دسترسی سریع
   بازدید : 3022
تاریخ انتشار : 10 آبان1400
در دویست و چهل و دومین نشست شورای دانشگاه یزد تشریح شد:
نحوه برگزاری کلاس های حضوری همراه با اجرای شیوه آموزش ترکیبی در دانشگاه یزد
نحوه برگزاری کلاس های حضوری همراه با اجرای شیوه آموزش ترکیبی در دانشگاه یزد
دویست و چهل و دومین نشست شورای دانشگاه با هدف بحث و تبادل نظر درباره‌ نحوه برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت حضوری توأم با استفاده از شیوه آموزش ترکیبی، در تالار اندیشه تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در این نشست دکتر محمدتقی صادقی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه با قرائت صورتجلسه‌ اخیر شورای هماهنگی آموزش عالی استان مبنی بر حضوری شدن تدریجی کلاس‌های آموزشی، گفت: بنا بر تصمیمات اتخاذشده، دانشگاه‌ها موظفند بتدریج کلاس‌های آموزشی خود را به صورت حضوری با اولویت‌بخشی به دوره‌های تحصیلات تکمیلی و دروس کارگاهی و آزمایشگاهی برگزارکنند.
در ادامه رییس دانشگاه یزد با تأکید بر استفاده از شیوه آموزش ترکیبی (حضوری-مجازی)، اظهار داشت: دانشگاه یزد از هم‌اکنون آمادگی دارد کلاس‌های آموزشی خود را با حضور دانشجویان بومی که نیاز به خوابگاه ندارند به صورت حضوری برگزار کند.  وی افزود: آن دسته از دانشجویانی هم که در کلاس حضور ندارند کمافی‌السابق جریان کلاس را از طریق ارتباط مجازی با استاد دنبال خواهند کرد. 
دکتر قاسم بریدلقمانی  با تشریح نحوه برگزاری کلاس به شیوه آموزش ترکیبی، گفت: در این شیوه استاد دقیقا همانند قبل و با همان تجهیزات آموزش مجازی، در کلاس درس حضور می‌یابد و همزمان کلاس خود را به صورت مجازی نیز ارایه خواهد کرد اما این‌بار، نه از محل دفتر کار یا منزل، بلکه در فضای کلاس و با حضور تعدادی از دانشجویان بومی. 
وی با اشاره به مزیت‌های شیوه ترکیبی نسبت به آموزش مجازی، حضور فیزیکی دانشجویان و ارتباط چهره‌به چهره با استاد توأم با امکان شکل‌گیری گفت و شنودهای علمی در فضای کلاس و ارتقای کیفیت آموزش را از جمله برتری‌های این شیوه نسبت به شیوه آموزش مجازی ذکر کرد.
وی از استادان خواست حتی‌المقدور، از هم اکنون کلاس‌های خود را به صورت ترکیبی برگزار کنند. وی خاطرنشان کرد کلیه استادان دانشگاه می‌توانند از امروز با هماهنگی دانشکده‌های آموزشی و دعوت از دانشجویان بومی، کلاس‌های خود را در محل ساختمان‌های آموزشی تشکیل دهند.
در ادامه این جلسه، دکتر محمدرضا صادقیان شاهی، معاون دانشجویی دانشگاه نیز با تأکید بر ضرورت توجه به دستورعمل‌های بهداشتی و مراقبت از سلامت دانشگاهیان، گزارشی از واکسیناسیون اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان و خدمات ارایه شده از سوی این حوزه برای تسریع در این امر و همچنین برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشجویی برای ارایه مشاوره‌های روانی برای مقابله با پیامدهای نامطلوب و آسیب‌های ناشی از بحران کرونا در بین دانشجویان، ارایه کرد.
وی در عین حال از آمادگی خوابگاه‌های دانشجویی برای پذیرش و اسکان دانشجویان تحصیلات تکمیلی معرفی‌شده از سوی دانشکده‌های آموزشی مشروط به تزریق دز دوم واکسن و ارایه‌ی کارت واکسن دیجیتال خبر داد. وی افزود: چنانچه دانشکده‌های آموزشی برنامه‌ای کوتاه‌مدت و نوبت‌بندی شده برای حضور دانشجویان کارشناسی در کلاس‌های کارگاهی و آزمایشگاهی ارایه کنند، این معاونت آمادگی دارد در چارچوب زمان‌بندی مشخص و کوتاه‌مدت امکان اسکان دانشجویان مقطع کارشناسی را نیز در خوابگاه‌های دانشجویی فراهم کند.