دسترسی سریع
  بازدید : 798
تاریخ انتشار : 21 آذر
حسن ختام هفته بزرگداشت پژوهش و فناوری:
برگزاری جشنواره برگزیدگان هفته پژوهش وفناوری در دانشگاه یزد
برگزاری جشنواره برگزیدگان هفته پژوهش وفناوری در دانشگاه یزد
جشنواره برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان با معرفی و تقدیر از برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری، صبح روز پنجشنبه، 20 آذرماه با حضور استاندار یزد و تعداد معدودی از مسئولان استانی در دانشگاه یزد برگزار شد.

در این نشست که به صورت مجازی و بدون حضور برگزیدگان برگزار شد، استاندار یزد با اشاره به انعقاد تفاهم نامه های همکاری که در مراسم جشنواره امسال صورت گرفت، گفت: جلسه امروز نشان داد که چگونه شرکت های پژوهشی و دانشگاه ها و نیز بخش خصوصی می توانند باعث تحرک و توسعه هرچه بیشتر در استان باشند.

 دکترمحمدعلی طالبی با اشاره به جایگاه ارزنده استان در کشور به لحاظ اقتصادی و صنعتی و از طرف دیگر وجود دانشگاه ها، اعضای هیأت علمی و مراکز تحقیقاتی برجسته و نیز مهیا بودن زمینه های انجام تحقیق و پژوهش در استان، بر رشد و توسعه پژوهش برای رفع نیازهای داخلی، تحقق اهداف سال جهش تولید و دستیابی به محورهای اقتصاد دانش بنیان در استان تأکید کرد. 

وی در ادامه افزود: تعمیم و ترویج روحیه پژوهش در بین دانش آموزان و دانشجویان به عنوان یکی از مهمترین نیازهای جامعه مستلزم همکاری جمعی و تعامل تمامی دستگاه های دولتی و بخش خصوصی است. در این صورت است که مؤلفه های موجود در فرهنگ عمومی جامعه که مانع رشد و توسعه پژوهش است، برداشته می شود.

در ادامه، رییس دانشگاه یزد و جانشین رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری استان، هفته پژوهش امسال را هفته ای با برکت برای استان به لحاظ دریافت موافقت اصولی برای ایجاد اولین پهنه علم و فناوری در کشور و همچنین افتتاح طرح جامع پارک علم فناوری پس از سالها دانست. 

به گفته دکتر قاسم برید لقمانی، بنا بر مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نامگذاری اولین روز هفته پژوهش در تقویم ملی این هفته به نام پژوهش و فناوری: مدرسه و دانشگاه بیانگر اهمیت و لزوم بها دادن بیش از پیش پژوهش در بین دانش آموزان است. وی افزود: برگزاری ایده شوی شهروند دانش آموز با موضوع کاهش آلاینده های محیطی که با همکاری شهرداری یزد و اداره کل آموزش و پرورش و با هدف ترویج فرهنگ پژوهش در حال برگزاری است، خلاقیتی بود که امسال در برنامه های هفته پژوهش استان دیده شد.  

دکتر بریدلقمانی با اشاره به عنوان دومین روز هفته پژوهش به پژوهش و فناوری: مشارکت ملی، ترویج دستاوردهای پژوهشی گفت: ترویج دستاوردهای پژوهشی، مشارکت ملی و همگرایی تمامی سازمان ها و نهادها را می طلبد که در این باره نمایشگاه مجازی دستاورهای پژوهش و فناوری(فن بازار) نمود برجسته ای دارد. علاوه برآن امضای تفاهم نامه ها و قراردادهای سرمایه گذاری که در این مراسم شاهد آن هستیم، نمونه ای از مشارکت بین سازمان هاست.  

به گفته وی اهمیت دستاوردهای دانش بنیان در رسیدن به اهداف سال جهش تولید و همگام با شعار اقتصاد دانش بنیان در استان یزد، علت نامگذاری سومین روز هفته پژوهش به نام پژوهش، ‌فناوری و جهش تولید است. 

دکتر بریدلقمانی در تحقق اهداف چهارمین روز به نام بزرگداشت پژوهشگران و فناوران خاطر نشان کرد: ستاد استانی هفته پژوهش، جوایز برگزیدگان را متنوع تر از سال های گذشته در نظر گرفت که افزایش مبلغ جایزه نقدی، معرفی برگزیدگان به سازمان صمت برای دریافت اولویت ها و امتیازات سازمان، اختصاص وام از محل اعتبارات صندوق پژوهش و فناوری استان، اعطای خدمات رایگان کارگزاری های پارک علم و فناوری و امکان برگزاری جلسه تحت نظارت معاونت استانداری با سازمان های مربوطه برای حل چالش های احتمالی پیش رو پژوهشگران از جمله آنهاست. 

وی با بیان اختصاص پنجمین روز هفته پژوهش به نام پژوهش، ‌فناوری و علوم انسانی، گفت: پیشرفت تکنولوژی و فناوری معمولا همراه با عارضه است که در علوم انسانی منجر به بداخلاقی پژوهشی شده است. استفاده از دستاوردهای فناورانه روز می بایست در جهت مثبت برای توسعه پژوهش در حوزه علوم انسانی باشد.

دکتربرید لقمانی در ادامه گفت: نامگذاری ششمین روز هفته پژوهش به پژوهش،‌ فناوری و اثربخشی اجتماعی، اهمیت رسالت اجتماعی دانشگاه های نسل چهارم را متذکر می شود.

لزوم اعتماد و اولویت بخشیدن به نخبگان داخل استان و حمایت از طرح های نوآورانه بومی برای جلوگیری از برون رفت آنها، تأکید بر تشویق خیرین به سمت کمک به فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و نقش فناوری اطلاعات در پژوهش های امروزی محور بخش دیگری از سخنان رییس دانشگاه یزد بود. 

در این نشست و در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری(فن بازار استان)، دانشگاه یزد سه تفاهم نامه با رؤسای شرکت فولاد آلیاژی، شرکت نانو سنجش یاران محیط و شرکت توسعه فوتونیک و فناوری های کوآنتومی منعقد کرد. تفاهم نامه دیگری نیز بین شرکت آوا الکترونیک مهیار و ایده گستر صنعت به امضا رسید و استاندار یزد از سه محصول و طرح نوآورانه رونمایی کرد. که سامانه جامع مدیریت(شرکت کمند افزار آریا)، کارت خشاب و کارت ژاکارد نساجی(شرکت آوا الکترونیک مهیار) و دستگاه امولشن تراک(شرکت پادرا معدن) از آن جمله بود. 

برگزاری مسابقه پیامکی با طرح سؤال با موضوع بیماری کرونا برای مخاطبان مراسم  برای اطلاع رسانی درخصوص این بیماری و قدردانی از تلاش های مدافعان سلامت، یکی دیگر از ابتکاراتی بود که در مراسم امسال جشنواره دیده شد. طرح سؤال مسابقه مشترکا از طرف دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی و دانشگاه یزد صورت گرفت و در پایان مراسم به قید قرعه از بین کسانی که جواب درست را انتخاب کرده بودند، سه نفر انتخاب و برای دریافت جایزه خود به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان معرفی شدند. همچنین در این مراسم کیلیپ مربوط به گزارش اقدامات استان در هفته پژوهش به سمع و نظر مخاطبان مراسم رسید. 

در ادامه اسامی برگزیدگان هفته پژوهش و فناوری استان به شرح ذیل اعلام شد: لازم به ذکر است  جوایز نقدی برگزیدگان به شماره حساب آنها واریز خواهد شد. همچنین تقدیرنامه و معرفی نامه های برگزیدگان برای بهره مندی از سایر امتیازات به استانداری یزد، صندوق پژوهش و فناوری، پارک علم و فناوری و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، از طریق دبیرخانه مربوط به هر گروه برای آنها ارسال خواهد شد.

دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و موسسات آموزش عالی گروه (1)

رتبه اول: دکتر محمد مظلوم(دانشگاه یزد)

رتبه دوم: دکتر محمدتقی قانعیان(دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی)

دانشگاه های گروه دوم

رتبه اول: دکتر مریم دهستانی اردکانی(دانشگاه اردکان)

رتبه دوم: دکتر حمید بابایی‌میبدی(دانشگاه میبد)

گروه پژوهشگران و فناوران(بنیاد نخبگان)

نخبه برتر: دکتر فاطمه کشمیری

نخبه برتر دانشجویی: الهه حسینی

مخترع برتر: دکتر سعید حسنی

گروه آموزش و پرورش- الف) دبیران

پژوهشگر برتر: مهدی شمالی احمدآباد‌ی

پژوهشگر برتر: فرزانه‌السادات دهقان‌بنادکی

گروه آموزش و پرورش- ب) دانش آموزی

دانش‌آموز پژوهشگر برتر: ریحانه میرجلیلی

دانش‌آموز پژوهشگر برتر: امید زارعی

دانش‌آموز پژوهشگر برتر: امیر مرجانی

پارک علم و فناوری

رتبه اول: مهندس سید‌حسین عابدیه(شرکت پیمان پردازش نیام)

رتبه دوم: مهندس حمید‌رضا زارع بیدکی(شرکت کمند افزار آریا)

رتبه سوم: دکتر نوید نصیری زاده(شرکت نانو کیمیای کویر)

دستگاه های فرهنگی

حسین مسرت(فرهنگ و ارشاد اسلامی)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابوذر صانعی(حوزه علمیه برادران)

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد

رتبه اول: دکتر امین خالقیه (شرکت کاشی و سرامیک ستاره میبد)

رتبه دوم: مهندس محمد‌کاظم کشورشاهی(شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد)

رتبه سوم: مهندس سعید شریف(شرکت سیم و کابل یزد)

استارت آپ برتر

رتبه اول: دکتر نسترن احمدی(شرکت سرام پخش)

رتبه دوم: دکتر فاطمه استواری(شرکت نانو سنجش یاران محیط، مستقر در پردیس صنعتی و فناوری دانشگاه یزد  )

فناور برتر هیأت علمی

دکتر شهرام آقایی(دانشگاه یزد)

فناور برتر دانشجویی

حسین امیر‌پور(دانشگاه آزاد اسلامی یزد)

غرفه برتر نمایشگاه فن‌بازار

محمدعرفان انوری(شرکت فناور گستر آراز آریانا)