دسترسی سریع
   بازدید : 248
تاریخ انتشار : 23 بهمن1402
به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی؛
برخی از دستاوردهای انقلاب در حوزه آموزش به روایت عضو هیات علمی علوم سیاسی دانشگاه یزد
برخی از دستاوردهای انقلاب در حوزه آموزش به روایت عضو هیات علمی علوم سیاسی دانشگاه یزد
دکتر اکبر غفوری عضو هیات علمی دانشکده حقوق، علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه یزد به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به مرور دستاوردهای این واقعه مهم تاریخی در حوزه آموزش پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد؛ دکتر اکبر غفوری عضو هیات علمی دانشکده حقوق، علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه یزد گفت: کشوری که مهد علم و ادب بوده و در سایه اسلام زندگی می‌کند که طلب علم را فریضه دانسته، اما قبل از انقلاب بخش عمده‌ای از جمعیت کشور از نوشتن و خواندن محروم بودند. نرخ باسوادی در سال ۱۳۵۵ ،2/47 درصد بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۰، به 2/93 درصد رسیده است.

وی افزود: قبل از انقلاب فقط 35 درصد زنان با سواد و در حال حاضر 90 درصد زنان با سواد هستند.

وی با اشاره به اینکه پوشش متقاضیان تحصیل در دوره متوسطه از 23% به 85% افزایش یافته است گفت: تعداد دانشجویان از 175هزار نفر در سال ۱۳۵۷ به  ۴ میلیون نفر یعنی 24  برابر شدن تعداد دانشجویان رسیده است. سال 1355 فقط 6 درصد دانشجویان دانشگاه‌ها دختر بودند و الان نزدیک 60 درصد دانشجویان را دختران تشکیل می‌دهند.

وی در مورد آمار استادان زن در قبل و بعد از انقلاب گفت: قبل از انقلاب فقط 4/1درصد از استادان دانشگاه‌ها زن بودند و الان 20 در صد آنها زن هستند. به بیان دیگر تعداد اعضای هیات علمی زن دردانشگاه‌ها در سال 57 فقط 100نفر و در سال 1396، این تعداد به 2100 نفر افزایش یافته است.

دکتر غفوری تصریح کرد: قبل از انقلاب 40 درصد دانشجویان ایرانی برای تحصیل به خارج می‌رفتند اما در سال 1397 فقط 1 درصد آنها در خارج هستند.

وی با بیان اینکه تعداد رشته‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های موجود کشور در سال ۱۳۵۵، ۱۸۲ رشته و در سال ۱۳۹۰، ۱۰۳۳ رشته بوده است گفت: تعداد دانشجویان دکترای تخصصی نیز با رشد 60 برابری از ۹ هزار و ۴۵۸ نفر به ۵۸۰ هزار و ۶۳۸ نفر افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ایران در سال 55 در هیچ  عرصه‌ای قطب علمی نبوده است گفت: امروزه ایران در 142 حوزه به قطب علمی رسیده است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق، علوم سیاسی و تاریخ اظهار کرد: 18دانشگاه ایران جزء دانشگاه‌های برتر دنیا است در حالیکه قبل از انقلاب، ایران اصلا دانشگاه برتر نداشت.

دکتر غفوری افزود: 95 درصد تولید علم دانشگاه شیرازمربوط به بعد از انقلاب و 5 درصد قبل از انقلاب بوده، 99 درصد تولید علم دانشگاه صنعتی شریف مربوط به بعد از انقلاب و قبل از آن فقط 1 درصد بوده، در دانشگاه تهران نیز 98 درصد تولید علم مربوط به بعد از انقلاب و آمار آن در قبل از انقلاب فقط 2 درصد بوده است. 

به گفته وی ایران قبل از انقلاب هیچ دانشمند برتر جهانی نداشته اما سال 1395، 208 دانشمند برتر در میان1 درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند.

 وی با اشاره به ۵ /۱۶برابر شدن سهم ایران از تولید مقالات ISI گفت: سهم ایران از تولید مقالات خارجی ISI؛ از ۶۶۹ مقاله در سال ۱۳۵۷ به ۲۳هزار مقاله در سال۱۳۹۴ رسیده است.

وی نرخ رشد علمی ایران را 11 برابر میانگین جهانی و درصد تولید علم در ایران را 650 برابر قبل از انقلاب عنوان کرد.

دکتر غفوری گفت: بر اساس گزارش سایماگو طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵، رتبه جهانی تولید علم ایران به شانزدهم، در رشته انرژی اتمی از ۸۳ به یازدهم (افزایش تعداد مقالات از ۱ به ۴۱۸)، در رشته نانو و نانو تکنولوژی از رتبه ۵۷ جهان به شانزدهم ( افزایش تعداد مقالات از ۱ به ۶۸۷)، در رشته بیوتکنولوژی از ۵۶ به ۱۴ (افزایش تعداد مقالات از ۱۱ به ۶۱۸) در جهان ارتقاء یافته است. 

وی افزود: رتبه جهانی تولید علم ایران در رشته مهندسی هوا و فضا از ۴۳ به ۱۱، در رشته پزشکی از ۵۴ به ۱۹ (افزایش تعداد مقالات از ۶۴ به ۳هزار)، در رشته شیمی از ۴۸ به ۱۱ ( افزایش تعداد مقالات از ۷۹ به ۳هزار)، در رشته فیزیک و نجوم از ۶۴ به ۱۹ ( افزایش تعداد مقالات از ۲۱ به ۱هزار) در جهان رسیده است.  

وی با بیان اینکه در هوافضا قبل از انقلاب اصلا هیچ جایگاهی نداشتیم افزود: در نانو که قبل از انقلاب هیچ رتبه‌ای نداشتیم هم‌اکنون در ۱۷ دانشگاه کشور در مقطع ارشد و دکترا دانشجوی رشته نانو مشغول به تحصیل هستند.

دکتر غفوری در مورد آمار چاپ کتاب قبل و بعد از انقلاب گفت: درسال ۹۶ یک صد و هفت هزارعنوان کتاب چاپ شده در حالیکه در کل دوران پهلوی اول و دوم، ۱۱هزار عنوان بوده است. 

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب فقط ۷ دانشکده پزشکی با ۷۰۰ دانشجو داشتیم در حالیکه الان ۴۷ دانشگاه علوم پزشکی داریم.

وی بیان کرد: رشد روزافزون و حضور فعال کشور در عرصه‌های علمی قابل مشاهده است بطوریکه نزدیک 30هزار اختراع در کشور ثبت شده است.

وی افزود: پژوهشگران ایرانی از نظر پژوهشی با ثبت ۸۵۱۳ مقاله علمی، در ردیف شانزدهم تولید علم و در زمره دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفته‌اند.

به گفته دکتر غفوری در رتبه‌های المپیادهای علمی، انرژی هسته‌ای، هوافضا، سلول‌های بنیادین و نانو تکنولوژی نیز جزء 10 کشور اول جهان است.

وی اذعان کرد:‌ بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی آیسسکو: جمهوری اسلامی ایران در میان ۵۷ کشور اسلامی از لحاظ علمی و پژوهشی و ثبت اختراع در رتبه اول کشورهای اسلامی قرار دارد.

وی افزود:‌ دستیابی به فناوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته‌ای و قرار گرفتن در ردیف پنج کشور برتر جهان از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

عضو هیات علمی دانشکده حقوق، علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه یزد از دیگر موفقیت‌های دوران بعد از انقلاب را ورود موفقیت‌آمیز و همزمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصه علوم جدید مانند: نانو تکنولوژی که رتبه هفتم جهانی را به خود اختصاص داده و سایر علوم جدید از جمله؛ لیزر، میکرو الکترونیک، ورود به علم ساخت ربات و کسب موفقیتهای جهانی در مسابقات روبوتیک، توسعه سخت‌افزاری و ساخت ابر رایانه، توسعه نرم افزاری و بهره‌برداری گسترده از علوم رایانه‌ای در کشور و کسب ۳۶۲ مدال در المپیادهای مختلف علمی جهان عنوان کرد.

دکتر غفوری در پایان گفت: در عرصه علوم نوین، دانشمندان ایرانی توانسته‌اند تا مرزهای جدید دانش بشری پیش روند و در مواردی از این مرزها نیز عبور کنند. موفقیت‌های دانشمندان ایرانی در زمینه‌های سلول‌های بنیادین، نانو تکنولوژی، مهندسی ژنتیک، علوم هسته‌ای، علوم فضایی و ... از این موارد است.