دسترسی سریع
   بازدید : 878
تاریخ انتشار : 26 آبان1400
با تقدیم هدایا و لوح‌های سپاس
کتاب
از کارکنان کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد تجلیل و قدردانی شد
به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار در نشستی با حضور معاونان پژوهش و فناوری و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد از خدمات کارکنان کتابخانه مرکزی دانشگاه با تقدیم هدایا و لوح سپاس، قدردانی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، در آغاز این مراسم، دکتر عباس عسکری ندوشن رییس کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک علمی این دانشگاه به ارایه گزارشی از وضعیت و عملکرد این مرکز پرداخت و گفت: مرکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه یزد به عنوان یک کتابخانه دانشگاهی در زمینه تأمین نیازهای اطلاعاتی مراجعین اعم از کتب لاتین و فارسی، پایان نامه‌های چاپی و منابع الکترونیکی نظیر کتب، نشریات، مقاله، پایان نامه و استانداردها و.. فعالیت می‌کند.
دکتر عسکری ندوشن با اشاره به تاریخچه توسعه کتابخانه دانشگاه یزد، اظهار داشت: کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد با در اختیار داشتن بیش از227000 نسخه کتاب فارسی و لاتین، دسترسی و اشتراک 40 پایگاه اطلاعاتی آنلاین، حدود 20 هزار نسخه کتاب الکترونیکی لاتین و بیش از  13 هزار پایان نامه دانشگاهی(ماحصل دستاوردهای علمی دانشگاه)، یکی از غنی‌ترین مجموعه کتابخانه‌های دانشگاهی استان در حوزه علوم پایه، فنی مهندسی، منابع طبیعی، علوم انسانی و هنر و معماری است.
وی با تاکید بر تداوم روند خدمات‌دهی این مرکز در دوران شیوع ویروس کرونا، بیان داشت: در سال 1399 با همه گیری ویروس کرونا و محدویت‌هایی که ایجاد شده بود، کتابخانه مرکزی دانشگاه یزد با تدوین به موقع پروتکل‌های لازم توانست تا حد امکان مانع ایجاد وفقه ‌در ارایه خدمات شود.
وی در تشریح گزارشی از آمار منابع موجود در کتابخانه به تفکیک کتابخانه‌ها تا آبان سال1400، گفت: در سال 99 تعداد 5 هزار نسخه کتاب اهدایی به مجموعه کتابخانه و 749 عنوان کتاب دیجیتال به پایگاه اطلاعات کتاب‌های الکترونیکی لاتین اضافه شده است.
ارایه گزارش عملکرد بخشهای مختلف کتابخانه مرکزی از نیمه دوم 1399 تا آبان 1400 با سرفصل‌های بخش ‌مخزن، امانت، پایان نامه‌ها، فهرست‌نویسی، سفارش‌ها، مرجع و اطلاع‌رسانی از دیگر محورهای سخنرانی رییس کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه یزد در این نشست بود.
در ادامه دکتر ولی درهمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با اشاره به جمله معروف خورخه لوئیس بورخس نویسنده، شاعر و ادیب معاصر آرژانتینی با عنوان "من همیشه تصور کرده‌ام که بهشت یک جور کتابخانه است"، بر اهمیت نقش کتاب در زندگی دانشجویان تاکید کرد و گفت: کتاب می‌تواند نگاه ما را در زندگی و تصمیم‌گیری‌ها تغییر دهد.
دکتر درهمی با بیان اینکه با کتابخوانی می‌توان گستره دید انسان‌ها و به خصوص دانشجویان را افزایش داد، خواستار افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه و دانشگاه یزد شد و گفت: دغدغه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد افزایش تعداد کتاب‌های مرجع در کتابخانه این دانشگاه بوده و باید بررسی شود که این منابع تا چه حد مطالبه دانشجویان و دانشگاهیان است.
وی افزود: با توجه به اینکه رویکرد کتاب و کتابخوانی در دنیا برای مدیریت بهتر زمان به سمت الکترونیک شدن رفته است، این مهم نیز باید مورد توجه کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه یزد قرار گیرد.
دکتر محمد فرشی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد نیز در این نشست با بیان اینکه کار در کتابخانه خوب و لذت بخش است، استقبال دانشجویان از برنامه‌های هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار را مناسب ارزیابی کرد و خواستار تداوم چنین برنامه‌هایی برای دانشجویان با همکاری کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک علمی این دانشگاه شد.
دکتر فرشی با تاکید بر اینکه اگر جامعه‌ای قرار است کتابخوان شود اولین جا دانشگاه است به راهکارهای مختلف آن در حوزه فرهنگی اشاره کرد و خواستار بررسی ارایه خدمات کتابخانه دانشگاه یزد به دوستداران کتاب در شهر یزد شد و گفت: باید علاقه‌مندان به کتاب در شهر بتوانند از منابع موجود در این کتابخانه به راحتی استفاده کنند.
وی استفاده از پتانسیل‌های موجود در دانشگاه یزد برای توسعه کتابخوانی را موثر عنوان کرد و افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد در صورت ارایه طرحی کارشناسی شده از سوی کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک علمی در این خصوص می‌تواند نیروی انسانی این طرح را از نیروهای دانشجویی خود در حوزه فرهنگی تامین کند.
ارایه اهم برنامه‌های هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار در دانشگاه یزد و تجلیل و قدرانی از زحمات کارکنان مجموعه کتابخانه و مرکز اسناد و مدارک علمی این دانشگاه از دیگر برنامه‌های این نشست بود.
24 آبان‌ماه در تقویم ایران به نام روز کتاب و کتاب خوانی نامگذاری شده و هدف از نامگذاری این روز تاکید هر چه بیشتر بر ارزش کتاب و نقش مطالعه بر سطح فرهنگ جوامع بوده است.