دسترسی سریع
   بازدید : 991
تاریخ انتشار : 22 تیر1400
در راستای ارتقای کیفیت علمی و پژوهشی
تشریح تجربیات مدیریتی در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد
تشریح تجربیات اجرایی اخیر در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد
دکتر مهدی یزدیان دهکردی تجربیّات اجرایی اخیر در دانشکده مهندسی کامپیوتر که منجر به ارتقای کیفیت علمی و پژوهشی این دانشکده شده است را تشریح کرد.

دکتر مهدی یزدیان دهکردی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه یزد در تشریح تجربیات اجرایی اخیر دانشکده مهندسی کامپیوتر این دانشگاه، از برگزاری روز خلاقیت و نشاط به عنوان یکی از اقدامات این دانشکده سخن گفت و افزود: در سال 1397 با حمایت پردیس فنی و مهندسی و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و با هدف ایجاد تعامل بین دانشجویان، استادان و کارآفرینان، همچنین ارتقای مهارت‌های فرهنگی، اجتماعی و عملی دانشجویان و ایجاد نشاط علمی در فضای دانشگاه، همایش "روز خلاقیت و نشاط" در هفته پژوهش از سوی دانشکده مهندسی کامپیوتر برگزارشد. 
وی یادآور شد: این روز با برنامه‌های متنوع از جمله کتاب‌خوانی، مسابقات تفریحی، مسابقه کارآفرینی و همچنین ایجاد فرصت استخدام برای دانشجویان در شرکت‌های حامی رویداد نیز همراه بود.
وی با بیان اینکه برگزاری این رویداد بازخورد خوبی در میان دانشجویان و استادان به همراه داشته است، اضافه کرد: بدون شک برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند در ایجاد پویایی و احساس خوب دانشجویان و استادان در دانشگاه بسیار موثر واقع شود و امید است همچنان در آینده شاهد برگزاری چنین دوره‌هایی در سطح دانشگاه باشیم. به گفته وی، دفترچه تجربیات به دست آمده از این مراسم نیز تهیه شده و در اختیار پردیس فنی و مهندسی قرار گرفته است.
وی تعامل با برخی از شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات استان برای برگزاری سمینارهای آموزشی و مسابقات برای ایجاد محیط پویا بین دانشجویان و از طرفی فراهم شدن فرصت شناسایی و جذب نیروهای ماهر برای شرکت‌ها و فرصت کارآموزی، کارورزی و استخدام برای دانشجویان را از دیگر اقدامات این دانشکده برشمرد وگفت: البته در دوران شیوع ویروس کرونا این اقدام کمرنگ شده که امید است بعداً بتوان با قوت بیشتری آن را ادامه داد.
وی با اشاره به تدوین کتابچه راهنمای دانشجویان ورودی جدید دانشکده مهندسی کامپیوتر، گفت: با استفاده از ظرفیت انجمن علمی دانشکده، در سال گذشته کتابچه راهنمای دانشجویان ورودی جدید شامل معرفی رشته، گرایش‌ها، کارشناسان، استادان، آزمایشگاه‌ها و ... تهیه شد که برای دانشجویان جدید و معرفی دانشکده بسیار مفید واقع شده است.
تشکیل کمیته ارتقای کیفیت آموزش و توانمندی مهارتی دانشجویان در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه محور بعدی سخنان دکتر یزدیان در خصوص اقدامات برجسته مدیریتی در این دانشکده بود.
وی اظهار داشت: این کمیته با هدف‌گذاری بر روی دروس پایه‌ای و اصلی جلسات متعددی را برگزار کرده که در این راستا برای تعدادی از دروس خاص مقرر شد حداقل یکی از جلسات درس در هفته به صورت کارگاهی برگزار شده و همچنین بخشی از نمره پایان ترم به صورت امتحان عملی و برخط در نظر گرفته شود. به عقیده وی، بازخوردهای دانشجویان و استادان از این اقدام نشان می‌دهد که این راهکارها توانسته تاثیر خوبی در ارتقای توانمندی دانشجویان به همراه داشته باشد.
به گفته وی، راه‌اندازی آموزش‌های میان رشته‌ای به منظور پاسخ به نیازهای جدید جامعه و صنعت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این مسئله در سند چشم انداز توسعه دانشگاه و کشور تاکید شده است.
دکتر یزدیان اظهار داشت: در این راستا با توجه به مطرح شدن موضوعاتی در صنعت مانند بازی‌سازی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و مشابه آن، دانشکده مهندسی کامپیوتر راه‌اندازی رشته کامپیوتر-گرافیک را در دستور کار خود قرارد داد و نهایتا در ترم جای موفق به اخذ مجوز گرایش کامپیوتر-گرافیک شد.
وی از راه‌اندازی مجله پژوهشی در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد سخن گفت و افزود: بر اساس سند توسعه دانشگاه راه‌اندازی مجله‌ پژوهشی در دستور کار این دانشکده قرار گرفت و خوشبختانه در ابتدای سال 1400 بعد از پیگیری دو ساله، پروانه انتشار "مجله پژوهش‌های نظری و کاربردی هوش ماشینی" در دانشگاه یزد اخذ شد. وی ابراز امیدواری کرد:  امید است این مجله بتواند در انتشار مقالات پژوهشی با کیفیت و اعتلای نام دانشگاه یزد موثر واقع شود.
وی به تشریح دو اقدام برجسته در راستای برنامه ریزی برای بهبود مدیریت دانش در این دانشکده پرداخت و گفت: دانشکده مهندسی کامپیوتر برای امور مختلف از ظرفیت سامانه سامیاد به نحو احسن استفاده کرده و دروس خاصی با عناوینی مانند "کارآموزی"، "امور دانشجویان کارشناسی"، "امور دانشجویان کارشناسی ارشد"، "امور دانشجویان دکتری" و "امور اساتید دانشکده" ایجاد کرده است. وی افزود: این راهکار به خوبی توانسته انجام فعالیت‌های دانشکده را سامان‌دهی و دسترسی به اطلاعات برای مخاطبین مختلف را تسهیل کند.
وی با ابراز تاسف از اینکه در بسیاری از سازمان‌ها به علت مدون نبودن بسیاری از فرآیندهای روتین، همواره شاهد آنیم که زمان‌های زیادی برای برنامه‌ریزی و هماهنگی فرآیندهای تکراری انجام می‌شود، اظهار داشت: برای حل این مشکل دانشکده کامپیوتر اقدام به مدون کردن فرآیندهای مختلف دانشجویان و استادان کرده است.
دکتر یزدیان اضافه کرد: این فرآیندها در درس‌های مربوط در سامیاد در اختیار کارشناس، دانشجویان و استادان قرار گرفته و به زودی در سایت دانشکده نیز بارگزاری خواهد شد. که این روال نیز تجربه خوبی را برای سامان‌دهی فرآیندهای مختلف دانشکده به همراه داشته است.
وی در پایان از تمام اعضای خانواده دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشجویان انجمن‌های علمی، کارشناسان دانشکده، روسای قبلی دانشکده دکتر ولی درهمی و دکتر مهدی رضاییان، پیگیری‌های دکتر علی‌محمد لطیف، معاون دانشکده دکتر وحید رنجبر و همه استادان دانشکده که همواره با همکاریشان یاری‌کننده تیم مدیریتی دانشکده بوده‌اند صمیمانه تشکر و قدردانی کرد.
وی ابراز امیدواری کرد این تجربیات بتواند برای سایر دانشکده‌ها نیز مفید واقع شود و متقابلاً از تجارب سایر دانشکده ها نیز بهره‌مند شد تا ان‌شالله هر روز شاهد رشد و تعالی در عرصه‌های مختلف در دانشگاه عزیزمان باشیم.