دسترسی سریع
   بازدید : 3617
تاریخ انتشار : 31 خرداد1401
در سالروز شهادت استاد شهید دکتر مصطفی چمران
استاد نمونه
مراسم بزرگداشت مقام استاد و قدردانی از 10 نفر استاد نمونه دانشگاه یزد برگزار شد
مراسم بزرگداشت مقام استاد و قدردانی از 10 نفر استاد نمونه دانشگاه یزد صبح امروز سه شنبه 31 خردادماه مصادف با سالروز شهادت استاد شهید دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید، در تالار فرهنگ دانشگاه یزد برگزار شد.

رییس دانشگاه یزد در این مراسم با گرامیداشت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید، از تلاش‌های خستگی ناپذیر همه دانشگاهیان به ویژه استادان دانشگاه در امور علمی و آموزشی و همکاری بسیار خوب آنان در فرایند حضوری شدن کلاس‌های آموزشی، قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه دانشگاه یزد توانست مرحله گذار از آموزش مجازی به آموزش حضوری را به گونه‌ای رضایت‌بخش و با کمترین چالش طی کند و ان شاالله امتحانات پایان ترم نیز به نحو مطلوبی برگزار خواهد شد.
دکتر عباس کلانتری خلیل آباد تأمین رفاه و ایجاد تسهیلات مناسب برای بهبود شرایط معیشتی کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه به ویژه در بخش مسکن را از جمله اولویت‌ها و دغدغه های اصلی خود عنوان کرد و افزود: اقدامات خوبی در این مدت انجام گرفته و به یاری خدا، بزودی خبرهای مسرت‌بخشی در زمینه تأمین مسکن کارکنان و اعضای هیأت علمی جوان دانشگاه اعلام خواهد شد.
در این جلسه همچنین مدیر دفتر نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه با ارایه گزارشی، به تشریح روند انتخاب استادان نمونه در چارچوب آیین نامه مربوط و بر اساس سازوکارهای پیش بینی شده در آن پرداخت و گفت: تمام تلاش ما این بوده است که این فرایند طبق ضوابط و مطابق با مقررات جاری به انجام برسد. دکتر مهدی ملک‌ثابت در ادامه سخنان خود به بیان برخی از ویژگی ها و مهارت‌های مهم و ضروری برای قرارگرفتن افراد در جایگاه استادی پرداخت و گفت: تعهد، حسن خلق، انجام وظیفه، مسئولیت‌پذیری، امانت‌داری و صداقت از جمله ویژگی‌های لازم و اساسی برای هر فرد در کسوت استادی است. وی همچنین تواضع و فروتنی توأم با رعایت ادب و حرمت نهادن به شأن و کرامت انسان‌ها و پاسداشت ارزش‌های دینی و ملی را از دیگر ویژگی های مهم و ضروری برای استادان ذکر کرد و افزود: یک استاد موفق و نمونه باید نسبت به رعایت مقررات و حضور تمام وقت در دانشگاه اهتمام جدی داشته باشد و به تأسی از امام علی (ع) از تقوی الهی و نظم در امور برخوردار باشد. وی همچنین با تأکید بر ضرورت برخورداری استادان دانشگاه از روحیه ایثارگری، وفاق، تعامل و ازخودگذشتگی، توجه به علم تحقیقی به جای علم تقلیدی را ضامن توسعه و ارتقای علمی کشور دانست.
در بخش دیگری از این مراسم که به صورت نشست پرسش و پاسخ برگزار شد، رییس دانشگاه، معاونان اداری مالی، آموزشی و تحصیلات تکمیلی و پژوهش و فناوری به سؤالات حاضران در زمینه‌های مختلف که به صورت شفاهی و کتبی مطرح شد پاسخ گفتند. توسعه رشته‌های تحصیلی، ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت، نحوه ارتقا و بررسی پرونده‌ها در هیأت ممیزه و هیأت جذب، ارزشیابی استادان، محتوای سلسله نشست‌های ضیافت اندیشه، استفاده از بستر آموزش‌های الکترونیک، رتبه‌بندی دانشگاه، مشکلات معیشتی و رفاهی و توجه به بازنشستگان دانشگاه از جمله عمده‌ترین مباحث مطرح شده در این بخش بود.
در پایان مراسم از 10 نفر استاد نمونه دانشگاه در سال جاری با اهدای سپاسنامه و هدایای نقدی تجلیل شد. اسامی استادان نمونه دانشگاه یزد در سال ۱۴۰۱ بدین شرح است:


پردیس علوم انسانی و اجتماعی:
۱- دکتر علی روحانی (دانشکده علوم اجتماعی)
۲- دکتر محمدرضا صادقیان شاهی (دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی)
۳-  دکتر علی شهریار (گروه آموزشی جغرافیا)

پردیس علوم:
۱- دکتر مهری خاتمی (گروه آموزشی زیست شناسی)
۲- دکتر محمد مظلوم (دانشکده شیمی)

پردیس فنی و مهندسی:
۱- دکتر علی محمد لطیف (دانشکده مهندسی کامپیوتر)
۲- دکتر مهدی نجفی (دانشکده مهندسی معدن و متالورژی)
۳-  دکتر علیرضا صدیقی (دانشکده مهندسی برق)

دانشکده های منابع طبیعی و کویر شناسی /  هنر و معماری:
۱- دکتر رضا اکبری (دانشکده هنر و معماری)

منتخب هیأت رئیسه:  دکتر بیژن دواز (دانشکده ریاضی)