دسترسی سریع
   بازدید : 362
تاریخ انتشار : 12 آبان1400
گفتگو با عضو هیأت علمی دانشگاه یزد
اشغال لانه جاسوسی آمریکا به حاکمیت میانه‌روها و لیبرال‌ها در کشورمان خاتمه داد و نیروهای انقلاب را یک دست کرد
اشغال لانه جاسوسی آمریکا به حاکمیت میانه‌روها و لیبرال‌ها در کشورمان خاتمه داد و نیروهای انقلاب را یک دست کرد
دکتر اکبر غفوری، عضو هیأت علمی علوم سیاسی دانشگاه یزد در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه به تشریح ابعاد و دستاوردهای اشغال سفارت آمریکا در روز 13 آبان سال 1358 پرداخت.
سوال: آیا تصرف سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام کاری غیر قانونی بود؟ کسانی که مدعی غیر قانونی بودن آن هستند، استناد به قوانین بین‌الملل  دارند که سفارتخانه یک کشور جزو خاک آن کشور محسوب می شود و مصونیت دارد. نظر شما در این باره چیست؟
دکتر اکبرغفوری: آیا آنچه که در تهران در خیابان تخت جمشید آن روز و طالقانی امروز وجود دارد، سفارتخانه بود و کارکردهای دیپلماسی را داشت یا جاسوس خانه. دلایل منبی بر جاسوس خانه بودن آن مرکز: 76 جلد اسناد لانه جاسوسی بیانگر این است که این مکان سفارت خانه نبوده بلکه جاسوس خانه بوده و در اسلام شدیدترین برخوردها با جاسوس‌هاست پس مصونیت ندارد.
امام خمینی در این رابطه می فرماید: مرکز توطئه و جاسوسی به اسم سفارت امریکا و اشخاصی که در ان بر ضد نهضت اسلامی ما توطئه کرده اند از احترام سیاسی بین المللی برخوردار نیستند... شما می بینید که الان مرکز فساد امریکا را جوانها رفته اند گرقته اند و امریکاییها هم در انجا بودند گرفتند و ان لانه فساد را بدست اوردند و امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و جوانها مطمئن باشند که امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند...
ولییام کیس، رییس سازمان سیا می‌گوید: سازمان سیا در تمامی کشورهایی که برای امریکا اهمیت حیاتی داشته باشد فعالیت های جاسوسی شدیدی دارد.
خانم مرکل صراحتاً لقب جاسوسخانه به سفارت امریکا داد. حتی اگر جاسوس خانه هم نباشد ایا طرف مقابل یعنی امریکا کشوری است که خود را به تعهدات بین‌اللملی پایدار و وفادار می بیند یا نه؟ تجربه تاریخی بیش از 60 کودتا و اقدامات اخیر ترامپ نشان می‌دهد که امریکا هیچ تعهدی نسبت به قوانین بین اللمل ندارد (حمله به عراق  افغانستان).
و بالاتر از همه قرآن هم می‌گوید فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدا علیکم.
علاوه بر این‌ها، طبق قوانین بین‌الملل وظیفه دولت‌ها حفاظت از سفارتخانه‌هاست  اما  اشغال سفارت توسط دانشجویان بوده و نه دولت.
اشغال جاسوسخانه نتیجه طبیعی و عکس‌العمل عادی مردم ایران  نسبت به: مداخلات امریکا در امور داخلی ایران (ازسال32 کودتا علیه دولت مصدق تا 57)، کودتای 28 مرداد 1332 علیه دولت ایران، به شهادت رساندن دانشجویان در 16 آذر 1332، کشتار صدها تن از مردم در قیام خونین 15 خرداد 1342، تحمیل قانون کاپیتولاسیون و تحقیر ملّت بزرگ ایران.
امام خمینی در این رابطه می‌فرماید: بارها گفته ام که گروگان گیری توسط دانشجویان مسلمان و مبارز و متعهد ما، عکس‌العمل طبیعی صدماتی است که ملت ما از امریکا خورده است. امام خمینی در همان شب اول (13 آبان) در پیامی به دانشجویان گفتند: جای خوبی را گرفتید دستتان درد نکند فقط آن را خوب نگه دارید و مواظب باشید از دستتان در نیاورند.
عکس‌العملی در مقابل پناه دادن آمریکایی‌ها به شاه بود.30 مهرماه شاه به آمریکا و کارتر وارد بازی خطرناکی شد. امام خمینی این اقدام را توطئه عظیمی بری بر اندازی انقلاب نو پای اسلامی معرفی می کند.
از سوی دیگر این اقدام عکس العملی نسبت ملاقات بازرگان با برژینسکی(عامل عمده کشتار مردم در دوران انقلاب) در مراسم انقلاب الجزایر بود.
خواست امام خمینی ازدانش اموزان و دانشجویان و طلاب در جهت گسترش حملات خود علیه آمریکا و وادار کردن وی به استرداد شاه مخلوع .امام در روزدهم ابان 58 فرمودند:
بر طلاب و دانشجویان است که در هر کجا به منافع امریکا حمله کنند... اشغال جاسوس خانه یک لطف و مرحمتی برای امریکاییها بود. چرا که در شرایط اوایل انقلاب اگر اینها دستگیر نشده بودند توسط گروههای چپ ترور می شدند.
سؤال: اشغال سفارت امریکا در ابعاد داخلی چه دستاوردی داشت؟
دکتر اکبر غفوری: این رویداد از نظر داخلی دستاوردهای بزرگی داشت که عبارتند از:
پایان دادن به حاکمیت لیبرالها و میانه روها و یکدست شدن نیروهای انقلابی و وفادار به امام(تکرار مشروطه و نفت)
امام: نهضت به اصطلاح آزادی طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به امریکاست و در این باره از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.
امام: امروز هیچ تاسفی نمی خوریم که آنان در کنار ما نیستند چرا که از اول هم نبوده اند. انقلاب به هیچ  گروهی بدهکاری ندارد و ما هنوز هم چوب  اعتمادهای فراوان خود را به گروه ها و لیبرال ها
می خوریم‚
امام: تصمیمات اول انقلاب در سپردن پست ها  و امور مهمه کشور به گروهی که عقیده  خالص و واقعی به اسلام ناب محمدی نداشته اند‚ اشتباهی بوده است که تلخی آثار  آن به راحتی از میان نمی رود‚ گرچه در آن موقع هم من شخصا مایل به روی کار آمدن آنان نبودم ولی با صلاحدید و تایید دوستان قبول نمودم و الان هم سخت معتقدم که آنان به چیزی کمتر از انحراف انقلاب از تمامی اصولش و حرکت به سوی آمریکا ی جهانخوار قناعت نمی کنند در حالی که در کارهای دیگر نیز جز حرف و ادعا هنری ندارند.
امام: من به صراحت می‌گویم ملی گراها اگر بودند به راحتی در مشکلات و سختی ها و تنگناها دست ذلت و سازش به طرف دشمنان دراز می کردند. و برای این که خود را از فشارهای روزمره سیاسی برهانند‚ همه کاسه های صبر و مقاومت را یکجا می شکستند و به همه میثاق ها و تعهدات ملی و میهنی ادعایی خود پشت پا می زدند.
2) افشای ماهیت حقیقی برخی از لیبرال‌های حاکم.
3) به انفعال درآمدن ضد انقلاب داخلی از جمله گروهک‌های به ظاهر چپگرا وخاموش شدن حرکت‌های تجزیه طلبی در ایران.
4) اتخاد و انسجام همه نیروهای متعدد و حزب‌اللهی.
5) تثبیت خط امام به عنوان خط سازش‌ناپذیر با غرب.
6) با افشای اسرار سفارت، زحمات 30 ساله آمریکا و سازمان سیا برای نفوذ به اعماق جامعه ایران و استخدام نیروها به هدر رفت.
7) توجّه به خطر اصلی و توطئه امریکا.
8) رسواشدن گروه‌های سیاسی مدعی مبارزه با امپریالیسم و خلع سلاح آنان از شعارهای چپ.
9) رشد، کمال و استحکام پایه‌های انقلاب.
10) برهم خوردن شبکه‌های اطلاعاتی و جاسوسی امریکا درایران.
11) فرصت آبدیدگی، پالایش و جبران آفات پیروزی سریع.
12) دور نگهداشتن جامعه از ستیزهای فزاینده داخلی و دفع خطر گروه‌های سیاسی که بعضا بی‌هویت یا مجهول‌الهویه بودند.
13) تاثیرات این حرکت برساختار سیاسی و فرهنگی جامعه (فضای مناسبی برای تداوم انقلاب اجتماعی و ایجاد دگرگونی‌های عمیق تر در ارزش‌های سیاسی و فرهنگی به وجود آمد).
سؤال: از بعد خارجی چطور؟
1) مختل شدن سیستم اطلاعاتی و جاسوسی امریکا در منطقه.
2) افشا شدن ماهیت اطلاعاتی و جاسوسی سفار خانه های امریکا در جهان.
3) مرعوب شدن کارمندان جاسوس خانه های امریکا در جهان و احساس اینکه دولت امریکا قادر به حفظ آنها نیست و بالا رفتن هزینه حفاظت از سفارخانه های آمریکا.
4) تحقیر امریکا و از بین رفتن ابهت پوشالی امریکا.واژه تحقیر توسط مقامات کاخ سفید در کتابهای خودشان آمده.
5) کم شدن تماس و ارتباط با آمریکایی‌ها و باعکس.
6) انقلاب اسلامی در مرکز توجهات بین‌اللملی قرار گرفت و سیل اخبار منتشر شد.
7) کم شدن حجم اسناد نگهداری شده در سفارتخانه‌های امریکا در جهان و تحمیل هزینه‌های کلان برای حفاظت بیشتر.
8) بیداری ملت‌های تحت سلطه و ستم آمریکا.