دسترسی سریع
   بازدید : 2680
تاریخ انتشار : 12 مهر1400
با تولید سالانه بالغ بر500 دستگاه موتور
عضو هیات علمی دانشگاه یزد موفق به تولید موتور گیرلس آسانسور برای اولین بار در کشور شد
عضو هیات علمی دانشگاه یزد موفق به تولید موتور گیرلس آسانسور برای اولین بار در کشور شد
شرکت دانش‌بنیان پاک صنعت موتور با مدیریت دکتر علی‌اکبر دامکی علی‌‌آباد عضو هیات علمی دانشگاه یزد برای اولین بار در کشور موفق به تولید سالانه بالغ بر 500 دستگاه موتور گیرلس آسانسور شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، دکتر علی‌اکبر دامکی علی‌‌آباد دانشیار دانشکده مهندسی برق این دانشگاه با شرکت در برنامه تلویزیونی بربنیان دانش شبکه خبر به عنوان مدیرعامل شرکت دانش بنیان پاک صنعت موتور با اشاره فعالیت این شرکت در حوزه طراحی و ساخت ماشین‌های الکتریکی و به طور خاص موتورهای بدون گیربکس (گیرلس) آسانسور، گفت: این شرکت با تولید سالیانه بیش از 500 دستگاه موتور به عنوان اولین تولیدکننده موتور گیرلس آسانسور در ایران شناخته شده است.
دکتر علی‌اکبر دامکی‌ با تاکید بر اینکه شرکت پاک صنعت موتور یک نمونه موفق از ارتباط بین دانشگاه و صنعت است، اظهار داشت: از سال 1390 در دانشگاه یزد با دانشجویان این دانشگاه شروع به طراحی و ساخت نمونه های مختلفی از موتورهای الکتریکی نمودیم و با ارائه آنها در نمایشگاه آسانسور تهران در سال 1396 شروع به کار کردیم و اولین نمونه موتور در صنعت تخصصی آسانسورساخته شد.
وی با اشاره به اینکه این شرکت پس از نمونه سازی و ساخت قالب های مورد نیاز، تولید خود را از سال 1398 شروع کرده است، افزود: این شرکت دانش بنیان پس از گذشت سه سال موفق به تولید بیش از 1000 دستگاه موتور شده که در مکان‌های مختلفی در کشور نصب شده است و از کیفیت بالایی نیز برخوردار بوده است.
وی به معرفی محصولات این شرکت پرداخت و گفت: محصولات شرکت پاک صنعت موتور ظرفیت‌های مختلفی ازجمله ساخت و تولید موتورآسانسورهایی با ظرفیت‌های 6، 8، 13 و 16 نفره با  قابلیت نصب در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی را داراست.
دکتر دامکی با تاکید براینکه تولید موتور گیرلس آسانسور در داخل کشور با توجه به در دسترسی آسان، خدمات پس از فروش و قیمت ارزانتر از نمونه خارجی، کمک شایانی به صنعت ساختمان کشور کرده است، اذعان داشت: بزرگترین مزیت محصولات این شرکت دانش بنیان بومی سازی آن در داخل کشور است که با این وجود دیگر وابسته کشورهای خارجی در این زمینه نخواهیم بود و همچنین از خروج ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه یزد، در این شرکت دانش بنیان به طور مستقیم 25 نفر و غیر مستقیم 50 نفر مشغول به کار هستند.
وی با اشاره به مجوز پروانه بهره‌برداری شرکت دانش بنیان پاک صنعت موتور، بیان داشت: با وجود اینکه این شرکت، مجوز تولید سالیانه 5000 هزار دستگاه موتور آسانسور را دارد اما در حال حاضر تولید آن کمتر از این بوده و علت آن هم واردات محصولات مشابه است.
دکتر دامکی علت دیگر سختی رقابت با واردات این موتور را اینگونه شرح داد: واردکنندگان به طور غیررسمی کار می‌کنند و هزینه تمام شده آنها کمتر از ما بوده و تعرفه‌های پایین واردات این موتورها علت دیگر آن است.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پاک صنعت موتور با اشاره به نامگذاری سال 1400به نام سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها از مسئولان خواست تا با حمایت خود مشکلات سد راه تولیدکنندگان را حل نمایند تا بتوان با افزایش تولید نفرات بیشتری را مشغول به کار کرد.
وی در پایان گفت: امید است در آینده با به کارگیری نخبگان دانشگاهی و ظرفیت‌های مختلف محصولات متنوعی را در کشور تولید کرده و تمامی نیاز صنعت آسانسور کشور برطرف کنیم.
صنعت آسانسور یک صنعت رو به رشد بوده که در کشورمان برای ساختمان های 2 تا 3 طبقه نیز در نظر گرفته می‌شود. مهم‌ترین قسمت آسانسور موتور الکتریکی آنست که آن را به حرکت در می‌آورد. موتورهای گیرلس دارای عملکردی به مراتب بهتر از موتورهای گیربکس دار هستند و علاوه بر داشتن راندمان بالاتر و خرابی کمتر، صدای بسیار کمی نیز داشته و حرکت بسیار نرم و یکنواختی را برای آسانسور به همراه می‌آورند.