دسترسی سریع
   بازدید : 296
تاریخ انتشار : 23 دی1399
رایزنی‌های دو جانبه در یک نشست نیمه حضوری
تعامل دانشگاه یزد با وزارت نفت برای حل مشکلات صنعت نفت
تعامل دانشگاه یزد با وزارت نفت برای حل مشکلات صنعت نفت
نشستی با هدف تقویت تعاملات علمی و تحقیقاتی دانشگاه یزد با وزارت نفت برای مشارکت در حل مشکلات صنعت نفت کشور با حضور مدیرکل امور پژوهش معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت کشور روز دوشنبه بیست و دوم دی ماه جاری در تالار اندیشه این دانشگاه به صورت نیمه حضوری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، در این نشست مهدی احمدخان بیگی مدیرکل امورپژوهشی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به زنجیره ارزش نفت اظهار داشت: تا زمانیکه دانشکده مهندسی نفت و رشته مهندسی مخزن در مقاطع مختلف نداشته باشیم طبیعتا نمی‌توان پروژه‌هایی در حوزه مگاپروژه‌های توسعه میادین به دانشگاه‌ها واگذار کرد.
وی افزود: در حال حاضر با توجه به 13 میدان جدید واگذار شده در قالب 5 طرح کلان اکتشاف، نیازمند همکاری و استفاده از تخصص و توانمندی‌های دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه یزد هستیم.
وی در ادامه به تشریح فازهای طرحهای کلان اکتشاف پرداخت و گفت: درگام اول 25 عنوان پروژه آماده تعریف و برای همکاری با دانشگاه‌ها وارد مرحله اجرایی شده است.
به گفته وی، بر مبنای پیش‌بینی‌های انجام گرفته درباره آینده صنعت پالایشگاهی و صنعت پتروشیمی، متاسفانه ضعف‌هایی در این حوزه وجود دارد که برای جبران آن باید به سمت همکاری با بخش‌های خصوصی و دانشگاهها برویم.
وی با اشاره به اقدامات مثبت پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد گفت: این اقدامات نشان می‌دهد فاصله تبدیل‌شدن ایده‌ها به استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها کم بوده و این برای حل بسیاری از مشکلات کشور درحوزه صنعت بسیار کمک‌کننده است.
در ادامه دکتر ولی درهمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با استناد به شعار این معاونت با عنوان"اثربخشی پژوهش در صنعت و جامعه"و تاکید رییس این دانشگاه بر توسعه و گسترش فناوری در دانشگاه یزد گفت: یکی از اقدامات در دست اجرای این معاونت راه‌اندازی آزمایشگاه‌های فرآورده‌های نفتی است.
وی با تاکید بر اینکه مجموعه دانشگاه یزد با صنعت تعامل و آشنایی لازم و خوبی دارد، از ارتباط این دانشگاه با شرکت‌های خصوصی برای افزایش تعامل بین صنعت و دانشگاه سخن گفت و افزود: با این وجود دانشگاه یزد سعی دارد مجموعه خود را برای تعامل بهتر با صنعت و حل مشکلات آن کامل کند و مدل‌های کسب و کار خوبی را در این زمینه داشته باشد.
در بخش پایانی دکتر محمدعلی میرزایی استادیار گروه مهندسی شیمی و پلیمر، دکتر هادی صفدرخانی معاون پژوهشی دانشکده مهندسی برق و دکتر احسان حسینی استادیار دانشکده مهندسی معدن و متالورژی و رئیس بخش اکتشاف دانشگاه یزد که در این نشست حضور داشتند به بیان دیدگاه‌های خود برای تقویت تعاملات این دانشگاه با وزارت نفت به منظور مشارکت در حل مشکلات صنعت نفت پرداختند.