دسترسی سریع
   بازدید : 190
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت1400
پیام رییس دانشگاه یزد به مناسبت روز معلم و هفته سرآمدی آموزش
تولید علم و فناوری در کشور نیازمند مانع‌زدایی و پشتیبانی از ارتقای کیفیت آموزش و توجه به نقش محوری استادان و معلمان است
تولید علم و فناوری در کشور نیازمند مانع‌زدایی و پشتیبانی از ارتقای کیفیت آموزش و توجه به نقش محوری استادان و معلمان است
به مناسبت فرارسیدن روز معلم و هفته سرآمدی آموزش، رییس دانشگاه یزد با صدور پیامی ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای تداوم برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه در شرایط بحرانی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، تولید علم و فناوری در کشور را نیازمند مانع‌زدایی و پشتیبانی از ارتقای کیفیت آموزش و توجه به نقش محوری استادان و معلمان دانست.

متن پیام بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات دانشگاهیان عزیز در ماه مبارک رمضان به ویژه ایام و لیالی پرفیض قدر
دوازدهم اردیبهشت ماه، سالروز شهادت معلّم بزرگ انقلاب اسلامی شهید استاد مرتضی مطهری (ره) و یادآور نقش و اهمیت استادان و معلمان ارزشمندی است که از ارکان شکل‌گیری و حرکت انقلاب اسلامی و سپس تثبیت نظام جمهوری اسلامی بوده‌ و امروز نیز در فصل جهاد علمی و پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران اسلامی سهم بارزی دارند.
اگر بپذیریم که نظام تعلیم و تربیت و نهادهای فعال در عرصه دانش و فناوری زیربنایی‌ترین و تأثیرگذارترین بخش نظام اجتماعی و سیاسی در پرورش نخبگان و آینده‌سازان این مرزبوم توأم با تولید علم و فناوری و پیشبرد برنامه‌های راهبردی کشور در مسیر دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان است، بدون شک معلمان و استادان را باید مهمترین عناصر این نظام دانست.
نقش الگویی و هدایت‌گر معلمان و استادان با وجود همه تحولات اجتماعی و فرهنگی در میان جامعه و به ویژه نسل جوان، کماکان به قوت خود باقی است. امروز نیز همچون گذشته نبض آینده در دستان معلمان و استادان است؛ بنابراین اگر خواهان جامعه‌ای توسعه‌یافته، آباد و معتقد به ارزش‌های انسانی و اسلامی هستیم، ضرورت دارد، در راستای تقویت و بازیابی نقش و جایگاه این قشر خدوم و کم توقع در چرخه تولید علم و فناوری، اولویت‌های راهبردی کشور را معطوف به مانع‌زدایی‌ها از مسیر ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت و آموزش عالی کشور نموده و در این راه از ارایه پشتیبانی‌های لازم دریغ نورزیم.
متأسفانه امسال دومین سال پیاپی است که به علّت بحران ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا، از فیض حضور استادان معظم و خانواده‌های گرانقدرشان در مراسم بزرگداشت مقام معلّم و هفته سرآمدی آموزش، محرومیم و علاوه بر آن، داغ از دست دادن دو استاد بزرگوار این دانشگاه مرحومان دکتر سیدمحمدمهدی الحسینی المدرسی و دکتر حسین مختاری که در یکسال گذشته از میانمان پرکشیدند، همچنان بر قلبمان سنگینی می‌کند.
علی‌رغم همه تلخی‌ها، بسیار خرسندیم که سال گذشته در سی و دومین سال از عمر بابرکت این مجموعه، درخت تنومند دانش و فناوری باردیگر در آن به بارنشست و به لطف خدا موفق به کسب جایگاه هشتم  در ردیف دانشگاه‌های جامع برتر کشور گردید. امیداست در آینده‌ نزدیک فرصتی فراهم شود تا پس از عبور از مراحل مخاطره‌آمیز این بحران فراگیر، باردیگر گردهم آییم و دستان پرمهرتان را  به پاس تمامی تلاش‌های مشفقانه شما در حوزه تعلیم و تربیت و کوشش‌های ثمربخشتان در عرصه‌ تولید علم و فناوری بفشاریم و بر حفظ و ارتقای این جایگاه میثاقی دوباره ببندیم. 
فرصت را غنیمت شمرده با ارج نهادن به همت بلندتان در تداوم برنامه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه به ویژه برگزاری کلاس‌های آنلاین و تولید محتوای مجازی، از خدای بزرگ سلامت، سعادت و مزید توفیقات همگان را مسألت دارم.‌


قاسم بریدلقمانی
رییس دانشگاه یزد
12 اردیبهشت 1400