دسترسی سریع
   بازدید : 456
تاریخ انتشار : 2 تیر1401
با هدف ارتقای فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی در کشور
دانشگاه یزد و پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند
دانشگاه یزد و پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند
در نشستی با حضور دکتر محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر مهران فاطمی استاندار یزد و دکتر عباس کلانتری خلیل آباد، رییس دانشگاه یزد و دو نفر از اعضای هیأت علمی دانشکده فیزیک این دانشگاه تفاهمنامه همکاری میان پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران و دانشگاه یزد به امضا رسید.
رییس دانشگاه یزد با اعلام این خبر افزود: بهره مندی از امکانات و توانمندی های یکدیگر به منظور توسعه علم و فناوری و ارتقای دانش صلح آمیز هسته ای در سطح کشور و خودکفایی ملی در حل مشکلات، معضلات علمی و پژوهشی از مهمترین اهداف این تفاهمنامه است.
دکتر عباس کلانتری خلیل آباد محورهای موضوعی این قرارداد را نیز همکاری در برقراری ارتباط پژوهشی آموزشی در عرصه های علمی، فناوری و ایجاد تسهیلات در برنامه ریزی و اجرای طرح های مشترک در زمینه صنعت هسته ای ذکر کرد و افزود: در چارچوب این تفاهم نامه مقرر شد ساخت شتابگر الکترواستاتیک و اهدای آن برای بهره برداری در آزمایشگاه آنالیز مواد دانشگاه یزد از سوی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای کشور دنبال شود.
رئیس دانشگاه یزد ادامه داد: اجرای طرحهای مشترک پژوهشی کاربردی با محوریت پزشکی هسته ای، بهره برداری از تجهیزات و امکانات پژوهشی علمی و فنی بر اساس ضوابط مقرارت طرفین و همکاری در طراحی و برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی مشترک، چاپ و انتشار نشریات، مقالات و کتابهای علمی از دیگر مفاد این تفاهمنامه است.
وی افزود: همچنین بر اساس این تفاهمنامه دو طرف در اجرای پایان نامه و رساله دانشجویان دوره های تحصیلات علمی در زمینه های تخصصی مورد نیاز، مشارکت در ایجاد فرصت های مطالعاتی و تبادل استاد با یکدیگر همکاری خواهند داشت.
دکتر کلانتری افزود: برای نیل به اهداف تفاهمنامه کارگروهی تخصصی از نمایندگان طرفین تشکیل می شود که وظیفه تدوین برنامه های اجرایی، نظارت، پیگیری، رفع مسائل و موانع احتمالی در اجرای طرحهای پژوهشی مشترک را برعهده دارد.
رییس دانشگاه یزد همچنین با اشاره به بازدید دو ساعته خود از بخش های مختلف تحقیقاتی سازمان انرژی اتمی ایران، از مشاهده شور و اشتیاق جوانان و نخبگان کشور و توانمندی‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه ابراز شگفتی کرد و افزود: خدای بزرگ را شاکریم که جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهدای جهاد علمی و با اتکا به توان داخلی توانسته است به چنین دستاوردهای عظیمی در عرصه فناوری های صلح آمیز هسته ای دست یابد.