دسترسی سریع
   بازدید : 166
تاریخ انتشار : 30 آبان1400
در کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد بحث شد:
بررسی چالش‌ها و فرصت‌های فضای کسب‌وکار در استان یزد
بررسی چالش‌ها و فرصت‌های فضای کسب‌وکار در استان یزد
هشتادمین نشست کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد با محوریت بررسی فضای کسب‌ وکار در استان، کسب وکارهای الکترونیک و استارتاپ‌ها به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست دکتر حبیب انصاری سامانی دبیرکانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد، به مرور مهم‌ترین مباحث کانون تفکر در رابطه با فضای کسب‌وکار در استان یزد پرداخت و در بحث مالیات به خلأهای قانونی و کمبود دانش صاحبان کسب ‌و کار نسبت به قوانین مالیاتی و در نتیجه عدم استفاده از مشوق‌های مالیاتی اشاره کرد. در حوزه بانکی و تأمین مالی تخصیص‌‌‌‌های نابجا و برخورد نامناسب بانک‌ها نسبت به وصول مطالبات را از دیگر مشکلات فضای کسب‌وکار عنوان کرد. وی از دیگر مشکلات این بخش را تحریم‌‌‌‌های بانکی و مشکلات ناشی از بازگشت ارز برشمرد. 

 دکتر مرتضی محمودی عضو هیات علمی دانشگاه امام جواد(ع)، عدم شفافیت را یکی از مشکلات عمده فضای کسب‌وکار استان مطرح کرد که باعث سردرگمی فعالان این حوزه شده است. وی با اشاره به مشکلات موجود در بحث صدور مجوزها گفت: در این زمینه ما شاهد تناقض در زمینه صدور یا عدم صدور مجوز هستیم از یک‌ طرف با محدودیت‌های موجود در بخش زیست ‌محیطی، آب و ... و از طرف دیگر به تأکید بر توسعه صنعتی و صدور مجوز روبرو هستیم.

 به گفته وی، با وجود مراکز رشد و پارک علم فناوری هنوز ارتباط مؤثری با حوزه صنعت و کشاورزی شکل نگرفته و فضای اقتصاد دانش بنیان در استان یزد هنوز گلخانه‌ای است.

دکتر محمدرضا مشاهیری رییس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری اتاق بازرگانی یزد، مشکلات حوزه کسب‌وکار را در دو بخش خرد و کلان طبقه بندی کرد. وی در حوزه مشکلات عمومی به قوانین مخل کسب‌وکار و لزوم تعدیل آن‌ها اشاره کرد و گفت: بهبود فضای کسب‌وکار نیاز به یک راهبرد اساسی دارد که با ایجاد پنجره واحد برای تسهیل فرآیند کسب‌وکارها می‌‌‌‌توان این مشکل را حل کرد. 

به گفته وی، با وجود اینکه ده سال از تصویب قانون بهبود فضای کسب‌وکار می‌گذرد ولی این قانون هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. 

وی در حوزه مشکلات خرد نیز به نهادهای تصمیم‌ساز در سطح استان پرداخت و به عدم اجرای مصوبات شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت اشاره کرد. به گفته دکتر مشاهیری، بیش از 60 درصد مصوبات این شورا هنوز اجرایی نشده است.

در ادامه سید علی‌اکبر کلانتر رییس خانه صنعت، معدن و تجارت، گفت: توسعه نیازمند استراتژی و یک برنامه‌ریزی دقیق در کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت است.

وی به تشریح مشکلات حوزه صنعت پرداخت و گفت: به دلیل عدم وجود استراتژی توسعه صنعتی سالانه شاهد صدور تعداد زیادی مجوز هستیم که از این تعداد فقط ده تا پانزده درصد به بهره‌برداری می‌رسد. 

وی مشکل دیگر بخش صنعت را مربوط به عدم تدوین سند آمایش صنعتی دانست در همین زمینه به قانون ممنوعیت برداشت آب مصوب سال 1348در دشت یزد- اردکان اشاره کرد و گفت: با وجود قانون مذکورتمام صنایع آبخواه در این منطقه تأسیس شدند. 

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت، نرخ بالای بهره بانکی را دیگر مشکل حوزه صنعت برشمرد و این عرصه را به دلیل وجود مشکلات متعدد یک حوزه پر ریسک برای سرمایه‌گذاری عنوان کرد. 

دکتر سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد، در خصوص ضرورت اصلاح حوزه کسب‌وکار، گفت: پیشرفت‌های اقتصادی از قدم‌های کوچک برنمی‌آید بلکه نیازمند گام‌‌‌‌های بلند و اساسی است. بنابراین بهبود فضای کسب‌وکار در گرو پیوند این بخش با رویه‌های کلانی چون نظام قضایی است. بنا بر اظهار نظر رییس دبیر خانه کانون‌‌‌‌های تفکر هرچند مشکلات عمده اقتصادی ایران نیاز به اصلاحات ساختاری دارد اما کانون‌های تفکر در سطح تصمیمات استانی می‌‌‌‌تواند مؤثر باشد.

ساده سازی فرآیندها و مقررات زدایی، نیاز توسعه صنعتی 

سید محمدحسین متقی نماینده گروه لیدخبر، تجربه کشورهای موفقی نظیر سنگاپور در چابک سازی دولت را بیانگر این نکته دانست که تورم مقررات، مانعی برای توسعه رشد و کارآفرینی آن‌ها بوده است، لذا در گام‌های نخست توسعه اقتصادی، به حذف قوانین اضافی و تجمیع مجوزهای کسب‌وکار پرداخته‌اند. به گفته وی مقررات‌زدایی اهمیت به‌سزایی در تسهیل فضای تولید و تجارت در کشور دارد و بیان می‌کند که در حال حاضر بیش از تولید قانون و مقررات جدید، نیازمند کم کردن بار مقرراتی، ایجاد و ساده‌سازی فرآیندها، در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار هستیم.

دکتر مهدی حاج امینی عضو هیات علمی بخش علوم اقتصادی دانشگاه یزد، مهم‌ترین مشکل اقتصاد ایران را سیاست‌زدگی عنوان کرد. به گفته وی، هنگامی‌که تصمیمات کلان با دیدی سیاسی و ایدئولوژیک گرفته می‌شود نمی‌توان شاهد انجام اصلاحات بود. او در ادامه از نقش مثبت تعامل و رقابت در سطح جهانی سخن به میان آورد و سیاست‌زدایی از اقتصاد و تعامل سازنده با دنیا را لازمه اصلاح ساختار اقتصادی برشمرد. 

دکتر داریوش فرید دانشیار، دانشکده اقتصاد، مدیریت و حسابداری دانشگاه یزد، ضمن تأکید بر نقش نیروی انسانی در توسعه جوامع از جایگاه نظام آموزشی در بهبود فضای کسب‌وکار سخن به میان آورد. وی به هدفمند نبودن آموزش عالی در ایران و ضعف این حوزه در تربیت نیروی انسانی ماهر اشاره کرد و لزوم تغییر نگرش

 در این حوزه را یک ضرورت دانست.


مهم‌ترین محورهای مطرح ‌شده در این نشست:

• لزوم ایجاد پنجره واحد برای تسهیل فرآیند کسب‌وکارها.

• تأکید بر اهمیت اصلاح ساختاری و پیوند آن با رویه‌های کلان.

• لزوم آموزش‌‌‌‌ نیروی متخصص و ماهرو اصلاح نظام آموزشی.

• تأکید بر اهمیت مقررات زدایی برای تسهیل فضای کسب وکار.

• تأکید بر شفافیت و سیاست‌زدایی از عرصه اقتصاد.


در این نشست، دکتر رضا تقی‌زاده، دکترغلامحسین مرادی از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، فاطمه نیکجو نماینده اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یزد، محسن بهجت کارشناس صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی یزد، مهدی حجازی رییس گروه آمایش سرزمین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد و کاظم پورطاهری کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.