دسترسی سریع
   بازدید : 926
تاریخ انتشار : 26 مهر1400
با کسب مدال‌های طلا و نقره
درخشش دانشجوی دانشگاه یزد در دومین مسابقات قهرمانی پارابدمینتون بانوان کشور
درخشش دانشجوی دانشگاه یزد در دومین مسابقات قهرمانی پارابدمینتون بانوان کشور
منا کامیابی دانشجوی دانشگاه یزد در دومین مسابقات قهرمانی پارابدمینتون بانوان کشور که به مناسبت گرامیداشت هفته پاراالمپیک در استان اصفهان برگزار شد، موفق به کسب مدال طلای دوبل و نقره تک نفره این مسابقات شد.

منا کامیابی دانشجوی رشته جغرافیای این دانشگاه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، در خصوص کسب این افتخارات، گفت: این دومین دوره از سری مسابقات قهرمانی پارابدمینتون در کشور است که توانستم در کلاس SU5 بازی کرده و در قسمت دوبل این مسابقات مقام اول و تک نفره نیز مدال نقره را از آن خود کنم.
کامیابی با بیان اینکه هم‌زمان با قبولی در رشته جغرافیای دانشگاه یزد با رشته ورزشی پارابدمینتون آشنا شده‌ام، بیان داشت: در گذشته با رشته ورزشی بدمینتون آشنایی داشتم اما در سال 1398 کار خود را به صورت حرفه ای با ورزش پارابدمینتون شروع کرده و توانستم در سال 1395 مقام سوم بدمینتون شهرستان شهرضا اصفهان و در سال 1398 نیز توانستم مقام دوم استانی در رشته پارابدمینتون را کسب کنم.
به گفته وی، از آنجایی که ساکن شهرستان شهرضا هستم و کلاس‌های پارابدمینتون در مرکز استان تشکیل می‌شود برای تمرینات باید هفته‌ای سه مرتبه به اصفهان سفر کنم که با تلاش‌های بی وقفه خود توانستم جز 8  بازیکن برتر در مسابقات کشوری معرفی شوم.
وی دلیل انتخاب رشته ورزشی بدمینتون را اینگونه بیان کرد: از آنجایی که در یک خانواده کاملاً ورزشی متولد شده‌ام به طبع از دوران کودکی با اکثریت ورزش‌ها آشنا بوده و علاقه‌ زیادی به بازی‌های انفرادی داشتم که در نهایت از بین تمام رشته‌های ورزشی با دیدن فیلم یا امتحان کردن آنها به ورزش بدمینتون علاقه بیشتری پیدا کرده و آن را ادامه دادم.
وی با اشاره به امکانات مناسب ورزشی در دانشگاه یزد برای دانشجویان ضمن قدردانی از اداره تربیت بدنی این دانشگاه، اظهار داشت: ورزش بدمینتون در کشور مظلوم واقع شده و اکثر افراد به صورت جدی به آن توجه نکرده و مسوولان نیز از ورزشکاران این رشته حمایت لازم و کافی را ندارند و همچنین عدم اطلاع‌رسانی مناسب و مورد توجه قرار گرفتن رشته‌های خاص برای رسانه‌ها از دیگر دلایل عدم تمایل به این رشته ورزشی است.
وی افزود: اما جای خرسندی است که در دانشگاه یزد به این امر توجه شده و تیم بدمینتون آقایان در لیگ برتر کشور حضور پررنگی دارد و نیاز است ورزش دانشجویان دختر نیز در این رشته بیشتر مورد توجه مسوولان این دانشگاه قرار گیرد.
وی با ابراز ناراحتی از غیرحضوری شدن دانشگاه‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا، گفت: در این شرایط امکان استفاده از امکانات ورزشی دانشگاه وجود ندارد ولی انتظار می‌رود استادان با در نظر گرفتن شرایط حضور دانشجویان ورزشکار در اردوهای تیم ملی یا شرکت در مسابقات مساعدت‌هایی با آنان داشته باشند.
به عقیده وی، مدیریت کردن فعالیت در رشته ورزشی به صورت حرفه‌ای در کنار درس خواندن سخت اما امکان‌پذیر است و زمانی که دانشجویان فعالیت بدنی یا ورزش توسط دانشجویان می‌تواند در یادگیری بهتر مباحث درسی کمک کند زیرا ذهن آماده یادگیری بیشتر می‌شود.
شایان ذکر است بازی‌های پارالمپیک یا پاراالمپیک یک رویداد ورزشی است که برای ورزشکاران دارای معلولیت‌های جسمی و ذهنی برگزار می‌شود. دومین مسابقات قهرمانی پارابدمینتون کشور که به مناسبت گرامیداشت هفته پارالمپیک با حضور چهارده استان و هفتاد ورزشکار به میزبانی استان اصفهان برگزار شد، ورزشکاران در این مسابقات در کلاس های مختلف WH1، WH2، SL3، SL4، SU5 و SH6 که بسته به نوع معلولیت آنها بود به مصاف یکدیگر رفتند.