دسترسی سریع
   بازدید : 607
تاریخ انتشار : 6 آذر1400
محقق دانشگاه هامبورگ آلمان در کانون سلامت اجتماعی دانشگاه یزد گفت:
پدیدارشناسی خشونت وابسته به درک ما از دیگران است
پدیدارشناسی خشونت وابسته به درک ما از دیگران است
هفتاد و سومین نشست کانون سلامت اجتماعی دانشگاه یزد با محوریت بررسی راهکارهای کاهش خشونت و خشونت، هویت و دیگر بودگی دیگری به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست دکتر سید رضا جوادیان دبیر کانون تفکر سلامت اجتماعی دانشگاه یزد به طرح بحث پیرامون چگونگی مدیریت و کنترل خشم پرداخت. وی با اشاره به آسیب‌های رفتار خشونت‌بار برای فرد قربانی و افرادی که در آن موقعیت قرار دارند از لزوم آموزش مهارت‌های کنترل خشم به ‌ویژه برای کودکان و نوجوانان، همچنین نقش پر رنگ نظام آموزشی در این حوزه سخن به میان آورد.  

دکتر مجتبی ملک افضلی عضو هیات علمی بخش حقوق دانشگاه یزد با تأکید بر مطالعات صورت گرفته در حوزه جرم‌شناسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی پیرامون پدیده خشونت، دانش موجود در این زمینه را مطلوب ارزیابی کرد. 

عضو هیات علمی دانشگاه یزد بر ضرورت بومی‌سازی و استفاده از دانش موجود بشری برای ارایه راهکارهای مناسب جهت کاهش خشونت و مدیریت آن در استان یزد تأکید کرد.

دکتر سعید عطار رییس دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد در بیان راهکارهای و ریشه‌های خشونت سه سطح فردی، میانی و کلان را از یکدیگر تفکیک کرد. به گفته وی، در سطح فردی می‌توان از تکنیک‌های آموزشی و در سطح میانی از مکانیزم‌های موجود در محیط پیرامون برای مهار خشم استفاده کرد. 

دکتر عطار، همچنین در سطح کلان به ساز و کارهای کلان بر سیاست و اقتصاد برای کاهش خشونت اشاره کرد و از میل طبیعی انسان به تصاحب و بروز خشونت سخن به میان آورد و ظهور تمدن و نهادهای آن را زمینه‌ای برای مهار میل خشونت عنوان کرد.  

تقدیس خشونت

در ادامه دکتر محمدعلی صادقی‌پور معاون امور فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی استان یزد، تقدیس خشونت را مورد بررسی قرار داد و گفت: میزان خشونت در سال‌های گذشته روبه افزایش بوده است و در شهر یزد نیز شاهد بروز چنین خشونت‌هایی نیز هستیم. 

وی تلقی جامعه از برخی خشونت‌ها را نه‌تنها منفی ندانست بلکه این نوع خشونت‌ها را دارای بار مثبت عنوان کرد. دکتر صادقی‌پور در بحث مدیریت یا تنظیم هیجان دلیل بروز خشونت را غیریت سازی عنوان کرد که در این موقعیت فرد دیگران را در مقابل خود می‌بیند بنابراین حس خشونت در او شکل می‌گیرد.

شکوه نیک نظر مدیر موسسه افق روشن فردا، با بیان پیچیدگی‌های جوامع امروزی اظهار داشت: سبک و نوع زندگی کنونی بسیار متفاوت با گذشته است. 

وی با اشاره به سطح پایین مطالعه، والدین کنترل‌گر و نیاز به قدرت بالا در جامعه ایران فعالیت در حوزه کنترل خشونت را با دشواری همراه دانست و از انفعال نیروهای متخصص سخن گفت.

دکتر سمانه اسعدی عضو هیأت علمی بخش روانشناسی و مشاوره دانشگاه یزد با تأکید بر اهمیت خشونت و پرخاشگری و در اولویت قرار گرفتن آن برای شهر یزد، گفت: برای ارایه راهکار کنترل خشونت ابتدا نیاز است که ابعاد این پدیده در یزد به درستی تبیین و بررسی شود.

 به گفته وی، هرچند مباحث مطرح شده پیرامون بنیان‌های نظری خشونت و مرور ادبیات کلی در این حوزه کافی است اما این پدیده و ابعاد آن در استان یزد به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته و ارایه راهکارهای کنترل خشونت در استان یزد وابسته به بررسی ابعاد هر چه بیشتر این موضوع است.

خشونت و مفهوم دیگری

در ادامه دکتر ایرج اسماعیل‌پور قوچانی محقق دانشگاه هامبورگ آلمان، با طرح مفهوم پدیدارشناسی چهره به تبیین رابطه چهره با خشونت پرداخت و مفهوم خشونت را وابسته به مفهوم دیگری عنوان کرد.

دکتر اسماعیل‌پور گفت: پدیدارشناسی خشونت وابسته به درک ما از دیگری است.  وی در تشریح و تبیین مفهوم دیگری از زاویه سنت پدیدارشناسی به جایگاه این مفهوم نزد لویناس و اصالت دیگری تأکید می-کند. دیگری برای لویناس نه یک خودِ تعمیم یافته است، نه یک شیءِ در دست. دیگری غیریت مطلق است و از این رو نامتناهی است. بنابراین لویناس با محور قرار دادن مبحث دیگری و طرح مفاهیمی از قبیل چهره، وجود شخص را متکی به وجود و چهره دیگری می‌داند.

به گفته وی، چهره واجد یک نوع معرفت است که برای لویناس در اولویت قرار دارد بر این اساس ما در چهره‌ دیگری مسوولیت بی‌نهایت خود را درمی‌یابیم. در واقع مسوولیت همه کارهای دیگری با ماست و از آن رو که این مسوولیت نامتناهی است، همواره احساس تقصیر می‌کنیم. بنابراین ما در برابر دیگری مسوولیتی نامحدود داریم.

 به عقیده‌ وی، خشونت متکی است به تقلیل دیگری به طور مثال در تعرض جنسی ما با تقلیل فرد مقابل به بدن او مواجه هستیم.

این محقق دانشگاه هامبورگ آلمان افزود: چهره هم عریان است و هم فقیر، یعنی نوعی فقر ذاتی در چهره وجود دارد و آدمی همواره در حال کوشش برای مخفی کردن این فقر با « ادا » است و از طرفی دیگر همین رویارویی با چهره، انسان را از خشونت منع می‌کند یعنی ما خواسته یا ناخواسته، دیگری را لحاظ می‌کنیم و به او احترام می‌گذاریم. 

مهم‌ترین محورهای مطرح ‌شده در این نشست:

•      تأکید بر اهمیت هویت در بررسی خشونت.

•      تأکید بر ضرورت بررسی خشونت در استان یزد.

•      تأکید بر اهمیت آموزش در کنترل و مهار خشم.

•      ضرورت بومی سازی مطالعات در حوزه خشونت.


در این نشست دکتر نسرین بابائیان، دکتر ملیحه علی‌مندگاری، دکتر محمد ترکاشوند، دکتر سید محسن موسوی و دکتر فهیمه دهقانی از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، دکتر کاظم شاملو رییس خبرگزاری ایرنا، دکتر بهاره کرمی پژوهشگر حوزه آسیب‌های اجتماعی و کاظم پورطاهری کارشناس پژوهشی دبیرخانه کانون‌های تفکر دانشگاه یزد نیز حضور داشتند.