دسترسی سریع
   بازدید : 329
تاریخ انتشار : 3 آذر1400
در کانون تفکر آب دانشگاه یزد مطرح شد:
شیرین‌سازی و انتقال آب از دریا به ‌جای انتقال بین‌حوضه‌ای آب در استان
شیرین‌سازی و انتقال آب از دریا به ‌جای انتقال بین‌حوضه‌ای آب در استان
نود و نهمین نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد با موضوع شیرین سازی و انتقال آب شور به‌صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست دکتر حسین ملکی‌نژاد دبیر کانون تفکر آب دانشگاه یزد با اشاره به ریسک بالا، چالش‌ها و تنش‌های موجود در بحث انتقال آب بین حوضه‌ای، شیرین سازی و انتقال آب  از دریا را به عنوان یک جایگزین معرفی کرد. 

به گفته دکتر ملکی‌نژاد، روزانه صد و بیست میلیون متر مکعب آب دریا در حال شیرین‌سازی است. وی با توجه به مصرف سرانه بالای آب در ایران نسبت به میانگین جهانی بر لزوم بهسازی تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در بخش مدیریت مصرف آب تأکید کرد. 

سپس سید محمد عرب ایده‌پرداز اندیشکده TRIZ و مشاور هلدینگ سوین به ارایه توضیحاتی پیرامون اقدامات کلی و اهمیت فعالیت این اندیشکده پرداخت و با اشاره به مناقشات آبی موجود پیشنهاد برگزاری ایده‌شو آب در سطح استان را مطرح کرد. 

وی مهم‌ترین موضوعات این ایده‌شو را در چهار محور استفاده از صنایع جایگزین به جای کشاورزی، سوء مدیریت مسوولان استان، اصلاح الگوی مصرف آب مردم اصفهان و یزد و اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در آبیاری کشاورزی بیان کرد. وی همچنین دو چالش عمده در بخش آب را سوء مدیریت و عدم اطلاع رسانی عنوان کرد. 

دکتر سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد با اشاره به تنش‌های روبه افزایش میان استان‌های یزد و اصفهان، فضای ملتهب موجود را نیازمند یک رویکرد منسجم بلندمدت دانست. 

دکتر عطار با اشاره با پیشنهاد برگزاری ایده‌شو آب از سوی اندیشکده TRIZ، گفت: کانون تفکر آب دانشگاه یزد در دو بخش اولویت‌بندی محورهای مهم و داوری ایده‌ها می‌تواند به برگزاری ایده شو آب کمک کند.

وی همچنین با نقد رویکرد تقابلی حل مشکلات موجود را درگرو همکاری و تفاهم و مهم‌تر از همه شفافیت دانست و بر لزوم پرهیز از هر گونه تنش و رویکرد تقابل محور تاکید کرد.

دکتر محمدرضا رضایی‌نژاد مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان کویر یزد به تشریح فعالیت‌های گروه تعاونی پیشگامان در بحث انتقال آب از دریای عمان پرداخت. وی گفت: تعاونی پیشگامان برای حل مشکل کم‌آبی استان یزد اقدام به تشکیل یک شرکت در قالب یک تعاونی فرااستانی با برآورد سرمایه تقریبی 88 هزار میلیارد تومان کرده است. 

وی تعاونی پیشگامان را متعهد به شیرین کردن آب دانست و در مقابل وظیفه انتقال و مدیریت آن را بر عهده حاکمیت دانست. مدیرعامل پیشگامان اظهار داشت: الگوی شیرین‌سازی و انتقال مرحله به مرحله در دستور کار پیشگامان قرار دارد.

 به گفته وی، در این طرح ابتدا به صورت پایلوت پانصد و سپس سی هزار متر مکعب در روز شیرین‌سازی انجام می‌شود و در صورت موفقیت با درآمد حاصل از آن فازهای بعدی طرح به طور کامل به مرحله اجرا درخواهد آمد.

وی در پاسخ به سؤال دکتر ملکی‌نژاد نسبت به چالش‌های زیست محیطی و هزینه طرح گفت: در بخش هزینه بیست و پنج درصد هزینه مربوط به شیرین‌سازی و هفتاد و پنج درصد مربوط به انتقال است که این هزینه از طریق مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم تأمین می‌شود.

 رضایی‌نژاد در رابطه با چالش زیست‌محیطی طرح با اشاره به اخذ مجوزهای مربوطه، اظهار داشت: پساب حاصل از شیرین‌سازی در عمق یک کیلومتری دریا تخلیه می‌شود. 

وی در خصوص استفاده از تجربه کشورهای همسایه، گفت: مشاور تعاونی پیشگامان در این پروژه تجربه شیرین‌سازی آب در کشور امارت و عربستان را نیز داشته است. 

دکتر نصرت‌الله امانیان عضو هیأت علمی دانشگاه یزد به تجربه کشورهایی نظیر امارات و عربستان و استفاده از تجربه آن‌ها اشاره کرد و در ادامه از برداشت آب چاه در نزدیکی سواحل و نفوذ آب شور به سفره‌های آب زیرزمینی این مناطق سؤال کرد.

در ادامه حسن بلندیان مدیرعامل اندیشکده صفا، به اهمیت موضوع پدافند غیرعامل پرداخت و از چالش-های امنیتی طرح انتقال آب از دریا سوال کرد.

دکتر آرش دالوند عضو هیات‌علمی گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد در رابطه با چگونگی تخصیص آب به استان یزد و حوضه‌های مجاور به طرح پرسش پرداخت.

دکتر سیدمحمدجواد میرخلیلی مدیر پژوهش صدا و سیما یزد نیز ضمن اشاره به قیمت بالای آب حاصل از شیرین‌سازی، به طرح سوال پیرامون نحوه قیمت‌گذاری آب پرداخت. 

مهم‌ترین محورهای مطرح‌شده در این نشست:

●      تأکید بر اهمیت رویکرد تفاهم‌محور به‌جای رویکرد تقابلی در حل تنش‌های موجود.

●      تأکید بر بهینه‌سازی الگوی مصرف آب شرب و کشاورزی در استان یزد و اصفهان.

●      لزوم شیرین‌سازی و انتقال آب از دریا به ‌جای انتقال بین‌حوضه‌ای آب. 


در این نشست، دکتر وهاب امیری، دکتر علی جعفری، دکتر محمدحسین معماریان، دکتر کاظم کمالی علی‌آباد و دکتر کمال امیدوار از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، محمدعلی فهیمی نماینده شرکت آب منطقه‌ای یزد، امیر شریف‌یزدی مدیر مرکز پژوهش‌های خورشیدی یزد، دکتر محمدرضا مطلبی‌زاده عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی یزد، لیلا بنیاد دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی دانشگاه یزد، دکتر علی‌اصغر سمسار‌یزدی مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور تمدن کاریزی، دکتر احمد فتاحی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه اردکان، دکتر رضا باقری فهرجی معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و کاظم پورطاهری کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.