دسترسی سریع
   بازدید : 1241
تاریخ انتشار : 7 تیر1401
اختراع دکتر شهرام آقایی و دکتر آرش طهری
"دستگاه تمام اتوماتیک تست ته نشینی"  برنده جایزه و مدال جهانی WIPO شد
"دستگاه تمام اتوماتیک تست ته نشینی" برنده جایزه و مدال جهانی WIPO شد
طرح "دستگاه تمام اتوماتیک تست ته نشینی" اختراع دکتر شهرام آقایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد و آقای دکتر آرش طهری دانش آموخته دکترای مهندسی معدن این دانشگاه، موفق به کسب مدال و جایزه سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) شد. همچنین دکتر طهری مخترع جوان این طرح عنوان بهترین مخترع جوان کشور را نیز کسب کرد.
معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد با اعلام این خبر افزود: این دستگاه برای اولین بار در دنیا ساخته شده و تاکنون تعدادی از آن در مراکز معدنی و شرکت های ساخت فلوکولانت نصب و در حال بهره برداری است. ضمن رضایت کامل بهره برداران صنعتی و اعطای تاییدیه عملکرد، این طرح در سال های قبل نیز موفق شده بود عناوین مختلفی از قبیل طرح برگزیده بخش نوآوری در بیست و دومین جشنواره جوان خوارزمی، طرح برتر استانی، طرح برتر کشور ، طرح برتر دانشگاه‌های وزارت علوم را کسب و گواهی اختراع نوپدید بنیاد ملی نخبگان و حمایت این بنیاد را نیز دریافت کرده و افتخاراتی برای دانشگاه یزد به ارمغان آورد. 
دکتر شهرام آقایی، یکی از مخترعان این دستگاه با تشریح کاربردهای آن، گفت: این طرح در فرآیند بازیابی آب صنعتی در صنایعی از قبیل، صنایع کاغذسازی، سرامیک، صنایع فرآوری مواد معدنی، مراکز آزمایشگاهی صنعتی و همچنین آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاهی برای سنجش کیفیت عملکرد و انتخاب فلوکولانت مناسب در قالب آزمون ته نشینی کاربرد داشته و هم اکنون به عنوان یک محصول فناورانه به صنایع و دانشگاه ها عرضه می شود. این در حالی است که مقدمات تحقیقاتی آزمایشگاهی مشابهی اخیرا از سوی محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا به عنوان یکی از پیشروان علم فرآوری مواد معدنی به چاپ رسیده است و این موضوع نشان از توانمندی بالای محققان ایرانی و لزوم اعتماد و حمایت صنایع داخلی به دانشگاه دارد. 
وی همچنین با تشکر از مهندس سید مصطفی موسوی نژاد دانش آموخته مهندسی برق دانشگاه یزد که در دوران دانشجویی با علاقه در اجرای بخش الکترونیک این پروژه همکاری داشت، به ظرفیت بالقوه دانشجویان حتی در مقطع کارشناسی دانشگاه یزد اشاره کرد و افزود: تجربه حاضر نمونه موفقی در بالفعل کردن این قابلیت هاست.
شایان ذکر است  WIPO بیش از بیست سال از جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی حمایت می‌کند. این سازمان، هر سال به سه طرح برتر و حایز شرایط دریافت جایزه آن سازمان، مدال و گواهینامه اعطا می‌کند.