دسترسی سریع
   بازدید : 970
تاریخ انتشار : 31 تیر1401
معرفی پروژه های شاخص پژوهشی
پروژه طراحی و ساخت رادار، نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد
پروژه طراحی و ساخت رادار، نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد
در حالی که به ایام انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری نزدیک می‌شویم، مدیریت امور پژوهشی دانشگاه یزد با هدف آگاهی بخشی به داوطلبان و علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه، به ویژه نخبگان یزدی، اقدام به معرفی برخی از توانمندی‌ها و پروژه های تحقیقاتی شاخص این دانشگاه کرده است.
در نخستین قسمت از این مجموعه، به معرفی پروژه طراحی و ساخت رادار به عنوان نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد پرداخته شده است.
استان یزد با استخراج سالانه 35 میلیون تن ماده معدنی در کشور از نظر تنوع ماده معدنی رتبه اول و از نظر ذخیره مواد معدنی رتبه دوم در کشور را دارد و معادن روباز سهم قابل توجهی از این معادن را به خود اختصاص داده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در معادن روباز، حرکت شیب و ریزش دیواره‌هاست که البته امری اجتناب‌ناپذیر است، اما با تدابیر و به‌ کارگیری فنّاوری های‌ نوین می توان خسارات ناشی از این ریزش را به حداقل رساند. رفتارنگاری حرکات شیب که به اصطلاح مانتیورنیگ معروف است، نقش بسزایی در کنترل خطرات مربوطه داشته و همچنین اطلاعات مفیدی را برای طراحی و پایدارسازی فراهم می سازد. در حال حاضر استفاده از رادار کامل ترین و پیشرفته‌ ترین روش رفتارنگاری دیواره های معادن است.
از آنجا که بسیاری از معادن استان یزد روباز است و جا به جایی‌های کوچک روی شیب معادن می‌توانند پیش نشانگری برای ریزش گسترده دیواره های معادن باشند، از این رو مانیتورینگ این جا به جایی های کوچک می‌تواند سهم عمده ای در مدیریت ریسک های ژئوتکنیک در معادن استان داشته باشد.
لذا ساخت و به کارگیری رادار در استان یزد یکی از ضرورت های اجرایی استان بوده است که در این راستا قرارداد طراحی و ساخت رادار پایش و نقشه برداری دیواره های معادن روباز با اعتبار 70 میلیارد ریال با هدف رفع نیازهای با فناوری بالای صنعت و ارتقای ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت از سوی دانشگاه و شرکت سنگ آهن مرکزی منعقد شد.
در این پروژه که از سوی پژوهشکده سامانه های هوشمند و پژوهشکده فناوری های معدنکاری دانشگاه یزد از سال 1400 اجرایی شده است، 10 عضو هیات علمی از دانشکده های برق، کامپیوتر و معدن و متالورژی دانشگاه و 20 کارشناس به صورت مستقیم درگیر هستند.
هدف از این پروژه طراحی و ساخت یک سیستم کامل راداری پایش دیواره معدن در باند فرکانسی X است. در یک بخش از این سیستم سیگنال باند X توسط بخش RF و آنتن ارسال می شود و سیگنال برگشتی از دیواره پس از تبدیل به سیگنال دیجتال در بخش الکترونیک دیجیتال سیستم پردازش می شود. اطلاعات خام به دست آمده توسط نرم افزاری که با کاربری معدن نوشته شده نمایش داده می شود و نمودارهای مربوط به جا به جایی نسبی دیواره و سرعت آن ارائه می شود. برای پایش کل سطح دیواره، موقعیت آنتن در راستای افقی و عمودی توسط واحد موقعیت دهی آنتن تنظیم می شود. اطلاعت خام به دست آمده می تواند از سوی یک لینک ارتباطی استاندارد برای نمایش به یک ایستگاه مرکزی ارسال شود. هم اکنون مراحل اجرای این پروژه در میانه راه است. واگذاری طرح پژوهشی با این سطح از فناوری و حساسیت به اعضای هیأت علمی  دانشگاه یزد نشان از توان علمی و اعتماد به نفس بالای ایشان است.