دسترسی سریع
  بازدید : 885
تاریخ انتشار : 15 دی
افتخاری دیگر در رقابت‌های علمی ایران و جهان
درخشش دانشجویان دانشگاه یزد در مسابقات بین‌المللی کن ست
درخشش دانشجویان دانشگاه یزد در مسابقات بین‌المللی کن ست
دو تیم از دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد رتبه های اول و پنجم هشتمین دوره ملی و دومین دوره بین‌المللی مسابقات کن ست ایران را به خود اختصاص دادند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، در هشتمین دوره ملی ودومین دوره بین المللی مسابقات کن ست ایران تیم های دانشجویی وی کن و پرشین فالکون از دانشگاه یزد به ترتیب در رده های اول و پنجم تیم های برتر کلاس سنجشی ارتباطی این مسابقات قرار گرفتند.
دکترمصطفی شاه‌نظری رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد با اشاره به اینکه مسابقات کن ست مسابقه‌ دانشجویی است که درقالب تیم‌های ۳ تا ۵ نفره و با پروژه ای شبیه به محصول واقعی فضایی در مقیاس کوچک برگزارمی‌شود، اظهار داشت: کن ست ماهواره‌هایی هستند که درابعاد قوطی نوشابه ساخته شده‌اند و تفاوت آن با ماموریت فضایی این است که ماهواره کارخود را در فضا انجام می‌دهد، اما کن‌ست را به وسیله پهپاد از ارتفاع ۳۰۰ تا ۳۵۰ متری از سطح زمین بالا برده و با فرمان از روی زمین رها شده و کن‌ست باید درحین فرود یک ماموریت مشخص را انجام دهد.
وی افزود: مسابقه کن ست طی دو کلاس برگزار می‌شود که کلاس اول آن سنجش ارتباطی بوده و ماموریت اصلی آن داده برداری و تصویر برداری از سطح زمین و پردازش تصاویر است.
دکتر شاه‌نظری هدف اصلی کلاس سنجش ارتباطی را تربیت تیم‌ ها برای ساختن ماهواره‌های سنجش از راه دورتوصیف کرد که قابلیت‌هایی شامل گرفتن داده، پردازش داده، پردازش تصویر و آشنایی با الگوریتم‌های پردازش تصویر را دارد.
رئیس دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد اظهار اشت: طرح تیم وی کن دانشجویان دانشگاه یزد در مقایسه با سایر طرح های مشابه، دارای سامانه فرود متفاوتی بوده و به جای استفاده از چتر، از کوادکوپتر به عنوان سامانه فرود استفاده شده است که منجر به فرودی دقیق تر و ایمن تر می شود.

یاسین زارع، پوریا امینیائی، محسن قدیری قهدریجانی، سید محمدطه حسینی و جواد متوسل المهدی، اعضای دانشجویی تیم وی کن و پارسا دهقان، محمد مهران شیرانیان، ایمان خلیل اللهی و رضا فاضلی اعضای تیم پرشین فالکون هستند که با سرپرستی و مشاوره دکتر هادی صفدرخانی استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد و حمایت پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد موفق به کسب این افتخارات شدند.