دسترسی سریع
   بازدید : 615
تاریخ انتشار : 6 مرداد1401
دانشگاه یزد دارای 13 نشریه علمی به زبان های فارسی و انگلیسی است
بهبود وضعیت نشریات دانشگاه یزد در رتبه بندی جدید وزارت عتف و اخذ مجوز علمی پژوهشی یک مجله جدید
بهبود وضعیت نشریات دانشگاه یزد در رتبه بندی جدید وزارت عتف و اخذ مجوز علمی پژوهشی یک مجله جدید
بر اساس ارزیابی جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نشریه علمی Journal of Statistical Modelling: Theory and Applications توانست مجوز علمی پژوهشی را اخذ کند همچنین در این ارزیابی نشریه علمی سیاست گذاری اقتصادی از رتبه ب به رتبه الف ارتقا یافته است.

 در حالی که به ایام انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری نزدیک می‌شویم، مدیریت امور پژوهشی دانشگاه یزد با هدف آگاهی بخشی به داوطلبان  و علاقه‌مندان به تحصیل در این دانشگاه، به ویژه نخبگان یزدی، اقدام به معرفی برخی از توانمندی‌ها و پروژه های تحقیقاتی شاخص این دانشگاه کرده است. در دومین قسمت از این مجموعه، به معرفی توانمندی های دانشگاه یزد در بخش انتشارات پرداخته شده است.
بنابر این گزارش، دانشگاه یزد هم اکنون دارای 10 نشریه علمی به زبان فارسی و سه نشریه علمی به زبان انگلیسی در زمینه‌های تخصصی علوم انسانی و اجتماعی، منابع طبیعی، علوم پایه و فنی مهندسی است. از این تعداد در جدید ترین ارزیابی وزارت  علوم یک نشریه حائز رتبه الف، 7 نشریه حائز رتبه "ب" و یک نشریه حائز رتبه ج شده اند و نشریه Algebraic Structures and Their Applications رتبه بین المللی دریافت کرده است. نشریه اخیر سه سال است که در پایگاه اسکوپوس نمایه می شود. سه نشریه نیز جدیداً مجوز ارشاد را دریافت کرده و در حال دریافت مقاله هستند که بعد از انتشار دو شماره مورد ارزیابی وزارت علوم قرار می گیرند.
نکته قابل توجه درباره نشریه علمی"ساختارهای جبری و کاربردهای آن" این که در شماره های اخیر آن بیش از 50 درصد نویسندگان غیر ایرانی هستند.
مجله «ساختارهای جبری و کاربردهای آنها» (ASTA) از انتشارات دانشگاه یزد به زبان انگلیسی است. ASTA یک مجله ریاضی بین المللی است که در سال 2014 تأسیس شده است و مدیر مسئول آن دکتر سعید علیخانی و سردبیر آن دکتر بیژن دواز از استادان دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد هستند. این نشریه حاوی مقالات تحقیقاتی در زمینه جبر، ساختارهای جبری و کاربردهای آنهاست. هدف ASTA بازتاب آخرین تحولات در زمینه ساختارهای جبری و ترویج مبادلات دانشگاهی بین المللی است.  حدود نیمی از نویسندگان شماره های اخیر مقالات این نشریه غیرایرانی هستند و از کشورهایی مانند هند، کره، ترکیه، رومانی و کامرون با این نشریه همکاری دارند. ریاضیدانان صاحب نام بین المللی عضو هیات تحریریه این نشریه بوده و همچنین نویسنده مقاله در این نشریه هستند. این‌که دانشمندان مطرح جهانی، دانشگاه یزد را برای انتشار یافته های علمی خود انتخاب می کنند، نشان از اعتبار علمی این نشریه دارد. 

 

قسمت1: پروژه طراحی و ساخت رادار، نماد توانمندی اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد