دسترسی سریع
   بازدید : 224
تاریخ انتشار : 8 آبان1400
در کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد بحث شد:
پنجره فرصت تغییر ظرف مدّت یک سال بسته خواهد شد
پنجره فرصت تغییر ظرف مدّت یک سال بسته خواهد شد
شصت و چهارمین نشست کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد با موضوع بررسی نحوه تعامل و همکاری با تیم مدیریتی جدید در استان به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست محمد مهدی شرافت، دبیر کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد نحوه تعامل با تیم مدیریتی جدید در استان در زمان کنونی را مساله ای مهم دانست. وی با توجه به نگرش مثبت استاندار جدید و نمایندگان استان نسبت به حوزه گردشگری استان و پذیرفتن جایگاه حوزه گردشگری به عنوان یکی از اولویت های توسعه استان، به ادامه فعالیت و اثر بخشی کانون تفکر گردشگری تاکید کرد.
وی با اشاره به تصمیم استاندار جدید یزد مبنی بر تشکیل کارگروهی در حوزه گردشگری ضمن تقدیر از این تصمیم، آمادگی کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد در جهت همکاری و تعامل هر چه بیشتر در این زمینه را اعلام کرد. 
دبیر کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد با توجه به قرار گرفتن گردشگری به عنوان یکی از اولویت‌های توسعه استان، بحث نظام بانکی و تخصیص اعتبارات در این حوزه را مطرح و از مدیران جدید خواست تا در جهت حل موانع و مشکلات در این زمینه هر چه سریعتر اقدام کنند. 
دکتر سعید عطار رییس دبیرخانه کانون های تفکر دانشگاه یزد،با استناد به برخی یافته های پژوهش ها، تاکید کرد: مطالعات نشان می دهند که پس از تغییرات مدیریتی در هر کشور، بازه زمانی کوتاهی بین 6 ماه تا یک سال زمان وجود دارد که تیم مدیریتی جدید می تواند اگر اراده و خواستی برای تغییر مسیر وجود داشته باشد، دست به تغییرات معناداری در رویه های گذشته بزند.
وی با طرح مفهوم «پنجره فرصت تغییر»، ماه های ابتدایی را برای دولت جدید و تیم مدیریت جدید در استان حائز اهمیت دانست که در صورت عدم استفاده، می توان انتظار داشت رویه‌های سابق پایدار بمانند و مشکلات نیز حل نشوند.
حسین دهقان منشادی مسوول کمیته گردشگری خوراک نیز در همین رابطه و با اشاره به تصمیم استاندار جدید یزد مبنی بر تشکیل شورای راهبردی در حوزه گردشگری و تاکید بر دیده شدن همه ذینفعان، پیشنهاد کرد تا ماحصل جلسات و فعالیت های کانون در یک جلسه حضوری به استاندار و مدیران استانی ارایه شود. وی همچنین اهمیت استقلال کانون های تفکر را مورد تاکید قرار داد.
سیدرضا بهادری راهنمای گردشگری و مسوول کمیته گردشگری پایدار، با اشاره به نگاه مثبت استاندار جدید یزد به حوزه گردشگری گفت: از آنجایی که استاندار جدید گردشگری را خط قرمز نامیده اند باید ضمن استفاده از همه ظرفیت های موجود و دیدن همه ذینفعان در تشکیل شورای راهبردی گردشگری، با مدیران جدید همکاری کرد. در همین راستا وی به اهمیت تدوین و ارایه گزارشی از فعالیت های چند ساله کانون تفکر گردشگری به استاندار تاکید کرد.
دکتر منصور مهینی زاده عضو هیأت علمی بخش علوم اقتصادی دانشگاه یزد ضمن تاکید بر تقویت کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد و ظرفیت بالای گردشگری استان، نگاه مثبت استاندار جدید را مهم دانست و بر استفاده هر چه بیشتر از این فرصت در جهت ارتقای صنعت گردشگری و رشد آن تاکید کرد. وی در این زمینه متذکر شد که باید توان استاندار و تیم جدید مدیریتی استان را نیز در نظر داشت.
دکتر محمد حسین ایران‌نژاد پاریزی عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه یزد با اشاره به فرصت پیش آمده و پنجره فرصت ایجاد شده، خواستار اجماع نظر هر چه سریعتر در جهت نحوه تعامل همه جانبه با مدیران جدید استان شد. همچنین وی به ارایه پیشنهادات اجرایی و عملیاتی به جای برجسته سازی مفهوم گردشگری تاکید کرد.
دکتر مرتضی بذرافشان مدیر موسسه آموزش هفت اقلیم با تاکید بر بهبود و روند مثبت رویکرد کلی حاکمیت نسبت به حوزه گردشگری و پذیرفتن آن در سطح استان، ضمن موافقت با اتخاذ هر چه سریعتر رویکرد تعاملی با مدیران جدید خاطر نشان کرد: اگر در گذشته، بودن یا نبودن بخش گردشگری محل بحث بود، ما وارد دورانی شده‌ایم که چگونگی تقویت جایگاه گردشگری موضوع بحث ها شده و این نشان می دهد که حوزه گردشگری در کشور تثبیت شده است. بنابراین جایگاه کانون  تفکر گردشگری از اهمیت به سزایی برخوردار است و می‌بایست جایگاه آن را تقویت کرد تا در آینده شاهد حضور افراد بی اطلاع در حوزه گردشگری و ظهور و بروز مشکلات جدید در این حوزه نباشیم.
مهم‌ترین محورهای مطرح ‌شده در این نشست:
• تعامل حداکثری با مدیران جدید در سطح استان.
• لزوم استفاده از پنجره فرصت ایجاد شده برای اعمال تغییرات معنادار.
• تاکید بر اهمیت نشست و ملاقات حضوری با استاندار و تیم مدیریتی جدید استان.
• تاکید بر حفظ استقلال و نگاه جامع کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد به همه ذینفعان.

در این نشست دکتر علی‌اکبر تشکری و دکتر فائزه اسدیان از اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد، فاطمه زارع و کاظم پورطاهری کارشناسان پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.