دسترسی سریع
   بازدید : 995
تاریخ انتشار : 23 اسفند1401
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد:
سبقت در نایل شدن به فیض شهادت نشان از درک عمیق شهدا بود
سبقت در نایل شدن به فیض شهادت نشان از درک عمیق شهدا بود
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد در مراسم گرامیداشت شهدای دانشگاه و شهدای گمنام دوران دفاع مقدس که روز دوشنبه ۲۲ اسفندماه با حضور جمعی از استادان و کارکنان دانشگاه یزد برگزار شد، سبقت در نایل شدن به فیض شهادت را نشان از درک عمیق شهدا عنوان کرد و گفت: شهدا با شهادتشان و بذل بهترین تحفه خود، مسیر صد ساله سلوک را یک شبه طی کردند.

به گزارش دریافتی از دفتر نهاد رهبری در دانشگاه یزد، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن تولائی در این مراسم گفت: اگر انسان مختار با گوش و چشم خود عملی انجام نداده باشد که آنها را دچار زنگار کرده باشد طبیعتا ندای حسین بن علی (علیه السلام) را که از روز عاشورا تاکنون امتداد دارد می‌شنود و جان خود را فدای ارزشها می‌کند.

وی خطاب به دانشگاهیان افزود: فضای حاکم بر جبهه‌ها سراسر اخلاص و تسلیم بود، راه رضایت امام و شهدا از ما در این برهه از زمان، احیای اخلاص و عبودیت است، عبودیتی که سرچشمه و لازمه باز شدن دیده و گوش است.

وی دلیل انحرافات فکری، قولی و نقلی را نشنیدن و ندیدن به واسطه تکرار گناه و عدم عبودیت و فاصله گرفتن از ارزشهای انسانی دانست و گفت: دلیل شجاعت شهدا و در مقابل دشمن ایستادن شهدا، انس آنان با قرآن و معارف الهی بود. طبق روایتی از حمزه سیدالشهداء سوال کردند چه شد این قدر شجاع شدی؟ وی در پاسخ به این تعبیر گفت: من در جوانی‌ام مرگ را پایان می‌دانستم ولی امروز نه، مرگ را تداوم زندگی می دانم. بنابراین خود انسان باید بخواهد و کاری کند که زنگار، قلب و چشم و گوشش را مسدود نکند تا بتواند هم درک کند هم بفهمد و هم ببیند.

مسئول نهاد رهبری گفت: میدان جنگ و حتی گاهی میدان مین جای مسابقه برای شهادت و جانفشانی بود، مسابقه بود برای استفاده از فرصت وصل که " انّ الفُرصَه تمُّر مرِّ السَحاب "  و " وَ سارِعُوا إِلی‏ مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ جَنَّةٍ " و گواه بر این مدعی ما سن کم شهدا که بر سنگ مزارشان است. 

در ادامه مراسم دانشگاهیان با حضور در گلزار شهدای گمنام دانشگاه، ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا از مرثیه سرائی کاظم زعیم فیض بردند.