دسترسی سریع
   بازدید : 319
تاریخ انتشار : 19 آبان1400
انتشار گزارش کامل نشست
در نشست  مسؤولان دانشگاه یزد با سفرای دو کشور بولیوی و نیکاراگوئه چه گذشت؟
در نشست مسؤولان دانشگاه یزد با سفرای دو کشور بولیوی و نیکاراگوئه چه گذشت؟
دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد گزارش مبسوطی از ملاقات سفرای کشورهای بولیوی و نیکاراگوئه با مسؤولان ارشد دانشگاه یزد که صبح روز شنبه پانزدهم مهرماه در این دانشگاه برگزار شد، منتشر کرد.

به گزارش دریافتی از دفتر مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد، در این دیدار رومینا پرز راموس سفیر کشور بولیوی با استناد به تجربه‌های قبلی کشورش در زمینه عقد تفاهم نامه‌های همکاری با سایر دانشگاه‌های ایران گفت: قرن 21 علاوه بر تکنولوژی، قرن وحدت و دوستی نیز هست. وی با تأکید بر ضرورت برقراری ارتباط چند جانبه با سایر استان‌های کشور چند ملتی بولیوی، افزود: دانشگاه را خانه دوم می‌دانم و خیلی خوب این تعامل را درک می‌کنم.
سفیر بولیوی با اشاره به اینکه در سفارت این کشور تعداد دیپلمات‌ها کم است،گفت: برای انجام این کار می‌توانید به طور مستقیم با من در ارتباط باشید. وی گفت: این کشور در حال گسترش‌دادن موضوعات مختلف علمی بوده و برنامه صنعتی کردن منابع طبیعی، لیتیوم و نفت را دارد.
وی با بیان اینکه کشور بولیوی در زمینه مواد معدنی یکی از متنوع ترین معدن‌ها را دارد، بیان داشت: از آنجایی که کشورها فقط خواستار مواد اولیه کشور ما هستند توانستیم لیتیوم را صنعتی کنیم و در زمینه علم و فناوری از جمله معدن نیز می توانیم با کشور ایران و دانشگاه یزد همکاری داشته باشیم.
وی به معرفی این کشور و دانشگاه های آن پرداخت و گفت: در کشور بولیوی 9 ایالت وجود دارد که در هر ایالت یک دانشگاه مستقر است و دو دانشگاه دیگر نیز برای بومیان داریم که مواد معدنی تولید می‌کنند.
وی در پایان گفت: امید است در اولین فرصت با هماهنگی سفیر ایران در کشور بولیوی مقدمات کار برای امضای تفاهم نامه مهیا شود.
ایساک لئین براووجین سفیر کشور نیکاراگوئه نیز با ابراز تأسف از این‌که تاکنون با گذشت 4 سال از عقد تفاهم نامه میان دانشگاه تهران و اماماناکوا نیکاراگوئه، هنوز هیچ اقدام مهمی در راستای آن انجام نشده است، خاطرنشان کرد: حضور دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه یزد نشان از توانایی و سطح بالای این دانشگاه است و امیدوارم تعامل کشورم با این دانشگاه ثمربخش باشد.
وی افزود: از طرف کشورم مأمور شده‌ام تا ارجحیت کارم، دانشگاه و مسایل دانشگاهی باشد و در این خصوص قول داده‌ام که هیچ تفاهم نامه‌ای بدون تضمین عملیاتی امضا نشود و نتیجه همه این تفاهم نامه‌ها باید به سود مردم نیکاراگوئه و ایران باشد.
به گفته سفیر نیکاراگوئه، با توجه به بررسی های صورت گرفته در تبادل دانشجو با دانشگاه‌های ایران، قرار است در دانشگاه نیکاراگوئه نیز تدریس زبان فارسی داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه کشور نیکاراگوئه به عنوان یک کشور انقلابی می خواهد سیاست را در دانشگاه خود آموزش دهد، اظهار داشت: با همکاری مطالعات جهان به زودی مطالعات سیاسی در دانشگاه نیکاراگوئه خواهیم داشت زیرا نیکاراگوئه به عنوان یک کشور انقلابی می خواهد سیاست را یاد بگیرد و نه دیدگاه غربی را؛ پس برای ما داشتن کلاس زبان فارسی مهم بوده و نتیجه آن این است که ما باید دانشجوی بیشتری در ایران داشته باشیم.
ایساک لئین براووجین با ابراز خرسندی از ارتباط و تعامل خوب دو رییس جمهور ایران و نیکاراگوئه، اذعان داشت: رییس جمهور ایران در دیدار با دنیل ارتگا رییس جمهور نیکاراگوئه گفته بودند که علاقه زیادی دارند که با آمریکای لاتین ارتباط برقرار کنند. این گفته از روابط دانشگاهی نشأت می‌گیرد و روابط بیشتر فرهنگی و سیاسی حاصل این ارتباط دوجانبه خواهد بود.
سفیر کشور نیکاراگوئه در ایران تصریح کرد: ابتدا باید جلساتی را به صورت مجازی آغاز و برنامه‌ریزی کنیم و برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌های کشورمان می توانیم رایزنی کنیم.
وی بیان داشت: مسوولان دانشگاه یزد می‌توانند با شناسایی نیازهای دانشگاه‌ خود با سه دانشگاه نیکاراگوئه شامل دانشگاه ملی کشاورزی، محیط زیست، دانشگاه مهندسی ملی نیکاراگوئه در رشته‌های معماری، عمران و نانو تکنولوژی و دانشگاه مهندسی ملی که تنها دانشگاهی است که رشته شیمی را دارد، تفاهم نامه‌ای را منعقد کنند.
وی در پایان صحبت‌های خود گفت:کشور نیکاراگوئه با آغوش باز هرگونه همکاری علمی و پژوهشی را می‌پذیرد و تمایل دارد در تعامل با دانشکده کشاورزی، علوم طبیعی و محیط زیست برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهد.
دکتر قاسم برید لقمانی رییس دانشگاه یزد نیز با اشاره به اینکه یزد دومین شهر تاریخی دنیاست، گفت: دانشگاه یزد در زمینه معماری و فنی مهندسی پتانسیل‌های خوبی را دارد.
دکتر برید لقمانی با توجه به تجربه خوب آموزش زبان فارسی در بنگلادش و هند توسط استاد دانشگاه یزد، اظهار داشت: این دانشگاه از اعزام استادان زبان فارسی به کشورهای بولیوی و نیکاراگوئه اسنقبال می‌کند.
وی با تاکید بر زیر ساخت‌های آموزشی در فضای مجازی و ظرفیت‌های آموزش غیر حضوری این دانشگاه و اعلام آمادگی کرد: در این زمینه دانشگاه یزد آماده هرگونه همکاری بوده که می توان پس از ارسال لیست اسامی دانشگاه‌ها و بررسی پتانسیل‌های هریک از آنها تفاهم‌ نامه‌ای در این خصوص منعقد کرد.
رییس دانشگاه یزد آمادگی این دانشگاه را برای اعطای فرصت مطالعاتی به استادان دو کشور و جذب دانشجوی کارشناسی ارشد و علی‌الخصوص دکتری اعلام و پیشنهاد کرد برای هر دو کشور هفت بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شود.
دکتر محمدعلی حداد مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه یزد در این دیدار به معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی و پژوهشی این دانشگاه پرداخت و به جایگاه هشتم دانشگاه یزد درآخرین رتبه بندی‌های جهانی اشاره کرد و گفت: دانشگاه یزد خانه راهبری ایران و مجارستان بوده و مراکز تحقیقاتی نظیر سرامیک،کاشی و منابع طبیعی،پژوهشکده معدن، انرژی های پایدار و نو، بیوتکنولوژی را دارد که زیر ساخت‌های لازم برای جذب دانشجوهای غیرایرانی دراین دانشگاه فراهم شده است.
دکتر حداد با تاکید بر اینکه در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه محدودیتی برای تدریس ندارد، گفت: در حال حاضر دانشجویان غیر ایرانی بیش از ده ملیت مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده و به همین دلیل همه استادان به زبان انگلیسی مسلط هستند. اما طبق قوانین دانشگاه این دانشجویان نیز باید در دوره‌های زبان فارسی شرکت کنند.
دکتر حداد در پایان صحبت‌های خود گفت: پیش نویس تفاهم نامه آماده شده و دانشگاه یزد می خواهد هرچه سریعتر کار اجرایی آن را شروع کند.
حجه السلام والمسلمین محمد مهدی حرزاده مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد‌ نیز در این نشست نقطه اشتراک این دو کشور را روحیه استقلال طلبی توصیف کرد و گفت: استقلال‌طلبی به معنای انزوا و وابسته بودن نیست بلکه به معنای مبارزه با امپریالیسم و آمریکاست.
وی با تاکید بر این که ایران علاوه بر روحیه انقلابی روحیه علمی نیز دارد، خواستار برقراری وبینارهای علمی و مسایل انقلابی در سطح استادان و دانشجویان دو کشور شد.
دکتر محمدتقی صادقی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد نیز با استقبال از دیدگاه عمل‌گرایی و صحبت‌های ریاست دانشگاه به دو نکته زیر اشاره کرد:
1- آموزش زبان فارسی مقدمه همکاری سه کشور با همکاری مرکز آموزش زبان فارسی(مرکز آزفا) و آموزش الکترونیک باشد و دوره‌های ترکیبی، حضوری و الکترونیک در حوزه زبان فارسی برگزار شود. همچنین در این زمینه، استادانی به دو کشور اعزام یا دانشجویانی از این دو کشور به ایران اعزام شوند.
2- دانشگاه یزد در زمینه شیمی، کاربردهای شیمی و نانو، توفیقات زیادی داشته است که بطور مثال پروفسور محمد مظلوم در این زمینه تحقیقات زیادی داشته‌اند و جزء یک درصد دانشمندان برتر جهان محسوب می‌شوند. همچنین دیگر اعضای هیات علمی ما در دانشکده فیزیک و دیگر دانشکده‌ها در زمینه‌های علمی مختلف توفیقات زیادی داشته‌اند.