دسترسی سریع
  بازدید : 1391
تاریخ انتشار : 28 آبان
دویست و سی و پنجمین نشست
شورای دانشگاه با راه‌اندازی دو رشته جدید در مقطع ارشد موافقت کرد
شورای دانشگاه با راه‌اندازی دو رشته جدید در مقطع ارشد موافقت کرد
دویست و سی و پنجمین نشست شورای دانشگاه یزد عصر روز سه‌شنبه بیست و هفتم آبان‌ماه جاری به صورت مجازی برگزار و طی آن با راه‌اندازی رشته‌های بیوتکنولوژی میکروبی و مهندسی نساجی گرایش ساختارهای نانولیفی در مقطع کارشناسی‌ارشد موافقت شد.

رییس دانشگاه یزد در این نشست با تشکر از اهتمام دانشگاهیان این دانشگاه در ایام شیوع ویروس کرونا نسبت به رسالت اجتماعی خود و کمک به بیماران و آسیب‌دیدگان از این بحران، از خدمات سه تن از اعضای هیأت علمی این دانشگاه، دکتر سیدمحمد بزرگ، دکتر حسن‌آقا مشروطه و دکتر سعید سعیدا در این زمینه قدردانی کرد. دکتر قاسم بریدلقمانی همچنین از اقدام خیرخواهانه نذرقربانی در این دانشگاه و اهدای گوشت‌های قربانی به خانواده‌های نیازمند تشکر کرد. رییس دانشگاه یزد در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم آمایش رشته‌های تحصیلی در پردیس‌ها و دانشکده‌ها تأکید کرد و افزود توسعه یا کاهش رشته‌های تحصیلی باید بر مبنای نیازهای جامعه صورت پذیرد. وی همچنین خاطرنشان کرد دست‌کم 40 درصد از پایان‌نامه‌های تحصیلی باید تقاضامحور باشد. رییس دانشگاه یزد همچنین با ارج‌نهادن به تلاش‌های صورت گرفته برای بهبود و ارتقای سامانه‌های آموزش مجازی در این دانشگاه، از همکاری بسیار خوب دانشجویان و استادان در این زمینه تشکر و قدردانی کرد. وی ابراز امیدواری کرد آموزش‌های مجازی دانشگاه دست‌کمی از آموزش‌های حضوری نداشته باشد. دکتر بریدلقمانی در ادامه با اشاره به آشنا نبودن بسیاری از دانشجویان نوورود با سامانه‌ها و شیوه‌های شرکت در کلاس‌های آنلاین، نقش استادان مشاور را در این خصوص بسیار حساس و مؤثر توصیف کرد و خواهان ارتباط مستمر آنان با دانشجویان نوورود شد.
در ادامه این جلسه، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی در گزارشی به بیان اقدامات انجام گرفته برای ثبت‌نام دانشجویان نوورود در سال تحصیلی جدید پرداخت. دکتر محمدتقی صادقی اظهار داشت از مجموع 4385 نفر از پذیرفته‌شدگان جدید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا، تاکنون فرایند پذیرش 3578 نفر تکمیل و نهایی شده است. وی در ادامه گزارشی از اقدامات دانشگاه برای ارتقای سامانه‌های آموزش مجازی ارایه کرد. دکتر صادقی همچنین یادآور شد بر اساس آیین‌نامه‌های شورای گسترش آموزش‌ عالی کشور از این پس اخذ مجوز برای راه‌اندازی رشته‌های جدید تحصیلی بر مبنای برنامه‌های راهبری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و با توجه به رتبه‌های داخلی و بین‌المللی دانشگاه‌های متقاضی انجام خواهد شد.
در این جلسه معاون فرهنگی واجتماعی دانشگاه نیز گزارشی از اقدامات انجام گرفته و در دست اقدام برای برگزاری جلسه معارفه دانشجویان نوورود دانشگاه در بعدازظهر چهارشنبه 28 آبان‌ماه ارایه کرد. دکتر محمد فرشی همچنین از اعلام آمادگی انجمن‌های علمی دانشجویی این دانشگاه برای راهنمایی و کمک به دانشجویان نوورود خبرداد و به رؤسای پردیس‌ها و دانشکده‌ها پیشنهادکرد از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کنند.
در این جلسه همچنین معاون اداری و مالی دانشگاه نیز با تأکید بر لزوم پویایی، تنوع‌بخشی در کار و ممانعت از رکود و یکنواختی در نحوه به‌کارگیری  نیروهای انسانی به ویژه کارکنان حوزه تنظیف و خدمات، از برنامه‌ریزی این معاونت برای چرخشی شدن محل کار این نیروها خبر داد و خواهان همکاری رؤسای پردیس‌ها در این زمینه شد.
در ادامه این جلسه، مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان و خانواده با ارایه گزارشی، به تشریح درخواست‌های اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه‌های کشور برای معرفی بانوان شاخص و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به طرح‌ها و تحقیقات انجام گرفته در حوزه بانوان و خانواده پرداخت. دکتر زینب سلطان‌زاده همچنین از اجرای طرح دانشگاه دوستدار خانواده در این وزارت‌خانه خبرداد و از معاونان اداری و مالی و پژوهش و فناوری خواست اطلاعات لازم در این خصوص را حداکثر تا دهم آذرماه امسال برای ارسال به وزارت علوم، به وی ارایه کنند. دکتر سلطان‌زاده همچنین از رؤسای پردیس‌ها نیز درخواست کرد در مهلت یادشده نسبت به معرفی بانوان شاخص در هر پردیس اقدام کنند.
اعضای شورای دانشگاه در این جلسه همچنین با قرائت فاتحه و ذکر صلوات، یاد و خاطره شادروان دکتر سید مهدی الحسینی المدرسی، عضو هیأت علمی فقید این دانشگاه را که اخیرا به رحمت ایزدی پیوسته است، گرامی‌داشتند.