دسترسی سریع
   بازدید : 688
تاریخ انتشار : 21 خرداد1400
با شعار"هم افزائی دانشگاه، صنعت و دولت برای جهانی شدن تولیدات نساجی و پوشاک در کشور"
برگزاری دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران در دانشگاه یزد
برگزاری دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران در دانشگاه یزد
دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران با شعار هم افزایی دانشگاه، صنعت و دولت برای جهانی شدن تولیدات نساجی و پوشاک در کشور روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 19 و 20 خردادماه به صورت نیمه‌حضوری در تالار اندیشه دانشگاه یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، دکتر قاسم برید لقمانی رییس این دانشگاه در مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا ضرر و زیان‌هایی برای جوامع علمی به همراه داشته است، اظهار داشت: مواجهه با این بحران، باب جدیدی را در آموزش و پژوهش، برگزاری همایش‌ها و گذراندن دروس و آموزش غیرحضوری باز کرده که باید به فال نیک گرفت و از ویژگی‌های این فضای مجازی بهره کافی را برد.
دکتر برید لقمانی یکی از مشکلات گریبان‌گیر حال حاضر جامع علمی کشور را بد اخلاقی‌های علمی در تدوین و تهیه مقالات، پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری دانست که حرمت علم و دانش و دانشگاهیان و آموزش عالی کشور را خدشه‌دار کرده است.
وی افزود: نمونه این بداخلاقی‌ها در همایش‌های علمی و ارایه مقالات دیده می‌شود که قطعا داوران به این امر اهتمام ویژه داشته و با این موضوع به خاطر آینده آموزش عالی کشور برخورد کرده و خواهند کرد.
رییس دانشگاه یزد از تهیه و تدوین پایان‌نامه‌ها و رساله‌هایی که در کتابخانه‌ها و بایگانی‌ها خاک می‌خورند به عنوان دیگر مشکلات جامعه دانشگاهی یاد کرد و گفت: وزارت علوم اهتمام ویژه‌ای به نگارش پایان نامه‌ها و رساله‌های تقاضا محور در دانشگاه‌ها دارد که امید است در آینده‌ای نزدیک درصد قابل قبولی از آنها در جهت رفع معضلات موجود در صنعت کشور باشد.
در ادامه این مراسم دکتر سید منصور بیدکی دبیر علمی دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران به تشریح فعالیت‌های دبیرخانه این کنفرانس پرداخت و گفت: از آنجایی که قرار بود دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران به میزبانی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد در اردیبهشت‌ماه سال گذشته برگزار شود به علت شیوع ویروس کرونا در کشور با تاخیری یکساله در برگزاری آن مواجه شدیم.
دکتر بیدکی با اشاره به اینکه تعداد 336 مقاله از بیش از 50 مرکز آموزشی، پژوهشی وصنعتی کشور به دبیرخانه دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران ارسال شده است، افزود: پس از داوری تمامی مقالات که با همراهی 101 داور از دانشگاه‌های سراسر کشور صورت گرفت در نهایت 312 مقاله پذیرش شد.
وی اضافه کرد: از312 مقاله پذیرش شده 125 مقاله به صورت سخنرانی و 187 مقاله به صورت پوستر در محورهای 9 گانه کنفرانس بوده که برای ارایه در زمان کنفرانس دعوت به ارسال فایل ارایه ویدویی 15 دقیقه‌ای برای سخنرانی و 5 دقیقه‌ای برای ارایه پوستر شدند.
به گفته دبیر علمی دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران، بیشترین تعداد مقالات در محور منسوجات هوشمند و صنعتی با 64 مقاله، محورهای صنعت پوشاک، مد و طراحی پارچه و لباس و محور رنگ، رنگرزی، چاپ و تکمیل هر کدام با 55 مقاله، محور پلیمر، الیاف و الکتروریسی با 44 مقاله، محور ریسندگی، بافندگی و بی‌بافت با 39 مقاله، محور نانو و زیست فناوری با 32 مقاله، محور محیط‌زیست و انرژی با 20 مقاله، محور مدیریت و کنترل کیفیت در نساجی با 19 مقاله و محور فرش، بافته‌های سنتی، کفپوش و چرم در رتبه‌های بعدی از نظر تعداد مقالات ارسالی به این کنفرانس بودند.
وی با اشاره به اینکه ثبت نام و ارتباط با شرکت کنندگان در کنفرانس در سامانه مدیریت کنفرانس در تارنمایwww.intec12.ir  صورت پذیرفته، اذعان داشت: این سامانه در نوع خود از قویترین سامانه‌های مدیریت کنفرانس است و تاکنون از این طریق نزدیک به 700 نفر در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران ثبت نام داشته‌اند.
وی آشنایی با چاپ دیجیتال در صنعت نساجی، آشنایی با اصول تولید و برچسب گذاری سبز در صنعت نساجی، تولید کالاهای نساجی ویژه با نانو تکمیل مس، کاربرد پردازش تصویر در مهندسی پوشاک، منسوجات فنی- چالش‌ها و فرصت‌ها، روش‌های شستشوی فرش دستباف صادراتی و کارگاه کنترل رنگ و مبانی رنگ همانندی را هفت کارگاه آموزشی عنوان کرد که از سوی استادان برجسته و صنعتگران توانمند کشور برنامه ریزی شده تا پذیرای بیش از 400 نفر از علاقمندان شرکت کننده در کنفرانس باشد.‌
وی با بیان اینکه 60 درصد از شرکت کنندگان در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران، خانم‌ها بوده‌اند، گفت: در نمایشگاه مجازی کنفرانس، حامیان و شرکت‌های فناور نساجی و پوشاک کشور محصولات و خدمات خود را به معرض دید همگان قرارداده و نمایشگاه کتاب‌های نساجی با بیش از 200 عنوان کتاب و نمایشگاه تاریخ صنعت نساجی یزد نیز از طریق سامانه کنفرانس و صفحه‌ لینک‌های کنفرانس قابل استفاده برای علاقمندان بوده است که رکورد3000 بازدید در یک روز به ثبت رسیده که در نوع خود بی نظیر است.
دکتر بیدکی خاطر نشان کرد: ده سخنرانی کلیدی و مدعو از پژوهشگران کشورهای ایران، آمریکا، کانادا، استرالیا، ایتالیا، آلمان، هند و ترکیه تدارک دیده شده تا رسالت کنفرانس ملی مهندسی نساجی در آشناسازی شرکت کنندگان با چشم انداز تحقیقات علوم و مهندسی نساجی و پوشاک در سراسر دنیا را به دانشجویان و دانش پژوهان کشور ارایه دهیم.
وی با اشاره به شعار دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران با عنوان" هم افزائی دانشگاه، صنعت و دولت برای جهانی شدن تولیادات نساجی و پوشاک در کشور" گفت: پنل‌های تخصصی با عناوین" صنعت نساجی و محیط زیست" و "فناوری‌های نوین در نساجی " با حضور کارشناسان، استادان وصنعتگران مدعو، چالش‌های زیست محیطی و فناورانه پیش روی واحدهای تولیدی کشور را به بحث خواهند نشست تا راهکارهای مناسب از نتیجه همفکری مسئولین، صنعتگران و دانشگاهیان کشور در این دو مقوله مهم حاصل شود.
وی در پایان از حمایت شرکت‌های بزرگ نساجی کشور در برگزاری این رویداد علمی مهندسی نساجی و پوشاک کشور تشکر و قدردانی کرد.
دکتر محمد حقیقت‌کش رییس انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی ایران نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه مقالات ارایه شده در دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران از منظر کیفیت و فنی بودن قابل مقایسه با اولین کنفرانس ملی در سال1374 نبوده است، گفت: اغلب پژوهش‌هایی که انجام می‌شود هدفمند نبوده و هرچند با یک دورنمای خوب و کامل شروع می شود ولی یک دفعه قطع شده که نشان از عدم علاقه محقق برای ادامه دادن آن پژوهش است.
وی خواستار پیدا کردن راه‌حلی برای این معضل در جامعه علمی مهندسی نساجی کشور شد و اظهار داشت: اگر محقق به درستی هدایت شود موفقیت‌های بزرگی شامل حال استان یزد و کشور در زمینه مهندسی نساجی خواهد کرد.
در ادامه نیز محمدرضا علمداریزدی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، به تشریح عملکرد و ارایه آمارهای این سازمان در صدور مجوز واحدهای صنعتی و وضعیت صنعت نساجی استان پرداخت و استان یزد را بهشت سرمایه گذاری در کشور توصیف کرد.
وی یکی از مولفه‌های بهبود در وضعیت کسب و کارها را تسهیل در صدور مجوزها دانست و اذعان داشت: در استان یزد در سه صنعت نساجی، فولاد و کاشی و سرامیک قطب تولید کشور محسوب می شویم.
به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، از سال1394 تاکنون ده درصد از 407 قلم محصولی که از استان یزد به بیش از 90 کشور دنیا صادر شده مربوط به محصلات نساجی استان بوده است.
پروفسور سان از کالیفرنیا با موضوع "شیمی دقیق در فرآیندهای نساجی برای حفظ پایداری محیط‌زیست" و دکتر فروغی از استرالیا با موضوع "ماهیچه‌های مصنوعی و کاربرد آنها در منسوجات هوشمند و پزشکی" از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه دوازدهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی بودند.
این کنفرانس عصر روز پنجشنبه 20 خردادماه به کار خود پایان داد.