دسترسی سریع
   بازدید : 367
تاریخ انتشار : 24 اسفند1401
رویداد چکاپ دو برگزار شد؛
به چالش کشیدن دانش‌آموزان به سبک عملی و تجربی در دانشگاه یزد
به چالش کشیدن دانش‌آموزان به سبک عملی و تجربی در دانشگاه یزد
رویداد «چکاپ‌‌دو»؛ دومین سری از رویدادهای چکاپ با هدف به چالش کشیدن دانش‌آموزان در مباحث علوم تجربی و آموزش به سبک عملی و تجربی با استفاده از آزمایش‌های مختلف اسفندماه ۱۴۰۱ در دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش دریافتی از مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد، محوریّت این رویداد آزمایش‌های علمی-عملی و استفاده از خلاقیّت و نگاه به اتفاقات پیرامون خود با دیدی دیگر بود، در این رویداد ۴۸ تیم ۴ نفره از ۷ مدرسۀ سراسر استان یزد شرکت کردند که به ۲ تیم برتر هر پایه جوایز ارزنده تعلق گرفت. 
این رویداد شامل دو بخش تئوری و عملی بود، در بخش تئوری تیم‌ها ۹ چالش علمی-خلاقیتی و ۷ سؤال هوش و خلاقیت را حل کردند و متنی را با موضوع‌ نحوه عملکرد ویروس کرونا و یا نحوه عملکرد موتور براشلس، با استفاده و استنباط از مقالات و کتب معتبر به زبان‌های انگلیسی و فارسی نوشتند.
گفتنی است در بخش عملی، تیم‌ها سه آزمایش در زمینۀ شیمی و فیزیک انجام دادند و سپس با استفاده از بادکنک، خاک، جوش‌شیرین، سرکه و... یک سازۀ مشابه به زیردریایی ساختند که بتواند چندین ثانیه روی سطح آب بماند و سپس به آرامی داخل آب برود.
شایان ذکر است این رویداد به همت دانش‌آموزان و معاونت پژوهشی دبیرستان استعدادهای درخشان شهیدصدوقی (دورۀ دوم) و ادارۀ استعدادهای درخشان استان یزد و مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد برای پسران پایۀ هفتم تا دهم استان برگزار شد.