دسترسی سریع
  بازدید : 444
تاریخ انتشار : 15 آبان
در نشست هماهنگی برنامه‌‏های هفته پژوهش عنوان شد:
استفاده از ایده‏های نوآورانه و فضای مجازی تا تنوع سبد جوایز به برگزیدگان جشنواره
استفاده از ایده‏‌های نوآورانه و فضای مجازی تا تنوع سبد جوایز به برگزیدگان جشنواره
نشست هماهنگی برنامه‏ های هفته پژوهش و فناوری استان با حضور مسئولان و نمایندگانی از دانشگاه یزد، استانداری، شهرداری یزد، سازمان مدیریت و برنامه‏‌ریزی، پارک علم و فناوری، آموزش و پرورش، صدا و سیما، بنیاد نخبگان و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد به صورت مجازی، صبح روز چهارشنبه 14 آبان ماه برگزار شد.

برگزاری جشنواره برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری به صورت مجازی، تغییرات آیین‏‌نامه جشنواره، برنامه روزهای هفته پژوهش، زمان بندی فعالیت‏‌ها، اضافه شدن غرفه دانش‌‏آموزی به جشنواره و بررسی پیشنهادها و نظرات دستگاه‏‌های اجرایی جز موارد دستور کار این نشست بود.
دکتر ولی درهمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد و دبیر ستاد استانی هفته پژوهش استان در آغاز جلسه با بیان این که برگزاری جشنواره برگزیدگان به صورت مجازی محدودیت‌‏هایی ایجاد می ‏کند، افزود:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کنار محدودیت‏‌ها، یکسری فرصت‌ها نیز در اختیار ما گذاشته می‌‏شود که باید از ایده‌‏های نوآورانه و قابلیت‏‌های  فضای مجازی استفاده کنیم. 
دکتر درهمی در بخش دیگری از سخنان خود تنوع در سبد جوایز برگزیدگان جشنواره پژوهش و استفاده از ظرفیت‏‌های دستگاه‏‌های استان در این باره، از اختصاص وام تا ترتیب برگزاری جلسه برای برگزیدگان با مسئولان استانی، جهت مطرح کردن مشکلات و دغدغه‌‏های خود را از جمله موارد مهمی دانست که در جشنواره امسال بر آن تأکید شده است. 
در ادامه، مهندس شهرام شکوهی، معاون پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری، نیز درخصوص برگزاری جشنواره به صورت مجازی گفت: با تعدادی از سامانه ها که در کشور تجربه خوب و موفقی در این زمینه داشتند، رأی زنی کردیم، در شهر یزد نیز تعدادی سامانه وجود دارد که پس از بررسی، هر کدام توانمندتر ارزیابی شد و قادر به تأمین نیازهای ما بود، انتخاب می‌‏شوند. به گفته مهندس شکوهی تهیه محتوای مجازی برای جشنواره از جمله موارد متفاوت امسال با سال‏‌های گذشته است.
وی همچنین به برگزاری رویدادها و کلاس‌‏های آموزشی که در کنار برگزاری جشنواره تشکیل می‏شود نیز پرداخت و افزود: خوشبختانه تجربه خوبی از برگزاری جلسات و دورهمی‏‌ها به صورت مجازی  است که می‏‌توانیم برگزاری کلاس‌‏های آموزشی را نیز به  مانند سال‌‏های گذشته البته به صورت مجازی برگزار کنیم. 
در ادامه نشست، علی امیرچقماقی رییس گروه تحقیق و پژوهش اداره کل آموزش و پرورش استان، از آمادگی آموزش و پرورش برای فعال کردن جشنواره شاد یاد کرد و گفت: فعالیت‌‏های دانش آموزی در قالب طرح جابر بن حیان به صورت فیلم و کیلیپ تهیه شده که شامل آثار برتری است که به جشنواره های کشوری راه یافتند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای جشنواره نوجوان خوارزمی نیز فراخوانی اعلام شده و در بخش جوان خوارزمی نیز اسامی برگزیدگان امروز اعلام شده که برای تهیه کلیپ اقدام کردیم و با شروع هفته پژوهش در استان آماده ارائه است.
بحث و بررسی درباره تأمین هزینه‌‏های جشنواره، ارائه دستورعمل و استاندارهای ساخت محتوای برای افراد متقاضی حضور در جشنواره مجازی، ارائه پیشنهادها در خصوص نامگذاری روزهای هفته پژوهش و بررسی نحوه برگزاری برنامه هفته پژوهش با توجه به ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از فضای مجازی از جمله نواخته شدن زنگ پژوهش در مدارس و تقدیر از دانش آموزان برتر در روز اول هفته پژوهش، مورخ 15 آذرماه و افتتاح  نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری(فن بازار) در روز چهارم، مورخ 18آذرماه و نیز مطرح شدن پیشنهادها در خصوص برنامه‌‏های دستگاه‌‏های اجرایی در هفته پژوهش، برگزاری ایده شوی شهری ویژه دانش آموزان، نام گذاری یکی از روزهای هفته پژوهش با موضوع پژوهش و کرونا و معرفی فعالیت‌‏ها در این زمینه و همچنین ارائه دستاوردهای طرح شهید احمدی روشن، برخی دیگر از موارد و پیشنهادهای مطرح شده این نشست بود.