دسترسی سریع
   بازدید : 326
تاریخ انتشار : 22 آبان1400
با همکاری کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک علمی و اداره امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه
فهرست برنامه‌های دانشگاه یزد در هفته کتاب و کتابخوانی اعلام شد
فهرست برنامه‌های دانشگاه یزد در هفته کتاب و کتابخوانی اعلام شد
کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه و امور فرهنگی- اجتماعی دانشگاه برنامه‌های مشترکی را برای روزهای مختلف هفته کتاب تدارک دیده‌اند. در تقویم مناسبت‌های کشور، معمولا هفته آخر آبانماه بعنوان هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار تعیین شده است که در سال جاری، از 22 لغایت 28 آبان ماه را در بر می‌گیرد.

رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه با اعلام این خبر افزود: در سال جاری، برای گرامیداشت این مناسبت و تشویق فرهنگ کتاب و کتابخوانی، با همکاری تعدادی از انجمن‌های علمی دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی، و به ویژه با محوریت انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده است. از جمله این برنامه‌ها و اقدامات، فراهم شدن امکان خرید اینترنتی کتاب‌ها با تخفیف‌های جذاب و ویژه برای دانشجویان در ایام هفته کتاب است که توسط همکاران پرتلاش کتابخانه مرکزی هماهنگ شده است. با توجه به حمایت امور فرهنگی- اجتماعی دانشگاه، برای دانشجویان دانشگاه یزد، امکان سفارش خرید اینترنتی کتابهای چاپی از مؤسسه فرهنگی- هنری پاژیوان به نشانی qoqnoosp.com  با 35 درصد تخفیف و تا سقف خرید 300 هزار تومان، در بازه زمانی 24 آبان‌ماه لغایت 1 آذرماه 1400 فراهم شده است. 
دکتر عباس عسکری ندوشن همچنین با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند کتابهای الکترونیک مورد نیاز خود را از طاقچه با 50 درصد تخفیف و با کد تخفیف yazdlib در بازه 22 لغایت 28 آبان‌ماه 1400 خریداری نمایند، افزود: علاوه بر این کتابهای الکترونیک فیدیبو با 30 درصد تخفیف و با کد تخفیف (کد یکبار مصرف) yazdlib تا سقف خرید 35 هزار تومان از هم اکنون به مدت یکسال و تا آخر آبانماه 1401 عرضه خواهد شد.
وی همچنین از برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری دو کارگاه آموزشی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی خبرداد و افزود: کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات کتابخانه مرکزی توسط خانم صادقی در روز یکشنبه 23 آبانماه 1400 ساعت 18 برگزار خواهد شد. همچنین با همکاری دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه کارگاه آموزشی پایگاه اطلاعاتی ProQuest و مهارتهای جستجو در آن، ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیأت علمی  توسط خانم دکتر فرزین در روز چهارشنبه 26 آبان ماه 1400 ساعت 18 برگزار خواهد شد. 
دکتر عسکری ادامه داد: علاوه بر فعالیت های فوق، نشستی با همکاری انجمن علمی دانشجویی انسان‌شناسی دانشگاه یزد و نهاد کتابخانه های عمومی استان و کتابخانه مرکزی یزد، تحت عنوان همنشینی با یک نویسنده با حضور نویسنده توانا، آقای دکتر پاپلی یزدی برگزار خواهد شد. این نشست به صورت مجازی در بستر ادوبی کانکت و به صورت حضوری در محل سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی یزد واقع در بلوار بسیج در شامگاه سه‌شنبه 25 آبان ماه 1400 ساعت 18:30 برگزار خواهد شد. 
وی همچنین به تشریح نحوه برگزاری دو مسابقه جذاب به همین مناسبت پرداخت و گفت: این دو مسابقه به همراه اهدای جوایز ویژه به نفرات برتر، با همکاری امور فرهنگی- اجتماعی دانشگاه و انجمن علمی علم اطلاعات و دانش‌شناسی تدارک دیده شده که در طول هفته کتاب از تاریخ 22 تا 28 آبانماه اجرا خواهد شد. یکی از این رقابت‌ها، مسابقه معرفی کتاب از سوی خوانندگان است. در این مسابقه، خوانندگان می‌توانند تا حداکثر دو مورد از تأثیرگذارترین و یا مناسب‌ترین کتابهایی را که تا کنون مطالعه کرده اند، در قالب حداکثر 500 کلمه معرفی و دلایل متقاعد کننده‌ای ارائه نمایند که چرا آن را مناسب‌ترین  و تأثیرگذارترین کتاب یافته‌اند. مسابقه دیگری نیز به تدوین پادکست با موضوع «کتابت را با صدای خودت گوش کن»، اختصاص دارد و به پادکست‌های برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد.
رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه همچنین از هماهنگی‌های انجام شده برای دو برنامه بازدید از کتابخانه مرکزی یزد واقع در بلوار بسیج خبر داد و افزود: یک برنامه بازدید برای دانشجویان برنامه‌ریزی شده است که از سوی انجمن علمی علم اطلاعات و دانش شناسی در روز دوشنبه 24 آبان 1400 برگزار خواهد شد. همچنین امکان بازدید انفرادی برای کلیه کارکنان دانشگاه از بخش‌ها و امکانات کتابخانه مرکزی یزد در ساعات 16 لغایت 21 هر روز از هفته کتاب هماهنگ شده است. به گفته وی، بازدید از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی یزد به ویژه بخش کودک کتابخانه مرکزی یزد برای کلیه کارکنانی که فرزند خردسال دارند، احتمالا جذاب خواهد بود و دعوت می‌شود که حتی الامکان از این فرصت استفاده کنند. 
وی گفت: در طول هفته کتاب،  50 درصد تخفیف  به جریمه‌های کاربران کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد نیز تعلق خواهد گرفت.
دکتر عباس عسکری در پایان با گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، این ایام  را به طور ویژه به کلیه کتابداران کتابخانه‌ها، دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر کتاب، نویسندگان و خوانندگان کتابها تبریک گفت و از تلاش‌های آنان قدردانی کرد.
رئوس کلی برنامه هایی که برای ایام مختلف هفته کتاب و کتاب خوانی تدارک دیده شده است و زمان برگزاری آنها، به شرح زیر است:
1- تخفیف 40 درصد تا سقف 300 هزار تومان برای خرید اینترنتی کتابهای چاپی منتشر شده از سوی دانشگاه یزد و تخفیف 30 درصد تا سقف 300 هزار تومان برای خرید اینترنتی کتابهای چاپی منتشر شده غیر از دانشگاه یزد از کتابفروشی شهر کتاب
از تاریخ 24 آبان ماه لغایت 28 آبان‌ماه 1400
yazdbook.com 
2- تخفیف 35 درصد تا سقف 300 هزار تومان برای خرید اینترنتی کتابهای چاپی از موسسه فرهنگی هنری پاژیوان
از تاریخ 24 آبان ماه لغایت 1آذرماه 1400
http://www.qoqnoosp.com
3- تخفیف 30 درصد برای خرید کتابهای الکترونیک از فیدیبو با کد تخفیف (کد یکبار مصرف) yazdlib تا سقف خرید 35 هزار تومان
از هم اکنون به مدت یکسال و تا آخر آبانماه 1401
https://fidibo.com
4- تخفیف 30 درصد برای خرید کتابهای الکترونیک از طاقچه با کد تخفیف (کد یکبار مصرف) yazdlib1400
از 22 لغایت 28 آبان ماه 1400
https://taaghche.com

5- کارگاه آشنایی با خدمات کتابخانه مرکزی (مدرس: خانم صادقی کارشناس کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد)
یک شنبه 23 آبان 1400، ساعت 18:00
برنامه ادوبی کانکت:
http://meeting-2.yazd.ac.ir/rntbfjudsyti

6- هم‌نشینی با یک نویسنده  (با حضور آقای دکتر پاپلی یزدی)
سه شنبه 25 آبان ماه 1400 ساعت 18:30
حضوری: بلوار بسیج، کتابخانه مرکزی یزد، سالن اجتماعات،
مجازی: برنامه ادوبی کانکت:
http://meeting-2.yazd.ac.ir/rcta7uyfzr6u

7- کارگاه آموزشی پایگاه اطلاعاتی ProQuest و مهارتهای جستجو در آن-ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیأت علمی (مدرس: خانم دکتر فرزین)
چهارشنبه 26 آبان ماه 1400 ساعت 18:00 تا 20:00
برنامه ادوبی کانکت:
http://meeting-2.yazd.ac.ir/rn5md2mqqszr
8- برگزاری مسابقه معرفی کتاب از سوی خوانندگان، با موضوع «کتابت را به من هم معرفی کن» (در قالب 500 کلمه از تأثیرگذارترین کتاب های مطالعه شده توسط خوانندگان و دلایل آن)
از 22 لغایت 28 آبان ماه 1400
ارسال به  اکانت تعیین شده در واتساپ
9- برگزاری مسابقه تدوین پادکست: با موضوع کتابت را با صدای خودت گوش کن
از 22 لغایت 28 آبان ماه 1400
ارسال به  اکانت تعیین شده در واتساپ
10- تخفیف 50 درصدی جریمه های کاربران کتابخانه
از 22 لغایت 28 آبان ماه 1400
کتابخانه مرکزی
11- برنامه بازدید دانشجویان از کتابخانه مرکزی یزد (واقع در بلوار بسیج)
دوشنبه 24 آبان 1400
یزد، بلوار بسیج
12- بازدید کارکنان دانشگاه از بخش ها و امکانات کتابخانه مرکزی یزد (واقع در بلوار بسیج)
هر روزه (به صورت انفرادی) از 22 لغایت 28 آبان ماه 1400 ساعت 16 لغایت 21
یزد، بلوار بسیج

برای دریافت جزئیات بیشتر هر یک از برنامه ها به وب سایت کتابخانه مرکزی به نشانی https://library.yazd.ac.ir مراجعه شود.