دسترسی سریع
   بازدید : 1326
تاریخ انتشار : 1 آذر1400
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی
تشکیل مراکز رشد و نوآوری گردشگری در دانشگاه یزد یک ضرورت استانی است
تشکیل مراکز رشد و نوآوری گردشگری در دانشگاه یزد یک ضرورت ملّی و استانی است
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی عصر روز گذشته با حضور در رویداد ارایه نیازهای فناورانه صنعت گردشگری استان که در دانشگاه یزد برگزارشد، بر ضرورت تشکیل مراکز رشد و نوآوری گردشگری در دانشگاه یزد به عنوان یک نیاز مهم و اساسی در سطح کشور و استان تأکید کرد.

دکتر محمدصالح جوکار صنعت گردشگری را صنعتی پررونق در عصر حاضر توصیف کرد و افزود: شهر یزد که تمدن آن بر مبنای علمی با ایجاد کاریز و تمدن نوین در دل کویر با تلاش، خلاقیت و حرکت نوآورانه مردمان خود به صورتی پایدار شکل گرفته است، قابلیت‌های فراوانی برای توسعه صنعت گردشگری دارد.
وی گفت: ما امروز وارثان این سرزمین و تمدن هستیم و باید آینده درخشانی را علی‌رغم محدودیت‌ها و کاستی‌هایی که وجود دارد برای آن رقم بزنیم. وی همچنین جوانان و نخبگان کشور را  طلایه‌داران این حرکت عظیم توصیف کرد و افزود: امروز باید با همان میراثی که از گذشته داریم صنعت گردشگری را در استان ایجاد کرده و از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و تمدنی یزد برای توسعه این صنعت استفاده کنیم.
وی با اشاره به رشد صنعت گردشگری در دنیا، این صنعت را در ایران نوپا توصیف کرد و گفت: صنعت گردشگری از زمانی آغاز می‌شودکه فرد عزم سفر می‌کند و کلیه خدمات به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن ارایه می‌شود که بیشترین درآمد حوزه گردشگری کشور در بخش مستقیم نظیر حمل و نقل و هتلداری است.
رییس مجمع نمایندگان استان یزد با توجه به سند آمایش استان، آینده صنعت گردشکری در یزد را روشن و وسیع پیش‌بینی کرد و گفت: در سال 2024 در حدود 25 درصد مشاغل در سطح کشور و استان باید در حوزه صنعت گردشگری باشد.
وی با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری قطعا در آینده دنیا نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت، خاطرنشان کرد: اکنون وظیفه ماست که با نگاهی نو به این صنعت، از حالت واکنشی خارج شویم و در مسیر خلاقیت و نوآوری حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان و فناورانه در این زمینه می‌توانند مددکار کشور و کسانی باشد که در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: انتظاری که از مرکز نوآوری گردشگری می‌رود بررسی مسایل، مشکلات و ارایه راه‌حل‌ها در چالش‌های صنعت گردشگری استان است.
به گفته نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، استان یزد این توانمندی و قابلیت را دارد که در صنعت گردشگری حرف اول را در کشور بزند و مهمترین رکن آن منابع انسانی و سرمایه‌های اجتماعی موجود در استان است.
وی در پایان صحبت‌های خود از سرپرست دانشگاه یزد خواست تا نگاهش را به سمت شرکت‌های‌ فناور و دانش‌بنیان متمرکز کرده و با فاصله‌گرفتن از سیستم آموزشی سنتی، بیشتر به آموزش فعالیت‌های کسب وکار بپردازد تا دانش‌آموختگان بتوانندکارآفرین شوند.
سرپرست دانشگاه یزد نیز در جمع شرکت‌کنندگان این رویداد، با اشاره به نیازمندی کشور به ایده‌های نوآورانه، گفت: دانشگاه یزد با جدّیت از تشکل‌ها و شرکت‌های فناور و زایشی حمایت می‌کند.
دکتر عباس کلانتری خلیل‌آباد با بیان اینکه استان یزد با برخورداری از جاذبه‌های ویژه فرهنگی و تاریخی در کنار استان‌های اصفهان و شیراز، مثلث طلایی گردشگری را در مرکز کشور شکل داده‌اند، اظهار داشت: صنعت گردشگری با به‌کارگیری دانش‌آموختگان دانشگاهی و تامین درآمد برای حوزه‌های مختلف، قطعاً در اقتصاد استان تاثیرگذار است.
دکتر کلانتری خلیل‌آباد با اشاره به این‌که صنعت گردشگری در دوران شیوع ویروس کرونا با مشکلات و زیان‌های فراوانی روبه‌رو شده است، خاطرنشان کرد: استفاده از شیوه‌های سنتی در صنعت گردشگری استان یزد دیگر جوابگوی نیازهای فراوان این صنعت نیست و ضرورت دارد تا با بهره‌مندی از ایده‌های نوآورانه دانشجویان، اعضای هیات علمی، صاحب نظران و فعالان این حوزه، مشکلات این صنعت را برطرف کرد.
وی با تأکید بر ضرورت ایجاد و توسعه مراکز نوآوری به‌منظور خلق ایده‌ها و راهکارهای مؤثر برای رفع مشکلات کشور، شکل‌گیری تشکل‌ها و شرکت‌های فناور و زایشی را نیز اتفاق مبارکی دانست که می‌تواند ارتباط میان صنعت و دانشگاه را تقویت کند.
سرپرست دانشگاه یزد در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به اقدامات بسیار خوبی که در حوزه آموزش مدیریت گردشگری در این دانشگاه انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: هرچند دانشگاه یزد در این حوزه بسیار موفق عمل کرده و در آینده‌ای نه‌چندان دور، مقطع دکترای مدیریت گردشگری را نیز راه‌اندازی خواهد کرد، اما باید توجه داشته باشیم که رسالت اصلی دانشگاه منحصراً آموزشی نیست، بلکه حرکت به سوی اهداف دانشگاه‌های نسل چهارم، کارآفرین و مسئولیت‌پذیر در قبال نیازهای جامعه، باید در اولویت برنامه‌‌ریزی‌ها قرار بگیرد.
در ادامه این رویداد، دکتر علی دلشاد بیانگذار و مجری طرح راه‌اندازی مرکز نوآوری گردشگری سپند آریا در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد، به تشریح روند شکل‌گیری خلق ایده تا تاسیس این مرکز پرداخت وگفت: در ابتدا با انعقاد تفاهم نامه‌ای میان دانشگاه یزد و خانه گردشگری، مدرسه پاییزی گردشگری در دانشگاه یزد ایجاد شد و خروجی آن مدرسه هتلداری بود که ضمن ارایه آموزش‌های لازم، عمده نیروی انسانی صنعت گردشگری را تامین می‌کرد.
دکتر دلشاد در سخنان خود به تشریح نقش مراکز نوآوری گردشگری پرداخت و آن را یک مرکز تسهیل‌گر برای ارایه خدمات در زمینه به کارگیری نوآوری در صنعت گردشگری معرفی کرد. وی افزود: در حقیقت این مراکز با ارایه راه‌حل‌ها و مشاوره‌های نوآورانه به ایجاد، توسعه، بلوغ و پشتیبانی از فعالیت‌های کسب و کارها و سایر ذینفعان توسعه گردشگری اعم از دولت، جامعه محلی و گردشگران پرداخته و با توجه به ویژگی‌های فعالیت یا صنعت گردشگری به خلق ارزش‌ گردشگری به ویژه با تاکید بر جنبه های مشارکتی و هم‌افزای آن یاری می‌رسانند.
وی هدف از فعالیت‌ها انجام شده در مرکز نوآوری گردشگری را تحریک نوآوری و کارآفرینی در گردشگری عنوان کرد که با توسعه مشارکت‌های جدید از طریق خلق و توسعه طرح‌ها و شبکه سازی میان تمامی ذینفعان شامل بخش خصوصی، بخش عمومی، جامعه محلی و دانشگاه چه در سطح ملی و چه در سطح بین‌المللی است.
نداشتن تسلط کافی مدیر تورآژانس بر روی مسیرهای گردشگری کشور، نبود تنوع کافی در بسته‌های تور ورودی به ایران به اصرار و تک فروشی بسته تور کلاسیک و ضعف در فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات از محورهای سخنرانی حسین دهقان منشادی راهبر تخصصی رویداد ارایه نیازهای فناورانه صنعت گردشگری استان یزد در این برنامه بود.
در ادامه این رویداد نیز سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، صنعت گردشگری را راهکاری برای نجات استان دانست و گفت: استان یزد بیشترین تعداد موافقت اصولی در حوزه گردشگری کشور را داشته و این یعنی بیشترین سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری کشور در این استان بوده است.
فاطمی هدف فعالیت‌های نوآورانه در صنعت گردشگری استان را پیدا کردن مزیت‌های رقابتی و استفاده از آن عنوان کرد و لازمه آن را شناخت کامل از سطح و قابلیت‌های فناورانه در بنگاه، شهر، سازمان و دولت  دانست.
وی با ابراز خرسندی از ایجاد پیوند میان صنعت گردشگری و دانشگاه یزد، فعالیت‌های دانشگاهی را برای بدنه این صنعت موثر دانست و گفت: صنعت گردشگری تکنولوژی محور بوده و لازمه آن پذیرش تکنولوژی‌های جدید در این صنعت است.
سپس سیدرضا بهادری دیگر راهبر تخصصی این رویداد به بررسی مسایل و مشکلات زیرساختی، کالبدی و محیطی در بومگردی‌ها پرداخت و چالش‌های زیرساختی اقامتگاه‌های بومگردی را در سه بخش استفاده از منابع انرژی ناپایدار و تجدیدناپذیر، دفع غیر استاندارد مواد زاید و بحران آب و آبرسانی تشریح کرد.
در پایان نیز تفاهم نامه‌های همکاری میان مرکز نوآوری گردشگری سپند آریا با ذینفعان صنعت گردشگری شامل جامعه هتلداران کویر یزد، مجتمع خلیج فارس یزد، انجمن گردشگری خوراک و نوشیدنی دونار ومدیریت سامانه خبره 24 در راستای رفع نیازهای فناورانه این صنعت منعقد شد.