دسترسی سریع
  بازدید : 447
تاریخ انتشار : 16 آذر
با حضور استاندار یزد:
با حضور استاندار یزد:
زنگ آغاز هفته پژوهش و فناوری در یزد به صدا درآمد
استاندار یزد در مراسم نمادین زنگ آغاز هفته پژوهش و فناوری که روز شنبه، ۱۵ آذرماه برگزار شد، به اهمیت ترویج روحیه پرسشگری و فرهنگ سازی امر تحقیق در بین دانش آموزان، نقش آنها در توسعه کشور و ظرفیت های استان یزد در امر پژوهش پرداخت.

در این مراسم که با حضور رییس دانشگاه یزد، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری، مدیر کل آموزش و پرورش استان و رییس پارک علم و فناوری یزد در تالار کوثر استانداری برگزار شد، دکتر محمدعلی طالبی، ضمن گرامیداشت هفته ملی پژوهش و قدردانی از ستاد استانی هفته پژوهش اظهار داشت: به دلیل اهمیت فرهنگسازی پژوهش و تحقیق برای دانش آموزان، برنامه های این هفته با مراسم زنگ پژوهش شروع می شود.

دکتر طالبی با بیان اینکه پژوهش و تحقیق نقطه تحول و توسعه جوامع است و پیشرفت جوامع از سده های گذشته تاکنون مدیون شروع پژوهشهاست، خاطرنشان کرد: با  نگاه به نقش دانش آموزان می بینیم که آنها نیز می توانند نقطه تحول و توسعه در یک کشور باشند، توسعه و آینده کشور زمانی است که انرژی و توان خود را برای ساختن یک آموزش و پرورش قوی و تربیت دانش آموزان پرسشگر، محقق و اندیشه ورز قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تقویت نسل امروز و تضمین فردای جامعه و کشور در گرو فرهنگ سازی امر تحقیق و پرسشگری در درون مدارس و بین دانش آموزان است.

استاندار یزد در ادامه سخنان خود به اشاره به ظرفیت ها و امکانات استان یزد در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گفت: کار پژوهش و پرداختن به آن برای دانش آموزان در استان یزد به نسبت سایر نقاط کشور، امری آسانتر است از یک طرف منابع و امکاناتی خوبی در اختیار دانش آموزان یزدی است و از طرفی دیگر زمینه های پژوهشی زیادی در استان وجود دارد که می توان به کمک نهادها و دستگاه های مختلف به امر پژوهش برای دانش آموزان پرداخت.

در ادامه جلسه، مدیر کل آموزش و پرورش استان با بیان این که شعار امسال هفته پژوهش در آموزش و پرورش با عنوان مدرسه پژوهنده، معلم پژوهشگر و دانش آموز پژوهشگر نامگذاری شده، گفت: راهبرد اصلی در آموزش و پرورش اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش وپرورش است و پرداختن به پژوهش چه در حوزه معلمان و چه دانش آموزان جایگاه والایی در سند دارد به طوری که چرخشی از یک نظام آموزشی مطلق و حافظه محور  به نظامی فرهنگی و تربیتی و پژوهش محور است.

وی افزود: علاوه بر سند تحول، برنامه های درسی ملی و سایر برنامه های پیش بینی شده آموزش و پرورش با هدف تربیت دانش آموزانی خلاق، نوآور، کارآفرین، نقاد و پرسشگر است.

به گفته دانافر، برگزاری جشنواره جابر بن حیان در دوره ابتدایی، خوارزمی نوجوان در مقطع متوسطه اول و خوارزمی جوان در مقطع متوسطه دوم برای دانش آموزان و برگزاری کارگاه های درس پژوهی، روایت پژوهشی و اقدام پژوهشی ویژه معلمان، بخشی از برنامه های آموزش و پرورش برای ترویج پژوهش محوری در مدارس است.

وی در خاتمه سخنان خود از نمایشگاه آثار و دستآوردهای پژوهشی دانش آموزان و معلمان در نمایشگاه مجازی دستآوردهای پژوهش و فناوری استان(فن بازار) که در تاریخ ۱۸ آذرماه جاری افتتاح خواهد شد، خبر داد.