دسترسی سریع
   بازدید : 1167
تاریخ انتشار : 24 آبان1400
پس از ادای احترام به قبور شهدای گمنام انجام شد:
ملاقات سرپرست دانشگاه یزد با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد
ملاقات سرپرست دانشگاه یزد با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد
سرپرست جدید دانشگاه یزد در آستانه آغاز به کار رسمی خود در این سمت، شامگاه یکشنبه 23 آبان ماه جاری پس از ادای احترام به قبور مطهر شهدای گمنام مدفون در میدان امیرچقماق یزد، به دیدار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد رفت.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد در این ملاقات که در محل دفتر وی انجام شد، با تبریک انتصاب دکتر عباس کلانتری خلیل آباد به عنوان سرپرست دانشگاه یزد، در سخنان کوتاهی به بیان اهمیّت و ضرورت تقویت سبک آموزش اسلامی در مدارس و دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: تدین، تفکر و تعقل باید در سبک آموزش ایرانی اسلامی تقویت شود.
آیت الله محمدرضا ناصری در این دیدار با اشاره به این‌که در نظام اسلامی، تربیت، رشد فکری و رشد عقلانی در جامعه اسلامی سه پایه بسیار مهم است، افزود: دشمن بخوبی این موضوع را فهمیده و تمام تهاجم خود را علیه همین محورها قرار داده است.
نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: هم دین، عقیده و اعتقاد، هم فکر و اندیشه و هم قدرت عقلانیت ما بر اساس این سه محور اساسی شکل می گیرد و جامعه باید به وسیله همین سه اصل پیشرفت و رشد کند و در صورتی که دشمن بتواند به آن ضربه وارد کند، قطعا ما را به تسلیم و سازش وادار می‌سازد.
امام جمعه یزد با تاکید بر این‌که این سه اصل را می توان تحت عناوین تدین، تفکر و تعقل خلاصه کرد، گفت: در قرآن کریم هم به این موضوع به صورت ویژه تاکید شده و به بندگانی که تفکر و تعقل را در امور زندگی خود دارند بشارت داده شده است.
وی با بیان این‌که دشمن نسبت به این سه موضوع آگاهی کاملی دارد افزود: انگلیسی ها از 100 سال قبل با ایجاد تغییر اساسی در سبک آموزشی ایران، هر سه موضوع تدین، تفکر و تعقل را از محصلان ما گرفتند و سطحی نگری در آموزش را به جای آن گذاشتند.
آیت‌الله ناصری با انتقاد از بی‌توجهی به تربیت دینی در برخی از مدارس و دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: خوشبختانه الان در برخی عرصه ها آموزشی و فرهنگی به این مسائل توجه شده و اقداماتی صورت گرفته که باید حتما تقویت شود.
امام جمعه یزد گفت: در صورتی که بخواهیم اقتصاد مقاومتی در جامعه محقق شود باید ابتدا تدین داشته باشیم تا با تعهد کار خود را انجام دهیم و پس از آن تفکر و تعقل داشته باشیم تا بتوانیم به وسیله آن بهترین راه را انتخاب کرده و با نوآوری زمینه رفع مشکلات و پیشرفت کشور را فراهم کنیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مسائلی که باید در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به جوانان انتقال داده شود، بحث خودباوری است، در صورتی که ما خودباوری را در بین فرزندانمان تقویت کنیم قطعا همه مشکلات برطرف می شود.
نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: هنوز آموزش ما به سبک درست نرسیده و باید تحولی گسترده در آن به وجود آید و این سه اصل اساسی را در تمام برنامه‌های خود بگنجاند.
وی همچنین بر ضرورت استفاده از نیروهای جوان، متعهد و نخبه در پست‌های کلیدی و اجرایی استان در راستای رفع نیازها و برون‌رفت از چالش‌ها و مسایل متعددی که جامعه با آن دست به گریبان است، تأکید کرد.
سرپرست دانشگاه یزد نیز در این دیدار با تبریک ولادت باسعادت امام حسن عسکری (ع) به تشریح رئوس و محورهای اصلی برنامه‌های خود در حوزه‌های مختلف فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و عمرانی پرداخت و گفت: امیدواریم با تحقق این برنامه‌ها، دانشگاه یزد جایگاه مناسبی را در طراز دارالعلم و دارالعباده یزد کسب کند.
دکتر عباس کلانتری با تأکید بر اولویت‌بخشی به اهداف فرهنگی در برنامه‌های خود، این رویکرد را بسیار متفاوت با برخی جوسازی‌های منفی رسانه‌ای و برخوردهای سخت و سلبی دانست و افزود: هدف ما از فعالیت‌های فرهنگی ایجاد فضایی بانشاط و مناسب برای ارتقای انگیزه‌ها و رشد خلاقیت‌ها در راستای پیشبرد اهداف علمی و پژوهشی و پرورش نخبگان کارآمد و متعهد است.
سرپرست دانشگاه یزد در ادامه سخنان خود، توجه به تحقیق و توسعه (R&D) در صنایع مادر استان را بسیار ضروری توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: دانشگاه یزد و دانشگاه های اقماری استان باید در این زمینه نقش اصلی و محوری داشته باشند. وی همچنین اهتمام ویژه درخصوص تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی و کاربردی شدن پایان نامه ها را از دیگر اولویت های مهم برنامه های خود برشمرد.
وی با تأکید بر این که توسعه استان یزد در گرو توسعه آموزش عالی این استان است، افزود: برای دستیابی به چشم‌انداز توسعه آموزش عالی در استان و تحقق اهداف آن، قطعا از دیدگاه‌های نخبگان، صاحب‌نظران و اقشار مؤمن و دلسوزی که دل در گرو رشد و آبادانی این مرز و بوم دارند، استفاده خواهم کرد.
دکتر کلانتری همچنین با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد تحوّل و جهشی بزرگ در عرصه آموزش عالی استان، اسناد بالادستی و رهنمودهای مقام معظم رهبری به ویژه بیانیه گام دوم انقلاب را به عنوان چراغ راه جامعه دانشگاهی استان در ایجاد این تحوّل و تربیت نیروهای جوان و متعهد برای اداره امور کشور دانست.