دسترسی سریع
   بازدید : 1698
تاریخ انتشار : 8 مرداد1401
گزارش تصویری
اقدامات بموقع ستاد مدیریت بحران دانشگاه یزد بخش عمده ای از حجم ورودی سیلاب اخیر را مهار کرد
اقدامات بموقع ستاد مدیریت بحران دانشگاه یزد بخش عمده ای از حجم ورودی سیلاب اخیر را مهار کرد
در پی هشدارهای اخیر سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال بارندگی های شدید در شهر یزد و وقوع سیلاب، ستاد مدیریت بحران دانشگاه یزد پیش بینی ها و اقدامات لازم را با تکیه بر دانش فنی و تجربیات کسب شده در حادثه ورود سیلاب به دانشگاه در اردیبهشت ماه گذشته، در دستور کار خود قرار داد.
به گزارش دریافتی، عملیات عمرانی برای تقویت سیلبندهای خاکی در سه منطقه مجاور دخمه زرتشتیان، جاده گازی و خوابگاه خانوادگی دانشجویان در هفته گذشته انجام شد. این سیلبندها نقش بسیار مهمی در مهار حجم زیاد سیلاب های جاری شده به سمت دانشگاه داشت.
علاوه بر این، رییس دانشگاه و تنی چند از مسئولان ذی ربط از نخستین دقایق بامداد روز جمعه همزمان با شدت گرفتن بارش ها با حضور در دانشگاه، دستورهای لازم برای انحراف مسیر سیلاب های ورودی به دانشگاه از سمت ورودی بصیرت صادر کردند. بر مبنای این تصمیم، عوامل اجرایی با قراردادن نیوجرسی در محل ورودی و خروجی بصیرت ضمن کاهش شدت جریان ورودی، مسیر سیلاب  را به منظور ممانعت از ورود آن به ساختمان ها و جلوگیری از آسیب به تاسیسات زیربنایی دانشگاه به سمت ضلع غربی دانشگاه منحرف کردند.
از دیگر اقدامات و پیش بینی های انجام گرفته، تعبیه محل خروج آب در مجاورت دیوار جدیدالاحداث مجاور ورودی فناوری است که نقش عمده ای در هدایت و خروج سیلاب و جلوگیری از انباشت حجم عظیم آب و بروز خسارت در ساختمان های مرکز فناوری و درمانگاه داشت.
در حادثه سیلاب اردیبهشت ماه انباشت آب در این محل و تخریب این دیواره باعث آبگرفتگی شدید و ناگهانی بلوار دانشگاه و مناطق مجاور آن شده بود.
شایان ذکر است حجم کم سابقه بارندگی در روزهای اخیر همچنین باعث برخی آبگرفتگی ها و تجمیع روان آب ها در برخی از اماکن دانشگاه شده بود، که بلافاصله با هماهنگی و همکاری واحدهای خدمات، فضای سبز، تاسیسات و امور عمرانی عملیات تخلیه، لای روبی و تنظیف اماکن آغاز شد.انباشت سیلاب های مهارشده در پشت سیلبندهای دانشگاه