دسترسی سریع
  بازدید : 431
تاریخ انتشار : 7 آبان
هفتم آبان ماه:
شورای سیاستگذاری هفته پژوهش استان یزد در سایه کرونا آغاز به کار کرد
شورای سیاستگذاری هفته پژوهش استان یزد در سایه کرونا آغاز به کار کرد
نخستین جلسه مشورتی شورای سیاستگذاری ستاد هفته پژوهش و فناوری استان به ریاست استاندار یزد، صبح روز چهارشنبه هفتم آبان ماه با حضور اعضا و با تشریح دستورعمل برگزاری هفته پژوهش و فناوری به صورت ویدیو کنفرانس آغاز به کار کرد.

استاندار یزد در مقدمه سخنان خود با اشاره به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و لزوم فاصله گذاری اجتماعی گفت: با شرایط حال حاضر کشور و استان شاید نتوانیم مراسم هفته پژوهش را به صورت حضوری برگزار کنیم البته می توان تجربه خوبی  برای برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی در هفته پژوهش داشته باشیم. از ویژگی های نمایشگاه های مجازی  این است که می تواند به صورت دائمی برگزار شود و روز به روز کاملتر و توانمندی های پژوهشی و فناوری استان را در خود جای دهد.
دکترمحمدعلی طالبی در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص انتخاب پژوهشگران برتر اظهار داشت: تا جایی که مقدور است انتخاب پژوهشگران برتر به  صورت الکترونیکی صورت گیرد.
وی در ادامه با تأکید بر کاربردی بودن پژوهش ها افزود: ماحصل پژوهش ها در استان می بایست منجر به یک سری اقدامات خوب و برنامه های مفید در استان  شود.  پژوهش هایی که در چرخه فعالیت های ما قرار گیرد و به ویژه پژوهش های برتر که زمانی بتوان به آن ها افتخار کرد. وی خاطرنشان کرد اقداماتی که در حال حاضر در استان یزد جریان دارد، ماحصل پژوهش هایی است که در ارزیابی ما به عنوان پژوهش های برتر انتخاب شده است.
دکتر طالبی با بیان این که امسال امکان برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه هفته پژوهش و سایر مراسمی که سالهای پیش به صورت حضوری برگزار می شد، امکان ندارند به اهمیت نقش و قابلیت فضا و اطلاع رسانی مجازی در ترویج فرهنگ پژوهش تأکید کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به این که دانش آموزان به نوعی کاملا درگیر فضای مجازی هستند فرصت بسیار خوبی است که آنها را با مباحث پژوهشی آشنا کرد و حتی فرصت را در اختیارشان بگذاریم تا از طریق  معلمان و دروس آموزشی بتوانند پژوهش هایی را نیز انجام دهند و از ظرفیت خوب فضای مجازی برای انجام یک سری پژوهش ها و فرهنگ سازی و ترویج آن در بین دانش آموزان و نیز دانشجویان استفاده شود.
وی در خاتمه سخنان خود مساعدت و همکاری استانداری در خصوص تأمین هزینه های هفته پژوهش به ویژه تقدیر از پژوهشگران برتر را برای رفع دغدغه مندی مسئولان اجرایی اعلام داشت و افزود: امیدواریم تا با همکاری همه دستگاه ها هفته پژوهش امسال هفته پرباری برای پژوهش استان باشد.
در ادامه جلسه، دکتر قاسم برید لقمانی، رییس دانشگاه یزد و جانشین ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری با اشاره به دستورعمل های هفته پژوهش اظهار داشت: رعایت پروتکل های بهداشتی موضوعی است که باید در کنار سایر بندهای دستورعمل به آن پرداخته شود و با تأکید ستاد مقابله با کرونا  برنامه ریزی های لازم انجام گیرد.
وی با بیان اینکه شعار اقتصادی استان، اقتصاد دانش بنیان است بر اهتمام ویژه به ترویج فرهنگ پژوهش پرداخت و برقراری ارتباط سازنده مابین پژوهشگران و فناوران با دانشگاهیان را مورد تأکید قرار داد.
دکتر بریدلقمانی در ادامه،  افزایش حساسیت و توجه مدیران استانی  به فعالیت های پژوهشی را از اهداف عملیاتی هفته پژوهش عنوان کرد و در بخش دیگری از سخنانش به لزوم پیش بینی و اجرای برنامه های جایگزین متناسب با شرایط شیوع بیماری کویید19 در هفته پژوهش و فناوری امسال اشاره کرد و گفت: از جمله این برنامه ها اجرای نواختن زنگ پژوهش با حضور مسئولان استانی و خیرین مدرسه ساز بوده که می بایست برای آن برنامه جایگزین قرار دهیم. دکتربرید لقمانی ادامه داد: البته تشویق و سوق خیرین مدرسه ساز به سمت فعالیت های پژوهش از جمله مواردی است که نیازمند فرهنگ سازی است. 
برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری از دیگر مواردی بود که به گفته رییس دانشگاه یزد امکان برگزاری حضوری آن با توجه به شرایط فعلی وجود ندارد. دکتر بریدلقمانی در این باره افزود: برای نمایشگاه نیز می بایست برنامه جایگزین داشته باشیم که به صورت مجازی و یا با ایده های دیگر برگزار شود. برگزاری ایده شو و اختصاص  سایکل های شتاب دهنده به هفته پژوهش از دیگر پیشنهادهای دکتر بریدلقمانی در اجرایی کردن برنامه های هفته پژوهش به صورت غیر حضوری بود.
رییس دانشگاه یزد همچنین در سخنان خود به موضوعاتی نظیر استفاده از قابیلت های سامانه شاد و سایر برنامه های آموزش و پرورش، پخش کیلیپ های آموزشی در جهت ترویج فرهنگ پژوهش در بین دانش آموزان اشاره کرد و اظهار داشت: تأمین هزینه های هفته پژوهش معمولا یکی از چالش های سال های پیش بوده است که انتظار می روید در این زمینه تعیین تکلیف شود. اختصاص وام صندوق پژوهش و ارائه سایر تسهیلات استانی به پژوهشگران از مواردی بود که به گفته دکتر بریدلقمانی می تواند به عنوان جایگزینی برای اهدای جوایز به پژوهشگران برتر مطرح شود.  
وی در خاتمه با بیان این مطلب که برگزاری هفته پژوهش صرفا خاص  دانشگاه یزد نیست و یک برنامه استانی است به حضور و مشارکت پررنگ تمامی سازمان ها به ویژه صدا و سیما تأکید کرد.
در ادامه جلسه دکتر ولی درهمی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد و دبیر ستاد استانی هفته پژوهش و فناوری استان به ارائه دستورعمل هفته پژوهش و فناوری در استان ها پرداخت. وی اظهار داشت: هدفی که برای هفته پژوهش در نظر گرفته شده این است که بتوانیم اقدامات مؤثری در خصوص توانمند سازی حوزه پژوهش و فناوری داشته باشیم. 
توسعه فرهنگ پژوهش، اشتغال و کارآفرینی و تجاری سازی و ارتباط مابین دانشگاه، صنعت و جامعه از دیگری اهداف دستورعمل هفته پژوهش بود که دکتر درهمی به آنها پرداخت وافزود: توسعه ارتباطات و شبکه سازی مابین نهادها از مهترین  اهداف هفته پژوهش است که سال های گذشته در استان  پیگری شده است.
وی در ادامه افزود: اگر هر سال تلاش شود تا نواقص کارهای سال های گذشته جبران و رفع شود اقدام بسیار خوبی خواهد بود چون روال ها هر ساله مشخص شده است بنابراین با فرض این که روال سال گذشته چه بوده است همان موارد را اجرا می کنیم ضمن آن که بحث نحوه برخورد با شرایط کرونایی بحث مهمی است که امسال با آن مواجه هستیم.
دکتر درهمی در خصوص برگزاری جشنواره برگزیدگان نیز اظهار داشت: روال دانشگاه یزد در برگزاری جشنواره برگزیدگان همان روال سابق است تنها موضوع بحث تأمین منابع مالی و دوم نحوه برگزاری است همچنین در خصوص آیین نامه نیز مقرر شده است تا آیین نامه به گونه ای  تغییر کند که برگزیدگان دستکم یک کار مؤثر پژوهشی در استان داشته باشند و یکی از تغییراتی که امسال مدنظر قرار گرفته شده میزان اثربخشی پژوهش هاست.
در ادامه جلسه دکتر محمدمهدی لطفی، رییس پارک علم و فناوری یزد توضیحاتی درخصوص نحوه برگزاری نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری ارائه کرد. به گفته وی برگزاری نمایشگاه به  جهت حفظ سلامت شهروندان و فناوران به  صورت حضوری امکانپذیر نیست. دکتر لطفی پیشنهاد کرد این نمایشگاه به صورت مجازی برگزار شود. به گفته وی چه بسا در فضای مجازی امکان معرفی کردن بهتر محصولات نسبت به نمایشگاه حضوری فراهم و تبدیل به یک فرصت شود. 
تقویت سایرجنبه های نمایشگاه از جمله تعریف رویدادهای استارت آپی به ویژه در سطح ملی و برگزاری پیش رویداد آنها در هفته پژوهش و معرفی تیم های برتر برای شرکت در رویداد نهایی، دعوت از صنایع استان برای ارائه نیازهای  فناورانه خود به صورت مجازی در هفته پژوهش، انعقاد قراردادهای جذب سرمایه برای شرکت های فناورانه با هدف تجاری سازی، اعطای مجوز برای شرکت ها از جمله موارد و دستآوردهایی  بود که به گفته دکتر لطفی می توان در هفته پژوهش از آنها رونمایی و تقدیر کرد.
در این جلسه همچنین دکتر عباسعلی دانافر، مدیر کل آموزش و پرورش استان به ایراد سخن پرداخت و خاطرنشان کرد: رویکرد آموزش و پرورش به مانند سال های گذشته مبتنی بر پژوهش محوری و معرفی فعالیت های علمی آموزشی و پژوهشی است که دانش آموزان و همکاران فرهنگی در طول سال انجام می دهند. سعی می کنیم تا در هفته پژوهش هم درحوزه دانش آموزی و هم در حوزه فرهنگیان، نفرات برتر را معرفی کنیم. وی افزود: فعالیت های کارکنان فرهنگی نیز مطابق دستورعمل ها ارزیابی و افراد برگزیده در هفته پژوهش معرفی می شوند.
همچنین رییس بنیاد نخبگان استان  با بیان این که برنامه بنیاد نخبگان به مانند سال های قبل برگزار خواهد شد به جایگاه طرح شهید احمدی روشن پرداخت و گفت: یکی از اقدامات اساسی  امسال که قصد انجام آنها را با توجه به جایگاه طرح های  شهید احمدی روشن داریم اجرای برنامه مجازی با حضور سه مجری قبلی طرح از دانشگاه یزد، برای معرفی  طرح هایی که توانسته در سطح ملی اثرگذار باشد و تقریبا تغییراتی با نگاه پژوهش را ایجاد کنند. 
دکتر سید مهدی کلانتر اظهار امیدواری کرد تا در هفته پژوهش از طرح های بین دانشگاهی شهید بابایی که اساس آنها دانشجویی هست  نیز رونمایی شود.
در خاتمه این جلسه دکتر سید فرزین فائزی، رییس کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه پیام نور استان نیز اظهار داشت: در سال های قبل نمایشگاه فن بازار بازخوردی خیلی خوبی نداشت و صنایع خیلی نتوانستند از این دستآوردها استفاده کنند. الان نیزکه نمایشگاه قرار است  به صورت مجازی برگزار شود، می بایست یک ساز و کار بسیار خوبی لحاظ شود تا دستآوردهای اعضای هیأت علمی  دانشگاه که به عنوان دستآوردهای کاربردی ارتباط با صنعت محسوب می شود، بیشتر نمایان شود. 
وی افزود: یکی از شاخص های بسیار مهم، توجه به مشکلات استان و حل مسائل اشتغال است که در انتخاب پژوهشگر و فناور برتر می بایست دیده شود.
تهیه کتابچه برای بررسی درصد میزان دست یابی به اهداف نمایشگاه به ویژه در مبحث میزان موفقیت نمایشگاه در ارتباط با صنعت از جمله پیشنهاد وی بود.