دسترسی سریع
   بازدید : 406
تاریخ انتشار : 1 تیر1401
با سخنرانی نماینده بنیاد فرهنگی شهیدچمران
بزرگداشت شهید چمران
همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید در دانشگاه یزد برگزار شد
همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید با سخنرانی نماینده بنیاد فرهنگی شهید دکتر مصطفی چمران و با حضور دانشگاهیان استان یزد صبح امروز چهارشنبه اول تیرماه در تالار فرهنگ دانشگاه یزد برگزار شد.
در آغاز این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی، متن پیام اخیر مقام معظم رهبری به مناسبت روز بسیج اساتید قرائت شد. در ادامه رییس دانشگاه یزد با خوشامدگویی به حاضران در این همایش در سخنان کوتاهی به بیان برخی از ویژگی های بارز شهید دکتر مصطفی چمران به ویژه روحیه خداباوری و استقامت وی پرداخت. دکتر عباس کلانتری با اشاره به بخش هایی از پیام مقام معظم رهبری درباره این شهید مجاهد، اظهارداشت: شهید چمران دنبال نام و نان نبود و خوشحالم که امروز در عرصه های مختلف جهاد علمی کشور جوانان وارسته‌ای همچون آن شهید والامقام مشغول کار و تلاشند. دکتر کلانتری با بیان اینکه دشمنان به خیال خام خود در صددند تا با ترور دانشمندان هسته ای کشور حرکت شتابان ایران اسلامی را به سوی فتح قله های علم و دانش متوقف کنند، خاطرنشان کرد: زهی خیال باطل! زیرا از قطره قطره خون این شهدا یک جوان متعهد و دانشمند دیگر به عرصه می‌آید و این حرکت و جهاد مقدس متوقف شدنی نیست.
در ادامه این مراسم مهدی امیرکمالی نماینده بنیاد فرهنگی شهید دکتر چمران و عضو پیشین جنبش امل، به معرفی ابعاد شخصیتی شهید چمران پرداخت و گفت: رحمت بر کسانی که با اعمالشان مردم را هدایت کردند، عصر ما عصر اسطوره هاست، کسانیکه عزادار نمی خواهند و هوادار می خواهند. ما در حجاب معاصرت زندگی می کنیم، با انسان هایی زندگی کردیم که تا هستند ایشان را جدی نمی‌گیریم و وقتی آنان را نداریم مداح و ستایش گرشان می شویم. اصولا کمال را تجربه کرده ایم، اوج را می فهمیم، همه بالا رفتن را می دانیم ولی در ترسیم اوج دکتر چمران را هیچ فرودی نمی دانیم. خیلی ها از چمران یک چگوارای مسلمان می دانند و ما هم که دارای ارتباطات خوبی با او بودیم و در سبد دارایی هایمان این ارتباطات است، نتوانسته ایم چنانچه باید او را تعریف کنیم. دکتر چمران دارای علوم ناشناخته بود و اگر با او مصافحه می کردید تا ساعت ها آرایش سلول های شما منظم می شد.
وی افزود: سخنان دکتر چمران ادبیات نیست بلکه گدازه های جانش است که الگوی ما شود. دکتر چمران از کمپانی بل ۲۰ هزار دلار حقوق می گرفته است ولی هیچگاه اصالتش و ارزش های دینی اش تغییر نکرد. ما همیشه بعد از سخنرانی در مورد چمران سئوالات زیادی را بوجود می آوریم که پاسخ آنها دشوار است. موجودات یک بار زندگی می کنند ولی انسان هایی هستند که مکرر خود را خلق می کنند و "العارف یخلق به همته"، دست خودم باشد در کمتر از ۱۰ جلسه ابعاد دکتر چمران را تبیین نمی کنم. مقام معظم رهبری رسالت دانشگاه را در دو مرحله خواستند که در تراز چمران استاد و انسان تربیت کند. سید نصرالله فرمانده حزب الله اولین حکم فرماندهی خود بر نبتیه را از دکتر چمران گرفت و محصول این الگوست. دکتر چمران جبهه های مختلفی داشت، او می گفت اسرائیل را و دشمن را نشناسید از الله اکبر خودتان برای مبارزه برعلیه خودتان سوء استفاده می‌کند. بسیج یعنی عزم براه افتادن و الان که جنگ اقتصادی است، بسیج باید علیه مشکلات اقتصادی قد علم کند. دکتر چمران می گفت تا دشمنی بنام امپریالیسم داریم حق نداریم دیگر دشمنان ما را از آن منحرف کنند.
امیرکمالی در تشریح ساده زیستی دکتر چمران گفت: دکتر چمران عینکش شکست پول نداشت تعمیر کند او وزیر دفاع بود نماینده مجلس بود. دکتر که مجروح می شد به تهران نمی آمد و در همان اطاق جنگ مداوا می شد. وقتی شهید شد حقوقش در حسابش مانده بود و حتی برای پذیرایی از میهمانان وسایل لازم در منزلشان نبود. وی افزود: دکتر چمران از همه امکانات مادی عبور می کند. در مصر مربی افسران جمال عبدالناصر می شود. در لبنان می توانست استاد دانشگاه آمریکایی باشد، اما می‌رود جنوب لبنان در بین بچه هایی که پدر مادر نداشتند و در میان مردمی که جز خدا چیزی نداشتند، استاد ناسا می رود و هنرستان راه اندازی می کند و در ناامنی لبنان، برایشان امنیت ایجاد می کند، چمران در زمان خودش هم برای آنها که می شناختندش افسانه بود. من روزی رفتم اتاق شهید چمران در لبنان نشستم روی تخت او دیدم صدا می دهد، متوجه شدم تعدادی سبد میوه را گذاشته به عنوان تختخواب و استراحت می کند.
وی صداقت، وفای به عهد و امانت‌داری را سه ویژگی مورد تأکید از سوی شهید دکتر چمران ذکر کرد و در پایان سخنان خود به بیان خاطره خود از تشییع جنازه آن شهید والا مقام پرداخت. وی گفت: مثل فردایی جنازه ی چمران را آوردند کریدور مجلس شورای اسلامی و همه جمعند اما به دلیل جوسازی‌هایی که علیه آن شهید صورت گرفته بود، هیچ کس جرات نمی کرد جلو برود اما یک دفعه پیام حضرت امام (ره) منتشر شد، توصیفاتی عجیب نظیر اینکه چمران مرد خدا بود و با افسوس می فرماید آیا ما می توانیم چنین هنری داشته باشیم. با انتشار این پیام سیل جمعیت از خانه ها بیرون آمدند و یکی از باشکوه ترین تشییع جنازه ها در تهران شکل گرفت. وی در پایان سخنان خود به سؤالات حاضران درباره ابعاد اخلاقی و مبارزاتی شهید چمران پاسخ گفت.