دسترسی سریع
   بازدید : 916
تاریخ انتشار : 16 آبان1402
گزارش سوم؛
۲۰ دستاورد شاخص، طی ۲۰ ماه
۲۰ دستاورد شاخص، طی ۲۰ ماه
عملکرد ۲۰ ماهه مدیریت جدید دانشگاه یزد و کسب ۲۰ دستاورد شاخص طی این مدت، نشان‌دهنده تلاش شبانه روزی و همت بالای این مجموعه برای حل مشکلات دانشگاه و حتی جامعه بوده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد؛ یکی از دستاوردهای مهم این دوره، اجرای طرح بورسیه شغلی در دانشگاه بوده است. با تاکید رییس دانشگاه یزد مبنی بر اشتغال فارغ‌التحصیلان و کاهش آمار بیکاری این قشر، برای اولین بار طرح بورسیه شغلی در این دانشگاه با موفقیت اجرا شد. در این راستا همچنین تفاهم‌نامه پذیرش دانشجوی مشترک با دانشگاه فرهنگیان در ۴ رشته تحصیلی علوم پایه منعقد شد.

استان یزد یک استان نخبه‌پرور است و دانشگاه یزد، در تلاش است با ارائه راهکارهای مناسب زمینه‌ای فراهم کند تا بخشی از نخبگان را در استان نگه دارد. تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان یک ظرفیت بسیار بزرگ و گام مهمی برای کمک به حفظ و نگهداشت نخبگان در استان و کشور است. دانشگاه یزد با استفاده از ظرفیت بند ت ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان و امضای تفاهم‌نامه با شرکت فولاد آلیاژی به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان، در این مسیر قدم برداشته است.

در راستای تاکید مقام معظم رهبری بر اجرای قانون جوانی جمعیت، بایستی در راستای ایجاد و ساخت خوابگاه‌های متاهلی تلاش کرد. در این زمینه دانشگاه یزد نیز با حمایت‌های خیرین استان، اقدام به ساخت این خوابگاه‌ها کرده است که یک بلوک آن به بهره‌برداری رسیده و سه بلوک ۳۶ ‌واحدی اسکلت‌بندی شده است. قرارداد یک بلوک آن نیز منعقد شده و تابستان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

با نظر رییس دانشگاه و با تلاش و پیگیری‌های مستمر همکاران حوزه آزمایشگاه‌ها، تحولات بسیار خوبی در حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه یزد رقم خورده است. از جمله تجهیز و راه‌اندازی سه آزمایشگاه مرجع و خرید دستگاه fesem.

در زمینه پذیرش دانشجوی بین‌الملل، دانشگاه یزد با اصلاح روش قبلی با افزایش سه برابری پذیرش این دانشجویان در سال تحصیلی جدید مواجه شده است.

گسترش زمینه‌های تحقیقاتی، فناوری و تکنولوژی در حوزه رباتیک، در سال‌های اخیر با همکاری استادان و همت دانشجویان، توانسته در میان رشته‌های علمی پرطرفدار در ایران و به تبع آن در استان یزد به عنوان استان نخبه پرور جای خود را باز کند. دانشگاه یزد نیز با ایجاد کارگاه ساخت ربات‌های زیرآبی با مشارکت ۳۷ تیم از دانشگاه‌های برتر کشور، زمینه توانمندسازی دانشجویان مهندسی و فنی خود را در زمینه طراحی و تولید ربات‌های زیر آبی فراهم کرده است.

با تاکید رییس دانشگاه یزد در رابطه با بحث نگهداشت دانشجویان نخبه بومی در استان، دانشگاه یزد با همکاری آموزش و پرورش استان و  سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، بزرگترین رویداد آشنایی با رشته‌های دانشگاهی را ویژه داوطلبین کنکور با هدف رفع دغدغه‌های اولیاء برای آینده رشته فرزندشان برگزار کرد. 

با هدف تربیت نیروهای انسانی توانمند، هم از بعد تئوری و هم آکادمیک و هم از بعد صنعتی در ارتباط با مجموعه سازمان انرژی اتمی و حوزه کاربرد پرتوها در جهت افزایش مهارت فارغ‌التحصیلان و استفاده حداکثری از این ظرفیت‌ و اینکه این سرمایه انسانی بتواند در آینده در مسیر خدمت به کشور و توسعه صنعت استان یزد حرکت کند، تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه یزد و سازمان انرژی اتمی برای ساخت الکترواستاتیک به ارزش ۱۰ میلیارد تومان امضاء شد.

اربعین مهمترین سرمایه فرهنگی مردم ایران محسوب می‌شود، در این راستا دانشگاه یزد برای اولین‌بار جمعی از کارمندان و اعضای هیات علمی این دانشگاه را به همراه خانواده‌هایشان به سفر زیارتی اربعین اعزام کرد.

نظر به درهم‌تنیدگی ابعاد تربیتی، فرهنگی و اجتماعی شخصیت استاد و دانشجو با ابعاد آموزشی و پژوهشی دانشگاه و با توجه رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر تاثیر گذاری نقش تربیتی استاد و طبیعتا نقش و وظیفه تربیتی دانشگاه و جهت تبدیل این دغدغه به مطالبه و گفتمان عموم و همچنین افزایش حمایتهای فرهنگی و اجتماعی از دانشجویان و پویاسازی فضای فرهنگی و اجتماعی در سطح دانشکده‌ها، شورای فرهنگی و اجتماعی دانشکده‌ها با رویکرد تمرکززدایی، مدیریت و افزایش مشارکت استادان در فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه یزد تشکیل شد.

در راستای فعالیت‌های عمرانی دانشگاه نیز، انجام عملیات عمرانی پردیس فرهنگی، رفاهی دانشگاهیان دانشگاه یزد و همچنین تکمیل دسترسی مسیر اصلی داخل دانشگاه جهت ارتباط بخش شرقی و غربی و ایجاد دسترسی خوابگاه متاهلی به محیط آموزشی از جمله فعالیت‌های شاخص اخیر دانشگاه بوده است.

تأمین مسکن هیأت علمی و کارکنان دانشگاه همواره مورد تاکید مجموعه مدیریت دانشگاه یزد بوده است و با پیگیری‌های رییس دانشگاه، طرح احداث مسکن دانشگاهیان با مشارکت امور عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین و به مرحله اجرایی رسید.

در راستای تاکید مقام معظم رهبری بر بحث برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و ایجاد فضایی مناسب در محیط‌های علمی از جمله دانشگاه‌ها برای طرح اندیشه‌ها و دیدگاه‌های مختلف در زمینه‌های گوناگون، در فضایی کاملاً علمی و بر پایه استدلال و منطق، دانشگاه یزد بستر لازم را برای این مهم، فراهم نموده و قدرت استدلال، اندیشه، تفکر و تحلیل را در اختیار اعضای هیات‌ علمی قرار داده است که افزایش ۳۰۰ درصدی تعداد کرسی‌ها را در پی داشته است.

افزایش کمی و کیفی شرکت‌کنندگان در جشنواره‌ها، مسابقات و المپیادهای دانشجویی، سراسری و بین‌المللی و کسب رتبه‌های برتر از دیگر دستاوردهای شاخص دانشگاه یزد بوده است.

در جهت تقویت دستگاه قضایی استان و خدمت بهتر به مردم، با مشارکت دانشگاه یزد دوره مشترک تربیت قاضی با اداره دادگستری استان یزد برگزار شد.

برگزاری مسابقات دانش‌آموزشی در دانشگاه‌‌های استان یزد، گامی در مسیر افزایش جسارت دانش‌آموزان است. بر همین اساس چهاردهمین دوره مسابقات ملی ابتکارات دانش‌آموزی با مشارکت دانشگاه یزد با حضور ۱۰هزار دانش‌آموز برگزار شد. 

با توجه به ضرورت ایجاد و توسعه مراکز رشد و پردیس‌های فناوری در مراکز دانشگاهی و اهمیت توسعه فناوری در دانشگاه‌ها، اولین پردیس فناوری دانشگاهی در دانشگاه یزد با ارتقای مرکز رشد به پردیس ایجاد شد.

بر مبنای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی و بر اساس نقشه راه اصلاح نظام اداری و مصوبات شورای راهبری و توسعه مدیریت استان، دانشگاه یزد توانست در جشنواره شهید رجایی به سه ‌مقام دست یابد.

مدیریت بحران سیل در دانشگاه و پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم ستاد مدیریت بحران این دانشگاه با تکیه بر دانش فنی و تجربیات کسب شده در حادثه ورود سیلاب به این مجموعه، از دیگر فعالیت‌های شاخص دانشگاه بوده است. 

انتخاب رییس دانشگاه یزد به عنوان ۵ مدیر برتر استانی توسط رییس نهاد ریاست جمهوری در سفر استانی و اعطای نشان سرو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رییس دانشگاه یزد بر اساس شاخص‌های تعریف شده در دولت سیزدهم و عملکرد مثبت رییس دانشگاه یزد از دیگر دستاوردهای مجموعه مدیریت دانشگاه در طی مدت ذکر شده، بوده است.