دسترسی سریع
   بازدید : 434
تاریخ انتشار : 23 اردیبهشت1401
در دانشگاه یزد برگزار شد
جلسه یارانه - معاون استاندار
نشست بررسی و تحلیل عادلانه سازی یارانه کالاهای اساسی و آزاد سازی قیمت ها با حضور معاون استاندار یزد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد شامگاه پنجشنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه جاری در نشست نیمه حضوری با مسئولان و اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد گفت: در توزیع یارانه‌ها انحراف وجود داشت و به دست مردم نیازمند واقعی و ضعیف نمی‌رسید که دولت به نتیجه رسید این وضعیت را تغییر دهد و لازم است همه افراد تاثیرگذار جامعه برای اجرا و تبیین این طرح پای کار باشند.
سید مسعود عظیمی با تاکید بر اینکه هدف اصلی این طرح تحول اصلاحی استفاده همزمان از منافع اصلاح قیمت و حفظ قدرت خرید مردم است تصریح کرد: سیاست دولت برای حذف  ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و تزریق مستقیم یارانه به مردم تصمیم بزرگ و جراحی اقتصادی است و برای موفقیت این طرح نیازمند همراهی اقشار مختلف مردم به ویژه نخبگان و دانشگاهیان هستیم.
معاون استاندار یزد با استناد به اطلاعیه اخیر اتاق اصناف ایران نرخ حداکثری فروش ۹ قلم کالا اساسی برای مصرف‌کننده در سراسر کشور، گفت: بر اساس این اطلاعیه، نرخ حداکثری فروش ۹ قلم کالای  اساسی شامل قیمت مصرف‌کننده هر کیلوگرم شیر خام ۳.۲ درصد چربی درب دامداری ۱۲۰ هزار ریال، قیمت مصرف‌کننده شیر نایلونی ۹۰۰‌ گرمی کم‌چرب ۱۵۰ هزار ریال و قیمت مصرف‌کننده شیر پاستوریزه بطری یک لیتری کم‌چرب ۱۸۰ هزار ریال اعلام شد.
وی افزود: همچنین قیمت مصرف‌کننده ماست دبه‌ای ۲.۵ کیلویی کم‌چرب ۴۹۸ هزار ریال، قیمت مصرف‌کننده پنیر UF نسبتاً چرب ۴۰۰ گرمی ۳۷۰ هزار ریال،  قیمت مصرف‌کننده روغن مایع آفتاب‌گردان ۸۱۰ گرمی پخت‌وپز ۶۳۰ هزار ریال و قیمت مصرف‌کننده روغن مایع ۸۱۰گرمی سرخ‌کردنی۶۲۰ هزار ریال است. قیمت مصرف‌کننده هر کیلوگرم مرغ گرم ۵۹۸ هزار ریال و قیمت مصرف‌کننده هر کیلوگرم تخم‌مرغ ۳۹۸ هزار ریال خواهد بود.
سید مسعود عظیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در طرح هوشمندسازی یارانه نان سنتی، افزایشی در نرخ نان نخواهیم داشت ادامه داد: در گذشته، آرد رایانه‌ای به نانوا داده می‌شد که بخشی از آن تبدیل به نان می‌شد و ممکن بود بخش قابل توجهی از آن به دلیل انگیزه فراوان ناشی از اختلاف سرسام آور قیمت بازار آزاد تبدیل به آرد قاچاق شده و یا از شبکه خارج و به مصرف تولید بیسکوییت و شیرینی برسد.
معاون استاندار یزد همچنین از احتمال پایین آمدن قیمت کالاها در روزهای آینده به عنوان یکی از نتایج طبیعی آزادسازی قیمت ها با تبعیت از سازوکارهای عرضه و تقاضا در بازار خبر داد.
عظیمی تصریح کرد : عموم مردم می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا هرگونه پرسش به سامانه رسیدگی به درخواست یارانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  به آدرسhemayat.mcls.gov.ir مراجعه و یا با مرکز پاسخگویی تلفنی آن وزارتخانه به شماره ارتباطی ۶۳۶۹-۰۲۱ تماس حاصل کنند.
به گفته وی، ثبت‌نام از متقاضیان جدید یارانه، از قلم افتادگان، جاماندگان و منصرفین دوره قبل به زودی از طریق وب‌گاه سازمان هدفمندسازی یارانه ها و رسانه‌های جمعی اطلاع رسانی خواهد شد و همراهی مردم و مسئولان برای اجرای درست آن نیاز مبرم است. 
در پایان این نشست تنی چند از مسئولان و اعضای هیأت علمی به بیان دیدگاه های خود در این خصوص پرداختند. لزوم مشورت و نظرخواهی از نخبگان جامعه پیش از اجرای طرح‌های ملی، مفید بودن این طرح در راستای ارتقای بهره وری در کشور و افزایش دستمزد تولیدکنندگان به ویژه در بخش کشاورزی، ضرورت تجدید نظر در دهک بندی یارانه بگیران و پیشگیری از اجحاف در حق کارمندان و حقوق بگیران دولت و همچنین لزوم تشدید نظارت بر نحوه توزیع کالاها و جلوگیری از کمبود اقلام ضروری و معیشتی مردم از جمله مواردی بود که از سوی شرکت کنندگان در این نشست مطرح شد.