگشا باشد. وی همچنین اظهارکردند اعضای هیأت علمی پردیس علوم می توانند نقش جدی تری در انتشار مقالات علمی بین المللی و ارتقای جایگاه دانشگاه در این زمینه ایفا کنند. وی متذکر شد بعضی از اعضا موفق به ثبت فعالیت های پژوهشی خود نشده اند و اظهار امیدواری کرد با ثبت به موقع تولیدات علمی آمار واقعی تری داشته باشیم. 
دکتر محمّد فرشی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، نیز با اشاره به پتانسیل های موجود در پردیس علوم، جذب بیشتر دانشجویان خارجی را با تأکید بر نیازهای منطقه ای ضروری برشمرد.

دستور سوم از دویست و سی و سومین نشست شورای دانشگاه، شروع نیمسال جدید و برگزاری کلاسهای مجازی بود. معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به طرح مباحثی درخصوص نحوه سامان‌دهی امور مربوط به ارایه دروس در دوران شیوع کرونا پرداخت. دکتر صادقی ضمن قدردانی از تلاشهای گسترده، شبانه روزی و بی وقفه همه همکاران در سطوح مختلف دانشگاه، اظهار داشت: همکاران ما تابستان سختی را پشت سر گذاشتند و روزهای پرکاری داشتند. با توجه به مجموعة شرایط و بحث هایی که در وزارت علوم صورت گرفته، در دوره کارشناسی ترجیح با آموزش مجازی است و در دوره های تحصیلات تکمیلی شیوة تلفیقی آموزش حضوری و مجازی پیشنهاد شده است. دانشجویان در این مقاطع ناگزیر از انتخاب موضوع پایان نامه و استاد راهنما هستند و این موضوع مستلزم ارتباط نزدیکتر و حضوری برای شناخت و انتخاب موضوع و کار پایان نامه است. دکتر صادقی از توسعه آموزش مجازی به عنوان گام بسیار بزرگ و مهمی یاد کرد و افزود: در نیمسال اول سال تحصیلی 1400-1399 ارتقاء کیفیت آموزش در فضای مجازی مدّ نظر است و این مهم با همکاری و همدلی دانشگاهیان محقق خواهد شد.
معاون آموزشی دانشگاه، به مصوبة مهم هیأت رئیسه  در مورد چگونگی حضور اعضای هیأت علمی در دانشگاه در نیمسال جدید نیز اشاره کرد. بر اساس این مصوبه، اعضای هیأت علمی از تاریخ 22/06/99 تا اطلاع ثانوی حداقل 50درصد از ساعات موظف هفتگی را در دفتر کار خود در دانشکده حضور خواهند داشت. نیمی از ساعات موظفی را نیز می توانند به صورت مجازی انجام دهند.

در ادامة نشست، دکتر تدین، رئیس مرکز آموزشهای الکترونیکی دانشگاه، به ارائه گزارش در مورد اقدامات انجام شده و برنامه های آموزش مجازی پرداخت. ایشان ضمن اشاره به ایجاد بستر مناسب برای تدریس مجازی، گسترش پهنای باند، تهیه فیلمهای آموزشی برای استفاده اعضای هیئت علمی و دانشجویان، اظهار داشت روزانه  تعداد 2767 درس به صورت همزمان در فضای مجازی تدریس می شد. در این زمینه 35 نفر از کارشناسان را آموزش دادیم که به عنوان پشتیبان برای برگزاری کلاس ها و رفع اشکالات احتمالی بهره می بریم. بسیاری از جلسات دفاع در اردیبهشت ماه در فضای مجازی برگزار شد. برگزاری وبینارها در سطح استان، کشور و بین المللی از دیگر دستاوردهای ارزشمند ما در تجربه موفق از تدریس در فضای مجازی بود و بعضی از دروس عملی را موفق شدیم در فضای مجازی ارائه کنیم. ایشان تدابیر و برنامه های در دست اجرا و به روزرسانی سامانه ها  با هدف برگزاری با کیفیت کلاس ها را تشریح کردند.

در پایان جلسه، ریاست محترم دانشگاه ضمن تشکر از تلاشهای همه مسئولان، استادان و کارکنان، ابراز امیدواری کردند با مسئولیت پذیری و همدلی جمعی، بتوانیم رسالت خود را به خوبی انجام دهیم.