دسترسی سریع
   بازدید : 1028
تاریخ انتشار : 30 آبان1400
در نخستین بازدید میدانی:
سرپرست دانشگاه یزد بر توسعه فعالیت‌های پردیس فناوری و صنعتی تأکید کرد
سرپرست دانشگاه یزد بر ضرورت توسعه فعالیت‌های پردیس فناوری و صنعتی تأکید کرد
سرپرست دانشگاه یزد در نخستین بازدید میدانی خود از فضاهای علمی و آموزشی این دانشگاه روز پنجشنبه 27 آبان‌ماه جاری، به سراغ پردیس فناوری و صنعتی رفت و در دیدار با سرپرست این پردیس و مدیران شرکت‌های مستقر، بر ضرورت توسعه فعالیت‌های فناورانه و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس کلانتری با اشاره به نقش محوری تجاری‌سازی علوم، کاربردی شدن پایان‌نامه‌ها و تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه در برنامه‌های وی، بر لزوم توسعه پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه و ارتقای سطح فعالیت‌های آن تأکید کرد.
وی با بیان اینکه تولید علم زمانی اتفاق خواهد افتاد که فعالیت علمی منجر به حل یک مسأله یا معضل فرهنگی اجتماعی، اقتصادی یا صنعتی در جامعه شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه در ارتباط میان دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی با صنعت و جامعه، شکاف عمیقی دیده می‌شود که رسالت اصلی امروز ما باید تلاش در جهت از بین بردن این جدایی باشد.
سرپرست دانشگاه یزد در ادامه افزود: ضرورت دارد تا دانشگاه به نیازهای جامعه و صنعت توجه ویژه‌ای داشته باشد و در راستای ارتقای دانش و مهارت دانشجویان خود به گونه‌ای تلاش کند تا آنان برای ورود به بازار کار افرادی ماهر، کارآفرین و آشنا به معضلات جامعه و صنعت تربیت شوند.
دکتر کلانتری افزود: در این برهه از زمان، دانشگاه ها مسئولیت و رسالت سنگینی نیز در خصوص پشتیبانی از تولید و رفع موانع آن برعهده دارند و باید تحقیقات علمی و پژوهش‌های خود را در راستای رفع چالش‌ها و موانع تولید با شتاب بیشتری به پیش ببرند.
در این بازدید، سرپرست و مسوول راه‌اندازی پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه به ارایه گزارش مبسوطی از عملکرد و وضعیت پردیس فناوری و صنعتی پرداخت. دکتر احمدرضا فقیه خراسانی با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این پردیس، به پذیرش اولین شرکت‌های فناور دانشگاهی در سال1394 در دانشگاه یزد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چهار شرکت پیش رشد با اشتغالزایی 12نفر، یازده شرکت رشد با اشتغالزایی 45 نفر و هفده شرکت پسارشد با اشتغالزایی 85 نفر در زیر مجموعه پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد مشغول به فعالیت هستند.
وی با تاکید بر اهمیت حمایت‌های دانشگاه یزد در توسعه زیرساخت‌ها و حمایت مالی از این پردیس، بیان داشت: با تلاش‌های پردیس فناوری و صنعتی و دیگر مجموعه‌های مرتبط با این موضوع در دانشگاه یزد، در پی عقد موافقت نامه‌هایی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت‌های مالی از مراکز نوآوری و مرکز شتاب‌دهی فناوری اطلاعات دانشگاه یزد افزایش یافته است.
سرپرست و مسوول راه‌اندازی پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد با اشاره به بازسازی‌ ساختمان‌های فناوری1، فناوری2 و فناوری 3 و احداث ساختمان‌های خدمات فناوری و کارگاه‌های نوآورانه در این دانشگاه، به ایجاد پارک‌ صنعتی و فضای کار اشتراکی در دانشگاه یزد اشاره کرد و گفت: با وجود فضاهای فیزیکی مناسب در این پردیس هنوز شرکت‌هایی در صف پذیرش هستند که با مجوز هیات امنای دانشگاه یزد 25 هکتار از زمین‌های این دانشگاه برای واگذاری به شرکت‌های متقاضی در نظر گرفته شده است.
وی در پایان با بیان اینکه در برخی از استان‌های کشور ارتباط خوبی میان دانشگاه‌ها و پارک علم و فناوری وجود ندارد، خاطرنشان کرد: عدم ارتباط با پارک‌های علم و فناوری بیشتر به ضرر دانشگاه‌ها تمام خواهد شد. وی در عین حال، اذعان کرد: پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد با ارتباط و تعامل خوبی که با پارک علم و فناوری یزد دارد توانسته است، در این راستا تفاهم‌نامه‌هایی را در زمینه‌های مختلف منعقد کند.