دسترسی سریع
   بازدید : 275
تاریخ انتشار : 10 مهر1400
شرکت اعضای کانون تفکر آب در نشست اندیشه‌های آبی:
آب، صلح و توسعه پایدار
آب، صلح و توسعه پایدار
نود و ششمین نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد با شرکت در نشست علمی اندیشه‌های آبی (Blue Thoughts) با موضوع "آب، صلح و توسعه پایدار" به کوشش مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌های تاریخی آب در یزد و با همکاری وزارت نیرو و دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران به ‌صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست تِسِوِتان تِسِوِتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران به مناسبت روز جهانی صلح از قدرت همبستگی جهانی برای ایجاد جهانی صلح آمیز و پایدار سخن به میان آورد و گفت: صلح امری پیچیده است که کشورها به تنهایی قادر به تحقق آن نخواهند بود و مستلزم اشکال جدید همبستگی و اقدام مشترک است که می‌بایست در اسرع وقت آغاز شود.
به گفته وی، ایجاد فرهنگ صلح و توسعه پایدار در مرکز وظایف یونسکو قرار داشته و تحقیق در زمینه آموزش پایدار، مهارت‌های ایجاد روابط مسالمت‌آمیز، جلوگیری از درگیری و ایجاد صلح از جمله اولویت‌های این مرکز است.
سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران افزود: ایجاد و دفاع از صلح یک اقدام جمعی است و در یونسکو اعتقاد بر این است که این مأموریت می‌بایست در ابتدا شامل تمرکز بر علم، آموزش و فرهنگ باشد و همان‌گونه که مقدمه یونسکو نیز بیان شده، جنگ‌ها ابتدا در ذهن مردمان شروع می‌شود و صلح نیز می‌بایست ابتدا در اذهان مردم شکل گیرد.
وی با تأکید بر مفهوم صلح به عنوان چیزی فراتر از آنچه از وقوع جنگ جلوگیری می‌کند گفت: صلح با توانمندسازی خود در زندگی کنار هم با احترام به تفاوت‌ها تحکیم می‌یابد. وی همچنین مطابق با برنامه‌های اولویت‌دار یونسکو در علوم طبیعی از حمایت خود نسبت به فعالیت‌های مدیریت پایدار آب در ایران و همکاری‌های بین مرزی این حوزه با کمک دانش سنتی سیستم قنات خبر داد.
سید مصطفی محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران، قرن 20 را قرن صلح خواند و با به چالش کشیدن امکان ایجاد صلح در معنای عدم درگیری یا جنگ سرد و گرم، از صلح توحیدی در اسلام به مفهوم نوعی شناخت و معرفت سخن به میان آورد.
به گفته محقق داماد، در اصل خلقت از مبدأ واحد هستی هدفی وجود داشته که تسلیم بشر در مقابل خالق هستی انسان‌ها را به خودی و ناخودی تقسیم نمی‌کند.
وی افزود: انسانی که جدا از خالق افتد طبیعت را مسخر خود دانسته و بر سر منافعش با هم نوع خود نیز به نزاع بر می‌خیزد و منابع طبیعی را در کنترل خود می‌داند.
وی با بیان این مسئله که آب یکی از مظاهر و تجلی‌گاه‌های  خداوند است گفت: اولین تعهدی که خداوند از بشر در روز خلقت گرفت، تعهد عدم افساد در عرش بود که آلودگی و اسراف نمونه بارز این فساد است، در حالی که طرفدار صلح بودن، احترام به طبیعت و دوری از اسراف نمود خداپرستی است.
در این نشست، دکتر سعید عطار، دکتر حسین ملکی‌نژاد، دکتر کمال امیدوار دکتر محمدحسین معماریان، دکتر وهاب امیری امرائی، دکتر علی‌اکبر جعفری ندوشن از اعضای هیات‌علمی دانشگاه یزد، دکتر محمدرضا مطلبی زاده عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی یزد، دکتر احمد فتاحی عضو هیات علمی دانشگاه اردکان، محمدمهدی جوادیان زاده مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد، دکتر اعظم حبیبی‌پور معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان، مهندس علی اوهب و مهندس محمدعلی فهیمی نماینده شرکت آب منطقه‌ای یزد و فاطمه زارع کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.