دسترسی سریع
   بازدید : 1533
تاریخ انتشار : 3 دی1402
قرار گرفتن برای دومین بار در تراز سبز 10 دانشگاه برتر کشور؛
درخشش دانشگاه یزد در آخرین رتبه‌بندی جهانی گرین متریک - 2023
درخشش دانشگاه یزد در آخرین رتبه‌بندی جهانی گرین متریک - 2023
دانشگاه یزد بار دیگر توانست در نظام رتبه بندی جهانی گرین متریک (world university UI Green Metric) بدرخشد و در مقیاس ملی با 2 پله صعود، حائز رتبه 8 در بین دانشگاه‌های ایرانی شود.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه یزد با اعلام این خبر گفت: مؤسسه رتبه‌بندی گرین متریک با همکاری یونسکو و همکاری دانشگاه‌های دنیا با هدف ترویج پایداری در آموزش عالی، از سال ۲۰۱۰ اقدام به ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس معیارها و شاخص‌های مرتبط با مسائل زیست محیطی در دانشگاه‌ها کرده است. محورهای مورد توجه در این نظام رتبه‌بندی شامل: محیط و زیر ساخت (۱۵۰۰ امتیاز)، انرژی و تغییرات اقلیمی (۲۱۰۰ امتیاز)، پسماند (۱۸۰۰ امتیاز)، آب (۱۰۰۰ امتیاز)، حمل و نقل (۱۸۰۰ امتیاز) و آموزش و پژوهش (۱۸۰۰ امتیاز) می‌باشد که شامل 87  شاخص به همراه جمع آوری مستندات در هر یک از حوزه هاست.


دکتر علی میروکیلی افزود: بر اساس جدیدترین نتایج منتشر شده‌ نظام رتبه‌بندی گرین متریک، دانشگاه یزد موفق به کسب رتبه 387 جهانی در میان 1183 دانشگاه شرکت کننده و کسب رتبه 8 در بین 36 دانشگاه ایرانی شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی شده است. 


وی تصریح کرد: این موفقیت حاصل تلاش‌های مستمر همکاران در واحدهای مختلف دانشگاه در گردآوری و تنظیم اطلاعات و مستندات مورد نیاز این نظام رتبه‌بندی بوده است. امیدواریم با همدلی و همراهی جامعه دانشگاهی، شاهد ارتقای روزافزون جایگاه دانشگاه یزد در بین دانشگاه‌های جهان و کشور باشیم.

جایگاه دانشگاه یزد در سطوح ملی و جهانی طی سال‌های 2019 تا 2023 در جدول زیر قابل مشاهده است. اطلاعات این جدول بیانگر روند رو به رشد دانشگاه در این رتبه‌بندی طی سال‌های 2019 تا 2023 بوده است. به‌طوری ‌که هر سال امتیاز دانشگاه یزد افزایش داشته و رتبه جهانی و ملی این دانشگاه در طول 5 سال گذشته ارتقاء یافته است.