دسترسی سریع
   بازدید : 802
تاریخ انتشار : 1 آذر1400
عضو هیات علمی دانشگاه یزد خبر داد:
تلاش محققان دانشگاه یزد برای طراحی و تولید لباس‌های الکترونیک و جاذب انرژی
تلاش محققان دانشگاه یزد برای طراحی و تولید لباس‌های الکترونیک و جاذب انرژی
محققان دانشگاه یزد در صددند تا با استفاده از فناوری‌های جدید، اقدام به طراحی و تولید منسوجات پیشرفته الکترونیک و جاذب انرژی کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، دکتر مهدی حسن‌زاده استادیار دانشکده مهندسی نساجی این دانشگاه و از سرآمدان علمی ایران، با اعلام این خبر به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات نوآورانه محققان نساجی در دانشگاه یزد پرداخت و گفت: عمده فعالیت‌های پژوهشی ما در دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد در زمینه منسوجات پیشرفته و نانو فناوری منعطف بوده تا بتوان منسوجاتی با خواص و ویژگی های منحصر به فرد ارایه داد.
دکتر حسن‌زاده با توجه به مقالات علمی چاپ شده، نمونه‌های نیمه صنعتی و طرح‌های صنعتی که از سوی دانشجویان و محققان کشور در زمینه منسوجات پیشرفته و نانو فناوری کار شده است، گفت: فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه در کشور صورت گرفته و نمونه‌هایی همچون فوق آب‌گریزی و ضد لک و گل و لای در قالب پوشاک کاربردی در حال صنعتی شدن است.
وی با بیان اینکه در سایر حوزه‌های تخصصی نظیر متعادل‌کنندگی دما فعالیت‌هایی در دست اقدام است، اذعان داشت: در تلاشیم تا به سمتی حرکت کنیم که بتوان این منسوجات و تکنولوژی‌های جدید را به سمت نمونه‌های صنعتی هدایت کنیم.
به گفته وی، در حال حاضر لباس‌هایی بر پایه فناوری منسوجات الکترونیک در دست طراحی و تولید است که با ایجاد مدارهای انعطاف‌پذیر، از ویژگی‌های الکترونیک برخوردار خواهد بود. همچنین لباس‌هایی در حال تولید هستند که قابلیت جذب و ذخیره انرژی را دارند و به طور مثال از حرارت بدن انسان می‌تواند انرژی لازم را برای تولید و ذخیره‌‌سازی انرژی الکترونیکی به همراه بیاورد.
وی با تاکید بر اینکه حوزه منسوجات پیشرفته و نانو فناوری، حوزه وسیعی است، ابراز امیدواری کرد: با حمایت‌های دانشگاه یزد و حضور دانشجویان مستعد امیدست هرچه زودتر در این پروژه‌ها به سمت صنعتی شدن برویم.