دسترسی سریع
  بازدید : 415
تاریخ انتشار : 19 آذر
به مناسبت هفته پژوهش و فناوری:
افتتاح اولین نمایشگاه مجازی دستاوردهای پژوهش و فناوری
افتتاح اولین نمایشگاه مجازی دستاوردهای پژوهش و فناوری
اولین نمایشگاه مجازی دستاوردهای پژوهش و فناوری(فن بازار) استان به حضور استاندار یزد و تعدای از مسئولان استانی، ظهر روز سه شنبه ۱۸ آذرماه افتتاح شد.

استاندار یزد نیز ضمن تشکر و قدردانی از تلاش های دانشگاه یزد، پارک علم و فناوری، شرکت های بخش خصوصی و سایر دستگاه ها در تدارک برنامه های هفته پژوهش گفت: با وجود محدویت ها و موانعی که به واسطه شیوع بیماری کرونا وجود داشت، هفته پژوهش در استان یزد، هفته پرباری بود.  

دکترمحمدعلی طالبی در ادامه با بیان اینکه در سالهای گذشته با حضور در نمایشگاه فیزیکی امکان صحبت با شرکت های فناور وجود داشت و مسائل و مشکلات آنها در حوزه استانداری حل و فصل می شد، خاطرنشان کرد: نمایشگاه مجازی نباید فرصت گفت و گو را بگیرد. مسئولان شرکت ها فناور می توانند مسائل و مشکلات خود به صورت مکتوب به استانداری گزارش کنند تا در حوزه استانداری رفع شود.  

وی با اعلام اینکه مجوز صدور پهنه علم و فناوری یزد نیز صادر شد، ایجاد پهنه علم وفناوری را زمینه یک ظرفیت عالی و نامحدود برای فعالیت و استقرار شرکت های فناور  و عمومی شدن حوزه علم وفناوری عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد از آن برای تحقق برنامه های کلان  حوزه علم و فناوری و تحقق اقتصاد دانش بنیان استفاده کنیم.  

در ادامه، رییس دانشگاه یزد و جانشین رییس ستاد  هفته پژوهش و فناوری استان به ارائه گزارشی از مهترین برنامه های امسال هفته پژوهش پرداخت و گفت: خرسندیم که مسئولان استانی، حامی توسعه پژوهش هستند و به نظر می رسد راهی به جز حمایت از پژوهش و فناوری برای برون رفت از مشکلات حال حاضر کشور نداریم. 

دکتر قاسم بریدلقمانی محور قراردادن پژوهش در برگزاری برنامه های هفته پژوهش را اقدامی ارزنده دانست و گفت: در انتخاب برگزیدگان جشنواره هفته پژوهش و فناوری، همسو با اهداف سال جهش تولید، اثربخش بودن پژوهش ها و طرح ها در جامعه و صنعت به عنوان یکی از شروط آیین نامه جشنواره در نظر گرفته شد. 

وی درخصوص جوایز نیز خاطرنشان کرد: تنوع بخشی به سبد جوایز برگزیدگان امسال نیز اقدامی برگرفته از تحقیق و پژوهش بود. علاوه بر افزایش جایزه نقدی تا ۵۰ درصد، استفاده از خدمات کارگزاری پارک علم و فناوری، اعطای وام از محل اعتبارات صندوق پژوهش و فناوری، معرفی برگزیدگان به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای دریافت امتیازات سازمان صمت و طرح و بیان چالش ها و مشکلات برگزیدگان در مسیر تجاری سازی محصولات خود از جمله امتیازات بر پایه پژوهش بود که دکتر بریدلقمانی به آن اشاره کرد.  

برگزاری مسابقه پیامکی با موضوع کرونا در زمان برگزاری مراسم جشنواره، برگزاری ایده شو شهروند دانش آموز با همکاری شهرداری یزد و اداره کل آموزش و پرورش استان با هدف آشنایی دانش آموزان با مسائل شهری و ترویج  فرهنگ پژوهش در میان دانش آموزان از دیگر مشخصه های برنامه های امسال هفته پژوهش بود که دکتر بریدلقمانی به تشریح آن پرداخت. دکتر بریدلقمانی درخصوص برگزاری مجازی نمایشگاه فن بازار هم گفت: نمایشگاه امسال می بایست به صورت مجازی برگزار می شد. در نمایشگاه مجازی فرصت و زمان بیشتر برای افراد فراهم می شود تا از نمایشگاه بازدید کنند. 

در ادامه دکتر محمدمهدی لطفی، رییس پارک علم و فناوری یزد، گفت: خوشبختانه امسال بیش از ۱۰۰ شرکت کننده در نمایشگاه حضور دارند و نکته قابل توجه که آمار حضور در نمایشگاه به نسبت نمایشگاه فیزیکی سال های گذشته بیشتر بوده است. 

در حاشیه این مراسم استاندار یزد نشان فناوری استان را به مدیران سه شرکت پیشگامان کویر،‌ شتاب دهنده سرایند افکار نو و شتاب دهنده سندباد سه شتاب دهنده پیشگام اعطا کرد. همچنین با اعلام صدور موافقت پهنه علم و فناوری استان،‌ تفاهم نامه تحقق اولین پهنه علم و کلنگ زنی ساختمان پایلوت طرح جامع پارک علم و فناوری یزد و رونمایی از ۵ طرح فناورانه نیز از دیگر برنامه های این نشست بود.  

همچنین از تعدادی از غرفه های شرکت‌های فن بازار به صورت مجازی بازدید و مدیران عامل شرکت ها توضیحاتی ارایه کردند.